Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Spore dofinansowania dla właścicieli domów. Można otrzymać nawet kilkanaście tysięcy złotych
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 21.05.2023 20:08

Spore dofinansowania dla właścicieli domów. Można otrzymać nawet kilkanaście tysięcy złotych

pieniądze
Domena publiczna

Problem azbestu na dachach budynków mieszkalnych nadal pozostaje aktualny. W celu eliminacji tej szkodliwej substancji można otrzymać nawet kilkanaście tysięcy złotych dofinansowania.

Chcesz wymienić dach - dadzą ci pieniądze

Wsparcie jest możliwe dzięki “Programowi oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032”. Skorzystanie z dostępnych form wsparcia jest zatem możliwe jeszcze przez najbliższe 9 lat.

Jak podaje portal Murator, dla rolników przewidziane jest wsparcie finansowe. Pieniądze na wymianę dachu eternitowego w gospodarstwach rolnych zapewnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Programy dla rolników i mieszkańców domów jednorodzinnych

Powyższe nie oznacza jednak, że mieszkańcy domów jednorodzinnych nie mogą skorzystać z pomocy przy eliminacji azbestu. Odpowiednie programy prowadzą również gminy i miasta.

Z informacji portalu Murator wynika, że środki na rzecz usuwania wyrobów azbestowych dla gmin i miast przekazuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wymiana dachu wykonanego z azbestu na nowy zalicza się również do ulgi termomodernizacyjnej.

Nawet 20 tysięcy dofinansowania

Według Muratora, wysokość dofinansowania dla rolników może maksymalnie wynieść 20 tys. zł. Kwota ta obowiązuje dla dachów o powierzchni przekraczającej 500 mkw.

Zaznaczyć trzeba, że dofinansowanie dla rolników obowiązuje tylko w przypadku budynków gospodarczych. Wymiana dachów na budynkach mieszkalnych, nawet jeżeli o wsparcie nie stara się rolnik, jest wyłączona z programów - demontaż właściciel przeprowadza, według danych Muratora, na własny koszt.