BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Gotówka od rodziców do opodatkowania. Inaczej możesz mieć kłopoty z fiskusem

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Gotówka od rodziców problematyczna

Osoby, które dostają wsparcie finansowe od rodziny mają problemy ze skarbówką. Urzędnicy mają restrykcyjne podejście do ulg podatkowych związanych darowiznami. Nie chcą słuchać o komplikacjach z dokonaniem przelewu. Fiskus uważa, że jeśli ktoś otrzymał gotówkę, to musi zapłacić podatek - pisze “Rzeczpospolita”.

Z ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że bez daniny są darowizny dla małżonków, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma i macochy. Jednak sumy większe niż 9637 zł muszą zostać potwierdzone przelewem. Jak podaje gazeta, przepisy wymagają dokumentacji przekazania na rachunek nabywcy albo przekazem pocztowym.

Matka była chora i nie miała konta w banku. Chciała oddać gotówkę córce

Pojawiają się wątpliwości, czy jeśli ktoś, kto przyjął gotówkę sam je przeleje, to spełnia powyższy warunek. “Rz” opisuje sprawę kobiety, która zapytała o to fiskus. Jej matka nie ma rachunku i zamierzała przekazać pieniądze w gotówce. Kobieta chciała także udokumentować darowiznę pisemną umową, w które zobowiąże się do przelewu gotówki na swoje konto.

Gotówka musi zostać opodatkowana

Jak się okazuje, kobiecie nie przysługuje zwolnienie z podatku, ponieważ otrzyma pieniądze do ręki. W konsekwencji darowizna nie zostanie udokumentowana w sposób określony w przepisach. “Warunkiem zwolnienia jest przekazanie pieniędzy przez darczyńcę na konto obdarowanego, a nie wpłata dokonana przez samego obdarowanego” - czytamy w “Rz”.

“Rzeczpospolita” przypomina, że jeśli darowizna nie jest większa niż 9637, to nie trzeba jej zgłaszać skarbówce. Można ją przekazać do ręki, nie musi być przelewana na konto bankowe.

Tagi:

Urząd SkarbowyPodatkipieniądze

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]