BiznesINFO.pl
Po okresie zniżkowym ceny gazu znowu zaczynają piąć się w górę.

East News

Gazprom zmniejsza przesył Nord Stream 1 o połowę.

26 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

W poniedziałek Gazprom poinformował, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1. Skutkiem będzie kolejne ograniczenie dostaw gazu do Europy Zachodniej.

Mniej gazu dla Europy

Gazprom podaje, że przyczyną wstrzymania pracy turbiny są prace konserwacyjne. Gazprom nie podał, jak długo potrwają prace.

Zatrzymanie pracy turbiny poskutkuje zmniejszeniem mocy produkcyjnej do 33 mln metrów sześciennych gazu dziennie, zatem gazociąg będzie pracować na poziomie 20 % swojej przepustowości

Tymczasem, jak podaje dpa, rzeczniczka Federalnej Agencji ds. Sieci poinformowała że, z informacji znanych agencji, nie ma technicznych powodów do zmniejszenia dostaw.

Takiego zdania jest również analityk rynku gazowego Lauren Rusceckas z S&P Global Commodity Insight. W rozmowie z dziennikiem Financial Times powiedział, że prace konserwacyjne turbiny nie powinny prowadzić do redukcji przepływu. Uważa, że to tylko pretekst. 

Portal dziennika "Bild" zwraca uwagę, że "40 procent maksymalnej mocy to tak naprawdę minimalna ilość gazu, której Niemcy potrzebują, aby przetrwać zimę bez jego niedoboru". Rosja doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Szantaż gazowy

To nie pierwsza sytuacja, w której rosyjski koncern energetyczny ogranicza dostawy gazu do Europy. Już w czerwcu Gazprom ograniczył przesył do 40 %przepustowości gazociągu.

W połowie lipca trwały prace konserwatorskie gazociągu Nord Stream 1 i przez 10 dni przesył był wstrzymany. Po zakończeniu prac wrócił do poziomu mocy z czerwca. 

Gazprom zagroził dalszym zmniejszeniem tranzytu, jeśli nie otrzyma remontowanej w Kanadzie turbiny. Ze względu na sankcje część nie mogła wrócić do Rosji, rząd Kanady w drodze wyjątku zgodził się ją dostarczyć. 

Siemens Energy poinformował w poniedziałek, że turbina jest gotowa do dostarczenia do Rosji. Gazprom jako klient ma obowiązek dostarczyć dokumenty celne, choć na razie się nie śpieszy. Jak podał Reuters, Rosjanie nie przekazali nawet informacji, gdzie dokładnie ma trafić turbina.

 "Rosjanie zatęsknili za inbą i ogłaszają, że wyłączą kolejną turbinę Nord Stream 1, wymuszając dodatkowy spadek dostaw gazu do Europy. Chcą rozruszać ceny na giełdach, bo się uspokoiły. Używają gazu jako broni. Czas się odciąć, bo szantaż będzie trwał" - tłumaczy Wojciech Jakóbik, analityk Biznes Alert.

Tagi:

gaz

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Anna Moskwa o przyszłym sezonie grzewczym. Magazyny gazu są niemal pełne

Czytaj więcej >

Energetyka

Ceny ciepła przestaną rosnąć. Ustawa przegłosowana przez Sejm

Czytaj więcej >

Energetyka

Uzależnienie od węgla? Będziemy skazani na jego import

Czytaj więcej >
Farma fotowoltaiczna na wzgórzach.

Energetyka

Ministerstwo Klimatu rozdaje miliony na OZE dla wsi. Wystarczy złożyć wniosek

Czytaj więcej >
Przewrotny komentarz Donalda Tuska po meczu Polska - Arabia Saudyjska. Lider PO igra ze słowami

Energetyka

Platforma Obywatelska chce złożyć projekt ustawy. Chodzi o 5 proc. stawkę VAT na gaz

Czytaj więcej >

Energetyka

Eksperci radzą, jak zredukować zużycie prądu. Zaoszczędzić można nawet 200 zł w ciągu roku

Czytaj więcej >