Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Gigantyczny zysk najbogatszej polskiej firmy - PKN Orlen. W trzy miesiące spółka osiągnęła 9 mld zł zysku netto
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 28.05.2023 17:57

Gigantyczny zysk najbogatszej polskiej firmy - PKN Orlen. W trzy miesiące spółka osiągnęła 9 mld zł zysku netto

Daniel Obajtek
Domena publiczna

Przychód PKN Orlen w okresie styczeń-marzec 2023r. wyniósł 110 mld złotych. Natomiast zysk aż 9 mld złotych. Prezes Obajtek już teraz zapowiedział, że dzięki takim wynikom, spółka przeznaczy więcej pieniędzy na inwestycje.

Przychody i zysk w pierwszym kwartale 2023r.

Na inwestycje związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski Orlen planuje przeznaczyć 36 mld złotych.

Firma poinformowała, że połączona Grupa Orlen wypracowała przychody na poziomie ponad 110 mld zł, z których 8 proc. stanowi zysk netto w wysokości 9,2 mld zł. Są to proporcje na poziomie zbliżonym do okresu sprzed wojny w Ukrainie.

Nakłady na inwestycje będą rekordowe

- Jako połączona Grupa Orlen zyskaliśmy solidną bazę do dalszego rozwoju, a wyniki finansowe, które wypracowujemy, umożliwiają nam zwiększenie tempa realizacji założonego celu. W tym roku nakłady inwestycyjne wzrosły do rekordowego poziomu 36 mld zł - przekazał prezes Obajtek. 

Dodał, że spółka w dużej mierze pieniądze przeznaczy na rozwój energetyki odnawialnej oraz bezpiecznej małej energetyki jądrowej, tworząc tym samym nowe miejsca pracy i napędzając koniunkturę gospodarczą w kraju.

W co inwestuje Orlen

Prezes największej polskiej spółki mówił podczas wywiadu, że planuje rozwijać zeroemisyjne źródła energii.

“Musimy budować elektrownie, które działają w podstawie, czyli stabilizują moc. Takimi elektrowniami są elektrownie gazowe”

Dodał, że doskonale zdają sobie sprawę, że nie zawsze jest odpowiednie natężenie światła, aby mogła działać fotowoltaika, nie zawsze jest odpowiednia siła wiatru, a system musi być bezpieczny.

“Firmy potrzebują energii, więc musimy budować elektrownie, które działają w podstawie, czyli stabilizują moc. Takimi elektrowniami są elektrownie gazowe”

Daniel Obajtek poinformował, że Polska posiada już cztery takie elektrownie gazowe. Dwie są w budowie, jedna jest planowana w Gdańsku

Małe reaktory jądrowe - SMR (small modular reactors)

"Dlatego to nie jest jedyna inwestycja. Bardzo mocno idziemy w SMR (małe, modułowe reaktory jądrowe - PAP), to następny etap małych reaktorów, które też są elektrowniami, pracującymi w podstawie systemu. Niedawno podaliśmy lokalizację, pracujemy nad następnymi lokalizacjami. Rząd pracuje nad legislacją w tej sprawie, bo tu też musi się zmienić bardzo dużo. Myślę, że zaczniemy inwestycję w 2025 roku, a skończymy na przełomie 2028 i 2029. Uważam, że pierwszy SMR powstanie w tym czasie" - prognozuje prezes PKN Orlen.

Dodał, że przy SMR (small modular reactors - red.) liczą nie tylko na tanią energię elektryczną, ale także na ogrzewanie miast. Wspomniał, że dzisiaj ogrzewanie miast jest dużym problemem.

“Jeśli jest to SMR, który jest bezpieczny, który nie ma strefy oddziaływania, to w tę technologię trzeba iść”