Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Emerytury poselskie są niebotyczne. Niebywałe ile w majestacie prawa do nich dorabiają
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.07.2020 02:00

Emerytury poselskie są niebotyczne. Niebywałe ile w majestacie prawa do nich dorabiają

Emerytury dodatkiem do uposażeń poselskich? Posłowie zyskują na dorabianiu sobie do emerytury.
https://pixabay.com/Sejm RP

Dorabianie do emerytury jest legalne

Całkiem niedawno zarzucano żonie premiera Mateusza Morawieckiego, że nie chce ujawnić swojego majątku, który rzekomo ma być większy niż ten zaprezentowany przez Prezesa Rady Ministrów. Szok wśród Polaków budzą także oświadczenia majątkowe poszczególnych posłów, którzy poza przysługującym im uposażeniem pobierają także emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Portal money.pl dotarł do oświadczenia majątkowego Jarosława Kaczyńskiego, z którego wynika, że prezes Prawa i Sprawiedliwości w ciągu roku zebrał ponad 92. tys. zł dochodu z emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto przypomnieć, że były premier nie jest jedynym posłem-seniorem w polskim parlamencie. Na liście nazwisk znajdują się takie nazwiska jak Ryszard Terlecki, Iwona Śledzińska-Katarasińska oraz Jerzy Hardie-Douglas.

Posłów na emeryturze w Sejmie jest więcej

Według szacunków portalu money.pl w Sejmie zasiada 109 posłów i posłanek powyżej 60. roku życia. Jarosław Kaczyński pobiera 7,7 tys. zł emerytury z ZUS miesięcznie. Dla porównania Ryszard Terlecki dostaje ok. 6 tys. zł świadczenia, a Iwona Śledzińska-Katarasińska z Koalicji Obywatelskiej pobiera 7,4 tys. zł. Jerzy Hardie-Douglas z Koalicji Obywatelskiej otrzymuje 8,4 tys. zł świadczenia.

Nie byłoby nic w tym szokującego, gdyby nie fakt, że poza emeryturami, parlamentarzystom przysługuje uposażenie w związku z pełnieniem funkcji posła. W 2020 roku pensja parlamentarzysty wynosi 8 tys. i 16 zł. Czytelnicy portalu zapytali o to, czy ZUS może cofnąć posłom świadczenie w momencie, w którym przekroczą limity przychodów. Niestety, ale owe limity dotyczą tylko tych, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę.

Kiedy ZUS może zawiesić posłom emeryturę?

Do zawieszenia lub obniżenia emerytury może dojść w momencie, w którym zostanie przekroczony limit przychodów. O limicie musza pamiętać kobiety i mężczyźni, którzy przeszli na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Co więcej, w przypadku pozostałych osób, dorabianie do emerytury jest w pełni legalne i nie ma ograniczeń finansowych.

ZUS tłumaczy, że bycie posłem lub posłanką w wieku emerytalnym jest w stu procentach legalne i nie ma przełożenia na ucięcie świadczenia emerytalnego. Ponadto, do świadczeń wypłacanych przez ZUS dorabiać mogą także poniektórzy renciści.

Tagi: Senat Sejm