Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Czy podatek od emerytury powinien zostać zniesiony? Dyskusje trwają
Maria Glinka
Maria Glinka 02.12.2020 01:00

Czy podatek od emerytury powinien zostać zniesiony? Dyskusje trwają

Emerytura bez podatku - za i przeciw
Marek Bazak/East News

Emerytura bez podatku w opinii Polaków

Emerytura bez podatku to postulat popierany przede wszystkim przez PSL. Za zmianami opowiedziała się także Małgorzata Kidawa-Błońska w trakcie konwencji wyborczej. Ten pomysł jest jednak konsekwentnie odpierany przez PiS.

Co na ten temat sądzą Polacy? Sondaż przeprowadzony przez Super Express wskazuje, że za nieopodatkowaniem emerytur opowiada się aż 80 proc. ankietowanych. Na takim rozwiązaniu skorzystaliby emeryci, których świadczenia wzrosłyby o ok. 15,5 proc. Portal alebank.pl podaje, że oznaczałoby to łączną podwyżkę o ok. 40 mld zł. Jednak redakcja Super Expressu wyliczyła, że zwolnienie emerytur z podatku mogłoby być bardziej opłacalne niż wypłata trzynastej i czternastej emerytury.

Kosztowna emerytura bez podatku

Jednak emerytura bez podatku przełożyłaby się na dużą stratę dla państwa. - Byłby to koszt dla finansów publicznych, który należałoby zrekompensować dodatkowymi dochodami podatkowymi - ocenił Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny. Autorzy projektu ustawy w sprawie zniesienia opodatkowania wskazują, że wpływy z PIT zmalałyby o 15 mld zł, a NFZ - o 20 mld zł.

Eksperci wskazują, że postulat cofnięcia opodatkowania jest niesłuszny, ponieważ emerytury nigdy nie były tak naprawdę opodatkowane. Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że w 1991 r. doszło do tzw. ubruttowienia dochodów i świadczeń. Oznaczało to de facto podwyżkę o 20 proc., które potem zabrało państwo w formie podatku. Był to zabieg księgowy, dla większości seniorów całkowicie neutralny.

Emerytura bez podatku to główny punkt obywatelskiego projektu ustawy, który został przesłany do Sejmu w październiku 2018 r., a potem ponownie w listopadzie 2019 r. Pierwsze czytanie pisma miało miejsce w styczniu 2020 r. Dalsze prace nad projektem zakłóciło nadejście koronawirusa. Czy w obliczu trwającej pandemii, która nadszarpnęła budżet państwa, rząd powinien zdecydować się na dodatkowe zmniejszenie zaplecza finansowego poprzez wprowadzenie emerytur bez podatku?