BiznesINFO.pl
Fundusz kompensacyjny odszkodowania dla szczepionych

Flickr.com Kancelaria Premiera

Fundusz kompensacyjny. Minister wyjawił szczegóły, dostaniesz nawet 100 tys. zł odszkodowania

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Fundusz kompensacyjny zostanie powołany w celu wypłaty odszkodowań osobom, które ucierpią w wyniku niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Będzie można dostać nawet 100 tys. odszkodowania. Minister zdrowia powiedział, jakie będą warunki do jego otrz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki będzie zakres wypłat z funduszu kompensacyjnego

  • Jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby otrzymać odszkodowanie

  • Jak będzie wyglądał proces składania wniosku

Fundusz kompensacyjny niedługo wystartuje. Zapewni wysokie odszkodowania

Fundusz kompensacyjny zagwarantuje odszkodowania w kwocie od 10 tys. do 100 tys. zł. Wysokość wypłaty będzie zależna od dni hospitalizacji, jakie poszkodowany będzie musiał odbyć po szczepionce. Pieniądze będą pochodziły ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie COVID-19.

- Osoby, które będą uprawnione do takiego odszkodowania w ramach takiej uproszczonej procedury, to będą osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni - to jest jeden bardzo ważny warunek - lub, podkreślam "lub", a nie "i" osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej - informował minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia zaznacza jednak, że odsetek osób, które miały poważniejsze powikłania po szczepieniach jest bardzo niski. Do tej pory tylko jedna osoba na 250 tys. zaszczepionych miała potencjał na bycie zakwalifikowanym do otrzymania pieniędzy z funduszu kompensacyjnego.

- Ta procedura [przyznania odszkodowania kompensacyjnego - dop. red.] z założenia ma zlikwidować niedogodności (...) związane z postępowaniem sądowym, czyli niedogodności, które dotyczą przede wszystkim czasu trwania takiego dochodzenia o odszkodowanie, ale też oczywiście uprościć tę procedurę i zrobić ją tańszą dla osoby, która takiego odszkodowania potrzebuje, czy się o nie ubiega - mówił Niedzielski.

NOP dotyczy niedużego odsetka pacjentów

- W Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku szczepienia na COVID jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jednocześnie Adam Niedzielski uspokaja, że NOP to zjawisko bardzo rzadkie. Szef resortu podkreśla, że szczepionki przeszły pełen proces legalizacji w UE, taki sam jak wszystkie inne leki. Jedyna różnica dotyczyła tego, że Europejska Agencja Leków współuczestniczyła w badaniach, tak aby na bieżąco uzyskiwać wyniki. 

Proces przyznawania świadczenia z funduszu kompensacyjnego

- Wnioski o wypłatę świadczenia kompensacyjnego za działanie niepożądane szczepionek przeciw COVID-19 będą składane do Rzecznika Praw Pacjenta (RPP). Decyzję będzie on wydawał w ciągu 60 dni od dnia otrzymania wniosku - informował Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Jak zaznacza RPP, istnienie funduszu kompensacyjnego nie blokuje możliwości wejścia na drogę sądową. Wszystko zależy od woli poszkodowanego. Wnioski będzie można składać zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej, a resort zdrowia obiecuje uproszczony formularz.

- Świadczenia będą przyznawane przez Rzecznika Praw Pacjenta - centralny organ rządowy, który stoi na straży praw pacjentów, który jest przygotowany, żeby tego typu wnioski rozpatrywać. Wnioski będą musiały zawierać dokumentację medyczną niezbędną do tego, żeby można było przeanalizować, czy faktycznie doszło do niepożądanego odczynu poszczepiennego - mówił RPP.

Rozpatrywanie wniosków będą wspierali eksperci z zakresu medycyny i szczepień ochronnych. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia pacjent otrzyma określoną kwotę z funduszu kompensacyjnego. W razie odrzucenia wniosku poszkodowany będzie mógł się odwołać do sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

emeryci

Polska i Świat

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

Czytaj więcej >
Protest ratowników

Polska i Świat

Protesty w Ułan Bator. Demonstranci domagają się śledztwa w sektorze węglowym

Czytaj więcej >
prawo jazdy na traktor

Polska i Świat

Będą nowe dopłaty dla rolników. Więcej pieniędzy niż się spodziewano

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykują się spore zmiany w kadrach PKO BP. Przetasowania na najwyższych szczeblach

Czytaj więcej >
Uwaga na oszustwa przez telefon.

Polska i Świat

ZUS ostrzega przed dziwnymi telefonami. Dzwonią oszuści

Czytaj więcej >
cmentarz, grob

Polska i Świat

Nadchodzą znaczne zmiany w prawie pogrzebowym. Jest apel o wzrost zasiłku

Czytaj więcej >