BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Firma pożyczkowa pożyczyła klientowi 500 zł. Zażądała by zwrócił 280 000 zł

15 Marca 2023

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

Mężczyzna zdecydował się rozwiązać swoje trudności finansowe, korzystając z usług jednej z wielu firm udzielających mikropożyczek. Niestety nie zdołał spłacić pożyczki w terminie określonym w umowie. Przez to skala problemu (kwotowo) urosła wykładniczo.

Zobowiązanie urosło z 500 zł do 280 000 zł

Do pożyczki doszło w lipcu 2005 r. Zgodnie z umową miała ona być zwrócona po 30 dniach. W przypadku nieterminowej spłaty zobowiązania, umowa przewidywała naliczanie odsetek w wysokości 9 procent za każdy dzień opóźnienia. 

W październiku 2005 roku firma, która udzieliła pożyczki straciła cierpliwość i wytoczyła przeciwko mężczyźnie sprawę. Sąd Rejonowy w Bytomiu orzekł na korzyść pożyczkodawcy, nakazując mężczyźnie spłatę zaległej kwoty wraz z odsetkami. Wyrok uprawomocnił się w listopadzie 2005 roku.

Mężczyzna dowiedział się o wyroku sądu dopiero w kwietniu 2021 roku, gdy został poinformowany o tym przez komornika. Do tego czasu kwota do zwrotu urosła do astronomicznych  53 000 złotych, a odsetki sięgały niemal 222 000 złotych.

Interwencja prokuratora

Sprawa pożyczki, która nie została spłacona na czas ciągnęła się dalej, interweniował prokurator. Dzięki temu postępowanie egzekucyjne zostało zawieszone.

 Głównym argumentem prokuratury, działającej na korzyść pozwanego, była kwestia wysokości oprocentowania pożyczki. Okazało się, że naliczanie odsetek w wysokości 9% za każdy dzień opóźnienia było zabronione przez prawo.

"Posiadał wówczas zobowiązania finansowe, które pochłaniały połowę jego wypłaty. Nie miał on świadomości rozmiaru przyjętych na siebie odsetek, niemniej jednak był w tak trudnej sytuacji, że zdecydowałby się na pożyczkę na jakichkolwiek warunkach" – komentowała sprawę prokuratura, która stanęła po stronie pożyczkobiorcy.

Finał sprawy

"Sąd Najwyższy w pełni podzielił argumentację Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro zawartą w skardze nadzwyczajnej podkreślając, że tego rodzaju następstwa zawarcia umowy w zakresie zastrzeżonego na rzecz pożyczkodawcy wynagrodzenia godzą w porządek prawny i z tych przyczyn muszą być uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, a postanowienia umowy określające rażąco wygórowane odsetki są nieważne w takiej części, w jakiej zasady współżycia społecznego ograniczają zasadę swobody umów" - podała Prokuratura Krajowa.

Tagi:

długpożyczka

Podobne artykuły

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe 500 plus dla pracujących. Zamiast waloryzacji świadczenia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się przełom na rynku mieszkaniowym. Cena transakcji jawna dla każdego
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na drogach. Przejedziesz za szybko i urządzenia Cię namierzą, mandat też dostaniesz kosmiczny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mężczyzna płacił za zakupy pieniędzmi, które sam wydrukował. Teraz czeka go surowa kara
Czytaj więcej >
Patryk Solarczyk

Redaktor Biznesinfo. W przeszłości dziennikarz naukowo - technologiczny. Obecnie autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]