Dorabianie do emerytury jeszcze bardziej opłacalne od grudnia
Unsplash/Mark Timberlake
Autor Maria Glinka - 25 Listopada 2020

Seniorze, przygotuj się na poważną zmianę. Już od grudnia może cię spotkać niemiła niespodzianka

Na dorabianie do emerytury decyduje się coraz więcej seniorów. Już od 1 grudnia zmianom ulegną limity kwotowe, które mogą osiągnąć aktywni zawodowo emeryci. W przeciwnym razie narażają się utratę bądź pomniejszenie świadczenia.

Nie wszyscy powiększają emerytury bez limitów

Do emerytury mogą bez ograniczeń dorabiać Polacy, którzy ukończyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Z tej możliwości korzystają także renciści, którzy pobierają renty dla inwalidów wojennych, wojskowych i z tytułu niezdolności do pracy wynikającej ze służby wojskowej.

Emerytury mogą powiększać również osoby, które są uprawnione do rent rodzinnych po wyżej wymienionych rencistach. Dorabiać do emerytury bez limitów może także osoba uprawniona do emerytury z tytułu ukończenia odpowiedniego wieku, która z uwagi na wyższy przelicznik pobiera jednak rentę rodzinną.

Dokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonaleDokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonaleCzytaj dalej

Natomiast dodatkowe aktywności tzw. wcześniejszych emerytów są z góry ograniczone. Choć seniorki i seniorzy, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego mogą w dalszym ciągu zarobkować, to muszą bezwzględnie przestrzegać wyznaczonych progów kwotowych.

Te limity co kwartał aktualizuje ZUS. Ostateczny próg jest uzależniony od wysokości średniego wynagrodzenia. W związku z tym, że pensje stale rosną to wzrasta także limit dorabiania dla seniorów, którzy nie ukończyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni).

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
  2. Kardynał Dziwisz przerwał milczenie, odpowiedział na oskarżenia. Błądzi w swoich tłumaczeniach po filmie TVN
  3. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis
Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

Progi dorabiania do emerytury od grudnia. Wcześniejsi emeryci będą mogli zarobić więcej

Nowe kwoty będą obowiązywały od 1 grudnia 2020 r., choć zasady pozostają te same. Radio Zet podaje, że seniorzy, których dochód przekroczy 70 proc. średniej pensji, ale nie więcej niż 130 proc., narażają się na proporcjonalne obniżenie emerytury. Jeżeli seniorzy dorobią do świadczenia więcej niż 130 proc. to ZUS zawiesza wypłatę świadczenia.

Jakie są nowe limity? ZUS pomniejszy emeryturę jeśli senior zarobi więcej niż 3618,30 zł. To kwota o 100 zł więcej niż obecnie.

Z kolei przekroczenie limitu 6718,70 zł wiąże się z zawieszeniem wypłaty emerytury. Na ten moment ten próg wynosi 6531,90 zł.

Już w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyJuż w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyCzytaj dalej

Ponowne przeliczenie wskaźników jest zatem korzystne dla seniorów – wyższe progi kwotowe oznaczają, że wcześniejsi emeryci będą mogli zarobić więcej bez ryzyka pomniejszenia lub utraty emerytury.

Dlaczego seniorzy decydują się na kontynuowanie aktywności zawodowych? Portal infor.pl wskazuje, że jedną z największych zalet dodatkowej pracy jest fakt prowadzenia aktywnego trybu życia w stałym kontakcie z innymi osobami. Poprzez dorabianie do emerytury seniorzy mają szanse nie tylko zyskać pieniądze, lecz także rozwijać swoje zainteresowania.

Kogo zatem będą dotyczyły nowe limity? Na przykład wcześniejszych emerytów, którzy pracują na różnych stanowiskach w szkołach.

Tak złych wieści od rządu jeszcze nie było. Minister przekazał fatalne wieści o zachorowaniach i handluTak złych wieści od rządu jeszcze nie było. Minister przekazał fatalne wieści o zachorowaniach i handluCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Dantejskie sceny przed McDonald's w Legionowie. Kierowcy dosłownie oszaleli
  2. Luka w przepisach pozwoli na zrobienie przeglądu auta... za darmo
  3. Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimę
  4. Prohibicja w obostrzeniach na grudzień. Kaczyński wycofał, bo "wyborcy mogli nie wybaczyć"
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Są wyniki sekcji zwłok Diego Maradony. Znamy przyczynę śmierci legendy
  7. Szybko, prosto i pysznie. Najlepszy przepis na surówkę z białej kapusty
Wyjdziesz tylko do lasu na grzyby. A skończysz z 500-złotowym mandatem w kieszeniWyjdziesz tylko do lasu na grzyby. A skończysz z 500-złotowym mandatem w kieszeniCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News