Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Grzywna 500 zł czeka w lesie. Grozi wszystkim zmechanizowanym
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 10.03.2021 01:00

Grzywna 500 zł czeka w lesie. Grozi wszystkim zmechanizowanym

Grzywna za parkowanie w lesie. Czy samochodem można wjeżdżać do lasu?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy samochodem można wjeżdżać do lasu

  • Gdzie zaparkować auto

  • Czy strażnik leśny może wystawić mandat

Grzywna za wjazd samochodem do lasu

Kara grzywny grozi każdemu, kto zapuści się do lasu samochodem. Mając jednak na uwadze kilka ważnych zasad, możesz uchronić się od sporego wydatku. Wszystkie zasady opisane są szczegółowo w rozdziale 5. Ustawy o lasach. Przypominamy najważniejsze z nich.

W ustawie zapisano przede wszystkim, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Samochodem możemy wjechać na drogę leśną tylko jeśli jest wyraźnie oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch. Z tych zasad zwolnieni są jedynie inwalidzi, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Które drogi publiczne, a które leśne?

Niestety praktyka często pokazuje, że publiczne drogi biegnące przez las nie są wyraźnie oznaczone. Odpowiednie oznakowanie jest obowiązkiem zarządcy drogi, jednak nie ma jednolitego i czytelnego sposobu na oznaczenie dróg publicznych biegnących przez las, dlatego warto parkować tylko tam, gdzie mamy pewność, że możemy to zrobić, np. miejsce, które wybraliśmy jest oznakowane jako parking.

[EMBED-11]

Warto pamiętać, by nie zostawiać samochodów przed szlabanami lub na poboczu. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach bezpiecznie można parkować jedynie miejscach oznaczonych jako parking lub miejscach postojowych. 

Strażnik leśny może wystawić mandat

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że strażnik leśny jest uprawniony do zatrzymywania pojazdów i legitymowania kierowców na terenie lasów. Jeżeli zachodzi podejrzenie o popełnieniu przestępstwa, strażnik może zatrzymać kierowcę także poza terenem lasu.

Ponadto strażnik ma prawo do nakładania oraz pobierania grzywien (mandatów karnych), odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia. Warto także mieć na uwadze, że strażnik leśny ma prawo stosować środki przymusu bezpośredniego łącznie z użyciem broni, jeśli zatrzymana osoba będzie uniemożliwiała przeprowadzenie kontroli.

Tagi: Samochód