BiznesINFO.pl
Po okresie zniżkowym ceny gazu znowu zaczynają piąć się w górę.

East News

Gazprom zmniejsza przesył Nord Stream 1 o połowę.

26 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

W poniedziałek Gazprom poinformował, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1. Skutkiem będzie kolejne ograniczenie dostaw gazu do Europy Zachodniej.

Mniej gazu dla Europy

Gazprom podaje, że przyczyną wstrzymania pracy turbiny są prace konserwacyjne. Gazprom nie podał, jak długo potrwają prace.

Zatrzymanie pracy turbiny poskutkuje zmniejszeniem mocy produkcyjnej do 33 mln metrów sześciennych gazu dziennie, zatem gazociąg będzie pracować na poziomie 20 % swojej przepustowości

Tymczasem, jak podaje dpa, rzeczniczka Federalnej Agencji ds. Sieci poinformowała że, z informacji znanych agencji, nie ma technicznych powodów do zmniejszenia dostaw.

Takiego zdania jest również analityk rynku gazowego Lauren Rusceckas z S&P Global Commodity Insight. W rozmowie z dziennikiem Financial Times powiedział, że prace konserwacyjne turbiny nie powinny prowadzić do redukcji przepływu. Uważa, że to tylko pretekst. 

Portal dziennika "Bild" zwraca uwagę, że "40 procent maksymalnej mocy to tak naprawdę minimalna ilość gazu, której Niemcy potrzebują, aby przetrwać zimę bez jego niedoboru". Rosja doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Szantaż gazowy

To nie pierwsza sytuacja, w której rosyjski koncern energetyczny ogranicza dostawy gazu do Europy. Już w czerwcu Gazprom ograniczył przesył do 40 %przepustowości gazociągu.

W połowie lipca trwały prace konserwatorskie gazociągu Nord Stream 1 i przez 10 dni przesył był wstrzymany. Po zakończeniu prac wrócił do poziomu mocy z czerwca. 

Gazprom zagroził dalszym zmniejszeniem tranzytu, jeśli nie otrzyma remontowanej w Kanadzie turbiny. Ze względu na sankcje część nie mogła wrócić do Rosji, rząd Kanady w drodze wyjątku zgodził się ją dostarczyć. 

Siemens Energy poinformował w poniedziałek, że turbina jest gotowa do dostarczenia do Rosji. Gazprom jako klient ma obowiązek dostarczyć dokumenty celne, choć na razie się nie śpieszy. Jak podał Reuters, Rosjanie nie przekazali nawet informacji, gdzie dokładnie ma trafić turbina.

 "Rosjanie zatęsknili za inbą i ogłaszają, że wyłączą kolejną turbinę Nord Stream 1, wymuszając dodatkowy spadek dostaw gazu do Europy. Chcą rozruszać ceny na giełdach, bo się uspokoiły. Używają gazu jako broni. Czas się odciąć, bo szantaż będzie trwał" - tłumaczy Wojciech Jakóbik, analityk Biznes Alert.

Tagi:

gaz

Magdalena MadońAutor

Magdalena Madoń

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Minister Moskwa poinformowała o wysokości dopłat, na które mogą liczyć ogrzewający innymi źródłami niż węgiel

Czytaj więcej >
Polscy posłowie wpadli w wir zakupów. Zaskakujące, na co przeznaczyli pieniądze podatników

Energetyka

Sejm odrzuca poprawki Senatu i nie chce rozszerzać dodatku węglowego

Czytaj więcej >

Energetyka

Rosja pali nadmiar gazu. Nie ma wyboru

Czytaj więcej >

Energetyka

Śmiałe stwierdzenia rządu, Polacy mają się nie martwić o zimę. Surowców ma wystarczyć

Czytaj więcej >
flaga Polski

Energetyka

Odkryto duże złoże gazu ziemnego w Polsce. PGNiG już potwierdziło

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.

Energetyka

Szykują się zmiany w sklepie internetowym PGG. Cały węgiel trafi na sprzedaż do sieci

Czytaj więcej >