BiznesINFO.pl > Energetyka > Obajtek: "Chcemy rozwijać zeroemisyjne źródła energii. Musimy budować elektrownie gazowe"
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 21.05.2023 20:41

Obajtek: "Chcemy rozwijać zeroemisyjne źródła energii. Musimy budować elektrownie gazowe"

Obajtek
Domena publiczna

- Posiadamy już cztery elektrownie gazowe. Dwie są w budowie, jedna jest planowana w Gdańsku. To tak naprawdę pozwoli nam rozbudować moce zeroemisyjne zielone - poinformował w programie "Gość Radia Gdańsk" prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

Elektrownie gazowe jako podstawowe źródła energii dla Polski

Prezes największej polskiej spółki mówił podczas wywiadu, że planuje rozwijać zeroemisyjne źródła energii. 

“Musimy budować elektrownie, które działają w podstawie, czyli stabilizują moc. Takimi elektrowniami są elektrownie gazowe”

Dodał, że doskonale zdają sobie sprawę, że nie zawsze jest odpowiednie natężenie światła, aby mogła działać fotowoltaika, nie zawsze jest odpowiednia siła wiatru, a system musi być bezpieczny. 

“Firmy potrzebują energii, więc musimy budować elektrownie, które działają w podstawie, czyli stabilizują moc. Takimi elektrowniami są elektrownie gazowe”

Cztery elektrownie gazowe już istnieją, w budowie kolejne dwie

Daniel Obajtek poinformował, że Polska posiada już cztery takie elektrownie gazowe. Dwie są w budowie, jedna jest planowana w Gdańsku. 

- To tak naprawdę pozwoli nam rozbudować moce zeroemisyjne zielone. Przejęliśmy PGNiG, więc mamy stabilny wsad. Mamy odpowiednią sytuację finansową, więc możemy zabezpieczać ceny gazu. Mamy swój gaz, zwiększamy wydobycie w Norwegii. Oprócz tego kontrakty na skroplony gaz i plany budowania terminala pływającego w Gdańsku. To jest kolejna inwestycja, która powoduje przerobienie gazu na energię elektryczną -  dodał Obajtek.

Modułowe reaktory jądrowe. Kiedy powstaną

Prezes podkreślił, że Polska musi cały czas zwiększać miks zeroemisyjny. 

"Dlatego to nie jest jedyna inwestycja. Bardzo mocno idziemy w SMR (małe, modułowe reaktory jądrowe - PAP), to następny etap małych reaktorów, które też są elektrowniami, pracującymi w podstawie systemu. Niedawno podaliśmy lokalizację, pracujemy nad następnymi lokalizacjami. Rząd pracuje nad legislacją w tej sprawie, bo tu też musi się zmienić bardzo dużo. Myślę, że zaczniemy inwestycję w 2025 roku, a skończymy na przełomie 2028 i 2029. Uważam, że pierwszy SMR powstanie w tym czasie" - prognozuje prezes PKN Orlen.

Dodał, że przy SMR (small modular reactors - red.) liczą nie tylko na tanią energię elektryczną, ale także na ogrzewanie miast. Wspomniał, że dzisiaj ogrzewanie miast jest dużym problemem

“Jeśli jest to SMR, który jest bezpieczny, który nie ma strefy oddziaływania, to w tę technologię trzeba iść”