By Dariusz Gąszczyk, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/photos/131772638@N08/16715040545
By Dariusz Gąszczyk, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/photos/131772638@N08/16715040545
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Lutego 2020

Gotówka od rodziców do opodatkowania. Inaczej możesz mieć kłopoty z fiskusem

Gotówka od rodziców musi być opodatkowana. Nawet jeżeli pieniądze od razu zostaną wpłacone na konto bankowe, to fiskus nie zgadza się na żadne ulgi - informuje “Rzeczpospolita”.

Gotówka od rodziców problematyczna

Osoby, które dostają wsparcie finansowe od rodziny mają problemy ze skarbówką. Urzędnicy mają restrykcyjne podejście do ulg podatkowych związanych darowiznami. Nie chcą słuchać o komplikacjach z dokonaniem przelewu. Fiskus uważa, że jeśli ktoś otrzymał gotówkę, to musi zapłacić podatek - pisze “Rzeczpospolita”.

Straciła pracę przez pół kg za dużo. Sąd stanął po stronie pracodawcyStraciła pracę przez pół kg za dużo. Sąd stanął po stronie pracodawcyCzytaj dalej

Z ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że bez daniny są darowizny dla małżonków, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma i macochy. Jednak sumy większe niż 9637 zł muszą zostać potwierdzone przelewem. Jak podaje gazeta, przepisy wymagają dokumentacji przekazania na rachunek nabywcy albo przekazem pocztowym.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd wydał w dwa miesiące 30 mln zł na nagrody. Trzy ministerstwa o pieniądzach wciąż milczą
2. Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

Matka była chora i nie miała konta w banku. Chciała oddać gotówkę córce

Pojawiają się wątpliwości, czy jeśli ktoś, kto przyjął gotówkę sam je przeleje, to spełnia powyższy warunek. “Rz” opisuje sprawę kobiety, która zapytała o to fiskus. Jej matka nie ma rachunku i zamierzała przekazać pieniądze w gotówce. Kobieta chciała także udokumentować darowiznę pisemną umową, w które zobowiąże się do przelewu gotówki na swoje konto.

Gotówka musi zostać opodatkowana

Jak się okazuje, kobiecie nie przysługuje zwolnienie z podatku, ponieważ otrzyma pieniądze do ręki. W konsekwencji darowizna nie zostanie udokumentowana w sposób określony w przepisach. “Warunkiem zwolnienia jest przekazanie pieniędzy przez darczyńcę na konto obdarowanego, a nie wpłata dokonana przez samego obdarowanego” - czytamy w “Rz”.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

“Rzeczpospolita” przypomina, że jeśli darowizna nie jest większa niż 9637, to nie trzeba jej zgłaszać skarbówce. Można ją przekazać do ręki, nie musi być przelewana na konto bankowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tutaj badają koronawirusa w Polsce. Wyjątkowe zdjęcia laboratorium PZH od środka
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  4. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  5. Turyści jadący do Zakopanego będą wściekli. Ogromne problemy aż przez 3 lata
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News