By Dariusz Gąszczyk, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/photos/131772638@N08/16715040545
By Dariusz Gąszczyk, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/photos/131772638@N08/16715040545
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Lutego 2020

Gotówka od rodziców do opodatkowania. Inaczej możesz mieć kłopoty z fiskusem

Gotówka od rodziców musi być opodatkowana. Nawet jeżeli pieniądze od razu zostaną wpłacone na konto bankowe, to fiskus nie zgadza się na żadne ulgi - informuje “Rzeczpospolita”.

Gotówka od rodziców problematyczna

Osoby, które dostają wsparcie finansowe od rodziny mają problemy ze skarbówką. Urzędnicy mają restrykcyjne podejście do ulg podatkowych związanych darowiznami. Nie chcą słuchać o komplikacjach z dokonaniem przelewu. Fiskus uważa, że jeśli ktoś otrzymał gotówkę, to musi zapłacić podatek - pisze “Rzeczpospolita”.

Z ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że bez daniny są darowizny dla małżonków, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma i macochy. Jednak sumy większe niż 9637 zł muszą zostać potwierdzone przelewem. Jak podaje gazeta, przepisy wymagają dokumentacji przekazania na rachunek nabywcy albo przekazem pocztowym.

Matka była chora i nie miała konta w banku. Chciała oddać gotówkę córce

Pojawiają się wątpliwości, czy jeśli ktoś, kto przyjął gotówkę sam je przeleje, to spełnia powyższy warunek. “Rz” opisuje sprawę kobiety, która zapytała o to fiskus. Jej matka nie ma rachunku i zamierzała przekazać pieniądze w gotówce. Kobieta chciała także udokumentować darowiznę pisemną umową, w które zobowiąże się do przelewu gotówki na swoje konto.

Gotówka musi zostać opodatkowana

Jak się okazuje, kobiecie nie przysługuje zwolnienie z podatku, ponieważ otrzyma pieniądze do ręki. W konsekwencji darowizna nie zostanie udokumentowana w sposób określony w przepisach. “Warunkiem zwolnienia jest przekazanie pieniędzy przez darczyńcę na konto obdarowanego, a nie wpłata dokonana przez samego obdarowanego” - czytamy w “Rz”.

“Rzeczpospolita” przypomina, że jeśli darowizna nie jest większa niż 9637, to nie trzeba jej zgłaszać skarbówce. Można ją przekazać do ręki, nie musi być przelewana na konto bankowe.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News