BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Niemiecki ekspert ostrzega Polskę przed euro

25 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Euro niedobre dla Polski? Jak ostrzega niemiecki ekonomista, Polska nie powinna wchodzić do strefy wspólnej waluty unijnej. Powód? W 2020 roku ta ma upaść na skutek załamania się systemu bankowego u naszych zachodnich sąsiadów - najsilniejszej gospodarki

Euro ma niedługo się załamać. Strefa wspólnej unijnej waluty przeżyła już mniejsze i większe turbulencje, ale to, co czeka ją w przyszłym roku, to prawdziwy kataklizm. Tak przynajmniej przewiduje Markus Krall, niemiecki ekonomista, który zajmuje się oceną ryzyka w gospodarce. W rozmowie z PAP Krall przekonuje, że Polska nie powinna wchodzić do strefy euro, ponieważ tę czeka załamanie w przyszłym roku. Załamanie to doprowadzić ma do upadku strefy euro.

Nieefektywne przedsiębiorstwa zatruwają portfolio banków, których są klientami. Gdy te przedsiębiorstwa wreszcie zaczną upadać, będzie to jednocześnie oznaczało ogromną falę strat dla instytucji finansowych. Tak poważną, że system bankowy weurolandzie czeka zapaść - ocenia Krall.

Euro podtrzymywane jedynie wolą polityczną?

Niemiecki ekspert przekonuje, że euro to w zasadzie wadliwa konstrukcja finansowa, która podtrzymywana jest jedynie z woli politycznej europejskich liderów. Taki stan rzeczy ma szkodzić szczególnie niemieckiej gospodarce, która "niszczy konkurencyjność gospodarki Niemiec i osłabia jej system bankowy". Zerowe stopy procentowe, które zapobiegły bankructwu Włoch czy Grecji, przyczyniają się jednak do zmniejszenia zysku banków, a także utrzymują przy życiu nieefektywne firmy.

Krall przewiduje, że apogeum czeka nas pod koniec przyszłego roku. To wówczas dochody banków mają spaść na tyle, że znajdą się na minusie. Doprowadzi to do ograniczenia dostępności kredytów. To zapoczątkuje falę bankructw uzależnionych od kredytów przedsiębiorstw, a później i tych, które bez nich działały. Z powodu niespłacania kredytów będą upadać instytucje finansowe, co finalnie doprowadzi do upadku całej strefy euro, która w swojej końcowej fazie ma być jeszcze ratowana przez Europejski Bank Centralny masowym dodrukiem pieniędzy.

Deflacja przerodzi się w inflację. Doprowadzi to do utraty oszczędności nie tylko u Niemców, ale wszystkich tych, którzy je ulokowali w euro. Spowoduje to wycofanie poparcia politycznego dla euro i kraje będą wracać do walut narodowych - podsumowuje Krall.

Deflacja przerodzi się w inflację. Doprowadzi to do utraty oszczędności nie tylko u Niemców, ale wszystkich tych, którzy je ulokowali w euro. Spowoduje to wycofanie poparcia politycznego dla euro i kraje będą wracać do walut narodowych - podsumowuje Krall.

Podobne artykuły

Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.08.2018. n/z Portfel z kartami platniczymi i pieniedzmi.

Finanse

Banki rzuciły się na naszą kasę. Ściągną opłaty od kolejnych usług

Czytaj więcej >
Bank ING, karta visa, mastercard.

Finanse

Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy

Czytaj więcej >
sklep-pixabay-bettypalm

Finanse

Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco

Czytaj więcej >