Emerytura bez podatku - za i przeciw
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 2 Grudnia 2020

Czy podatek od emerytury powinien zostać zniesiony? Dyskusje trwają

Emerytura bez podatku to od lat kwestia sporna. Za zdjęciem opodatkowania opowiadają się przede wszystkim seniorzy, którzy otrzymywaliby świadczenia o 20 proc. wyższe. Natomiast przeciwnicy zwracają uwagę na astronomiczne koszty całego przedsięwzięcia.

Emerytura bez podatku w opinii Polaków

Emerytura bez podatku to postulat popierany przede wszystkim przez PSL. Za zmianami opowiedziała się także Małgorzata Kidawa-Błońska w trakcie konwencji wyborczej. Ten pomysł jest jednak konsekwentnie odpierany przez PiS.

Co na ten temat sądzą Polacy? Sondaż przeprowadzony przez Super Express wskazuje, że za nieopodatkowaniem emerytur opowiada się aż 80 proc. ankietowanych. Na takim rozwiązaniu skorzystaliby emeryci, których świadczenia wzrosłyby o ok. 15,5 proc. Portal alebank.pl podaje, że oznaczałoby to łączną podwyżkę o ok. 40 mld zł. Jednak redakcja Super Expressu wyliczyła, że zwolnienie emerytur z podatku mogłoby być bardziej opłacalne niż wypłata trzynastej i czternastej emerytury.

Już za cztery tygodnie wchodzi nowy zakaz. Zapomnisz się podczas porządków, a może grozić aż 5 tys. zł karyJuż za cztery tygodnie wchodzi nowy zakaz. Zapomnisz się podczas porządków, a może grozić aż 5 tys. zł karyCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Kosztowna emerytura bez podatku

Jednak emerytura bez podatku przełożyłaby się na dużą stratę dla państwa. - Byłby to koszt dla finansów publicznych, który należałoby zrekompensować dodatkowymi dochodami podatkowymi - ocenił Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny. Autorzy projektu ustawy w sprawie zniesienia opodatkowania wskazują, że wpływy z PIT zmalałyby o 15 mld zł, a NFZ - o 20 mld zł.

Eksperci wskazują, że postulat cofnięcia opodatkowania jest niesłuszny, ponieważ emerytury nigdy nie były tak naprawdę opodatkowane. Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że w 1991 r. doszło do tzw. ubruttowienia dochodów i świadczeń. Oznaczało to de facto podwyżkę o 20 proc., które potem zabrało państwo w formie podatku. Był to zabieg księgowy, dla większości seniorów całkowicie neutralny.

Emerytura bez podatku to główny punkt obywatelskiego projektu ustawy, który został przesłany do Sejmu w październiku 2018 r., a potem ponownie w listopadzie 2019 r. Pierwsze czytanie pisma miało miejsce w styczniu 2020 r. Dalsze prace nad projektem zakłóciło nadejście koronawirusa. Czy w obliczu trwającej pandemii, która nadszarpnęła budżet państwa, rząd powinien zdecydować się na dodatkowe zmniejszenie zaplecza finansowego poprzez wprowadzenie emerytur bez podatku?

Kaufland jako pierwszy w Polsce oferuje nowy typ produktów znanej marki. Klienci żądni podobnych nowościKaufland jako pierwszy w Polsce oferuje nowy typ produktów znanej marki. Klienci żądni podobnych nowościCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Kolejne rozporządzenie maseczkowe. Rząd nie może się zdecydować
  2. Nadchodzi koniec legendy - żegnamy Volkswagena Passata
  3. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
  4. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
  5. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
  6. TVP informuje o wymianie gwiazd, Wojnarowski potwierdza
  7. Kotlety schabowe jak ze starej księgi kucharskiej. Pyszniejsze niż klasyczne
Lepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaLepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News