Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Fatalne informacje dla grzybiarzy. Grzybobranie może Cię kosztować nawet 5000 zł, ogromne mandaty
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak 20.09.2023 19:33

Fatalne informacje dla grzybiarzy. Grzybobranie może Cię kosztować nawet 5000 zł, ogromne mandaty

grzybobranie, grzyby
Pixabay

Sezon na grzybobranie rozpocznie się lada moment. Wiadomo, że jest to jedna z ulubionych czynności Polaków, jednak podczas zbierania grzybów trzeba zachować ostrożność. Dla własnego bezpieczeństwa musimy nauczyć się odróżniać okazy jadalne i trujące, lecz także znać przepisy, aby uniknąć otrzymania mandatu. 

Zachowajmy odpowiedzialność podczas grzybobrania

Zanim ruszymy na grzybobranie, zadbajmy o własne bezpieczeństwo i zdobądźmy wiedzę co do tego, które grzyby możemy zbierać bez obaw o własne zdrowie, a nawet życie. Lasy Państwowe podają, że w Polsce występuje około 3300 gatunków grzybów wielkoowocnikowych. 1300 to grzyby jadalne, a aż 200 trujące. 

Zachowajmy zatem zdrowy rozsądek i zbierając grzyby, przestrzegajmy kilku ważnych zasad. Co najważniejsze, zbierajmy jedynie zdrowe okazy. Te które są nadpsute, zapleśniałe, uszkodzone czy nadgryzione zostawiajmy. Dodatkowo nie uszkadzajmy tych, których nie chcemy zbierać. To że nam są niepotrzebne, nie oznacza, że nie przydadzą się innym osobom czy zwierzętom, które często się nimi żywią. Pamiętajmy też, aby nie uszkodzić grzybni – jej strzępki umożliwią wyrośnięcie kolejnych grzybów w przyszłości. 

Czego nie wolno robić, zbierając grzyby?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z istnienia pewnych przepisów prawnych, które, wybierając się na grzybobranie, powinniśmy znać. Jak zatem zbierać grzyby, aby uniknąć otrzymania mandatu? To ważna wiedza, gdyż za zbieranie grzybów niezgodne z przepisami może grozić kara od 20 zł do nawet 5000 zł. 

Posłużmy się przykładem. Za zbieranie grzybów w miejscu, gdzie obowiązuje zakaz wstępu, grozi kara od 20 zł do 500 zł. Tabliczki z taką informacją może umieszczać Skarb Państwa jak i prywatni właściciele. Ponadto karę można również dostać za rozgarnianie ściółki i niszczenie grzybów lub grzybni. 

Nie znając przepisów prawa, można dostać olbrzymią karę

Powinniśmy być świadomi, jakie kary grożą za zbieranie grzybów objętych ochroną. Otóż mowa o nawet 5000 zł. Pełna lista grzybów objętych ścisłą i częściową ochroną znajduje się w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie ochrony gatunkowej grzybów z dnia 9 października 2014. 

Ochroną ścisłą są objęte 232 gatunki, a częściową 90 gatunków grzybów. Za złamanie przepisów dotyczących zbierania grzybów, można dostać mandat do 500 zł albo karę do 5000 zł. Ta druga jest wymierzana wyłącznie przez sąd. 

Tagi: Mandat Kara