Gazeta Wyborcza bada autentyczność certyfikatów maseczek z Chin
Jakub Kaminski/East News
Autor Maria Glinka - 23 Kwietnia 2020

GW: maseczki sprowadzone z Chin największym samolotem mają fałszywe certyfikaty? Nie wiadomo, czy chronią

Gazeta Wyborcza donosi, że chińskie maseczki, które przyleciały do Polski na pokładzie największego samolotu na świecie, mają podrobione certyfikaty. Co zatem z ich skutecznością?

Gazeta Wyborcza na tropie autentycznych certyfikatów

Gazeta Wyborcza postanowiła dokładnie przyjrzeć się sprzętowi z Chin, na który wydano miliony publicznych pieniędzy. W celu zweryfikowania co, za ile i od kogo kupiono dziennik wystosował pytanie do ministerstw. Odpowiedzi do tej pory nie otrzymał.

Jedyna informacja udzielona z ramienia KGHM dotyczy zapewnienia, że maseczki z Chin „mają wszystkie niezbędne certyfikaty i sprawdzają się w szpitalach”. Do wpisu na Twitterze prezes spółki Marcin Chludziński dołączył zdjęcia, na których dokładnie widać certyfikaty od włoskiej firmy Ente Certificazione Macchine (ECM). Okazuje się, że są one notorycznie fałszowane przez chińskich producentów.

„Nie jesteśmy jednostką notyfikowaną w zakresie środków ochrony osobistej, dlatego też nie możemy i nie wydajemy żadnych certyfikatów CE (…). Używanie naszej nazwy i numeru w maskach jest oszustwem i nadużyciem, a my podejmujemy kroki w celu śledzenia i zgłaszania wszystkich fałszywych certyfikatów w obiegu” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez ECM 3 kwietnia.

Pracownica kolejnego popularnego marketu zarażona. Przez sklep przewinęły się tłumyPracownica kolejnego popularnego marketu zarażona. Przez sklep przewinęły się tłumyCzytaj dalej

Włoska firma potwierdza podejrzenia

Po odkryciu tego procederu Gazeta Wyborcza postanowiła poprosić o komentarz włoską firmę. Paolo Bernardoni z ECM przyznał, że „wydaje się, że dokument został wydany przez firmę, ale na zasadzie dobrowolności i nie stanowi certyfikatu CE”, który jest wymagany w tym przypadku.

Prawo europejskie dokładnie reguluje sprowadzanie towarów spoza UE. Środki ochrony osobistej muszą spełniać wymogi zawarte w Rozporządzenia (UE) 2016/425, a co za tym idzie – mają być oznakowane znakiem CE. Tylko, ze nie sfałszowanym.

Spór z KGHM

Gazeta Wyborcza podjęła próbę wyjaśnienia sytuacji bezpośrednio w KGHM. Szefowa komunikacji firmy Lidia Marcinkowska zapewniła dziennikarzy, że opublikowane certyfikaty są autentyczne. Konflikt rozgorzał na dobre - w trakcie korespondencji mailowej KGHM zagroziło redaktorom procesem sądowym.

„Wszystkie zamówione i sprowadzone produkty posiadają komplet dokumentów niezbędnych do dopuszczenia ich do obrotu na obszarze Unii Europejskiej (…), w przypadku podawania nieprawdziwych informacji będziemy zmuszeni podjąć kroki prawne w celu przeciwdziałania naruszaniu dóbr osobistych Spółki” – napisała Marcinkowska.

Dobra propozycja dla niektórych dłużników. Zadłużenia już ich nie pogrążąDobra propozycja dla niektórych dłużników. Zadłużenia już ich nie pogrążąCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister planuje podjęcie kluczowej decyzji

Zgodność z normami unijnymi gwarancją bezpieczeństwa

Jednostką uprawnioną do weryfikacji zgodności sprowadzanych towarów z normami unijnymi jest w Polsce Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP).

Kierownik Zakładu Ochron Osobistych CIOP prof. Katarzyna Majchrzycka wyznała, że ECM nie posiada odpowiednich pozwoleń, aby wydawać certyfikaty badania typu UE, które „upoważniają producenta do oznaczenia tych wyrobów znakiem CE”. I maseczki z Chin to nie pierwszy produkt, którego certyfikaty trafiły do CIOP. Specjaliści niejednokrotnie podkreślali, że te dokumenty „nie potwierdzają zgodności środków ochrony indywidualnej z wymaganiami zasadniczymi Rozporządzenia (UE) 2016/425”. Co najważniejsze, „bez przeprowadzenia badań podstawowych parametrów ochronnych oferowanych wyrobów brakuje gwarancji właściwego poziomu ochrony” – wyznała prof. Majchrzycka.

Ważne zalecenia dla klientów PKO BP. Bank ostrzega, możesz stracić kontrolę nad swoim kontemWażne zalecenia dla klientów PKO BP. Bank ostrzega, możesz stracić kontrolę nad swoim kontemCzytaj dalej

Maseczki już trafiły do szpitali, ale czy skutecznie chronią przed koronawirusem?

Tuż po wylądowaniu Antonowa An-225 Mirja na lotnisku w Warszawie rozpoczęto proces transportowania sprzętu do wielu szpitali na terenie całego kraju. Jak pisze GW, nikt nie zadbał o przebadanie ich pod kątem zgodności z normami UE, co oznacza, że nie wiadomo, czy ich używanie jest skuteczne i bezpieczne.

Jeden z inspektorów CIOP stwierdził, że cała sprawa jest obarczona wieloma niejasnościami. „Może być więc tak, że wszystko jest w porządku i rzeczywiście spełniają normy, ale też tak, że jego skuteczność jest równa piciu wody święconej. Bez odpowiednich badań tego po prostu nie wiemy” – przyznał w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wieczorem zgromadzimy się przed ekranami. Czy prezydent powie co dalej? Padną odpowiedzi na nurtujące pytania
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Odkryto ślady koronawirusa w zadziwiającym miejscu. Doniesienia z Włoch obiegły media
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News