BiznesINFO.pl
Emerytury w 2021

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Emeryci w 2021 roku mogą sporo zyskać. Waloryzacja i minimalna emerytura. Jakie czekają nas zmiany?

10 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Emerytura wypłacona w 2021 roku będzie dla wielu prawdziwą żyłą złota. Szykują się poważne zmiany w zakresie rent i emerytur. Waloryzacja, trzynastka, czternastka oraz inne dodatki. Przyglądamy się propozycjom rządu oraz doradzamy co należy zrobić.

Emerytura w 2021 roku - na seniorów czekają ekstra pieniądze. Sprawdzamy nowe regulacje dotyczące emerytur i rent, a także przyglądamy się terminom, które warto odnotować w kalendarzach. Emeryci i renciści mogą z uśmiechem na twarzy wyczekiwać nowego roku i dodatkowych pieniędzy na swoich kontach.

Emerytura będzie wypłacana 14 razy!

Czternastka będzie w wysokości minimalnej emerytury, czyli w 2021 roku wyniesie ok. 1300 złotych brutto. Ta dodatkowa emerytura przysługiwać będzie wszystkim, którzy do tej pory pobierali świadczenia o wysokości nieprzekraczającej 120 procent średniej emerytury. Według wyliczeń ZUS, w 2021 roku będzie to kwota 2900 złotych brutto. Jeżeli świadczenie seniora przekracza 2900 złotych brutto obowiązywać ma zasada złotówka za złotówkę - czternastka (1300 zł brutto) będzie pomniejszona o tyle, o ile emeryt przekracza zakładane 2900 brutto. Oznacza to zatem, że czternastki nie zobaczą emeryci pobierający świadczenia w wysokości większej niż 4200 zł brutto. Przelewy trafią do wszystkich uprawnionych do rent i emerytur w systemie świadczeń powszechnych, a także emerytur rolniczych i mundurowych. Czternastki mają być wypłacane w listopadzie i grudniu 2021 roku.

Emeryci nie muszą jednak czekać aż do końca roku by odczuć większe wpływy na swoich kontach. Już w marcu, tak jak co roku, będzie miała miejsce waloryzacja emerytur. Jak duża ona będzie? W 2019 roku na każde 1000 złotych świadczenia przypadało 34,20 zł podwyżki. Jak podają eksperci w 2021 roku wzrost świadczenia ma być na zbliżonym poziomie, jednak galopująca inflacja, która pożera pensje, zje również i podwyżkę świadczeń rentowych i emerytalnych.

Waloryzacja minimalna, ale najniższa emerytura w górę, trzynastka dla wszystkich

Emerytura minimalna będzie podwyższona. Przyszłoroczna waloryzacja zaplanowana jest w systemie procentowo-kwotowym, najniższa kwota waloryzacji dla pobierających minimalną emeryturę to 70 złotych. O tyle też wzrosną świadczenia - do około 2200 złotych brutto. Powyżej tej kwoty podwyżki będą wyliczane według klucza procentowego. Jak prognozuje dziennik Głos Koszalina, najniższa emerytura powinna wzrosnąć o około 100 złotych do 1300 zł brutto.

Maj 2021 r. zadowoli wszystkich emerytur i rencistów. To właśnie w maju ZUS wypłaci tak zwane trzynastki, czyli dodatkowe świadczenia emerytalne i rentowe. Obejmą one wszystkich świadczeniobiorców. Nie będą bowiem obowiązywały restrykcje takie, jak w przypadku czternastej emerytury. Dodatkowa, 13. emerytura będzie miała wysokość minimalnej emerytury. Wszyscy seniorzy mogą liczyć zatem na dodatkowe 1300 złotych brutto na swoich kontach.

Kalendarz emerytur

Rok 2021 opiera się na trzech bardzo ważnych punktach dla wszystkich emerytów i rencistów:Marzec 2021 - waloryzacja emerytur. Świadczenia wzrosną o około 40 złotych, a w przypadku najniższych nawet o 70 zł. W tym miesiącu wzrośnie też minimalna emerytura do około 1300 złotych brutto.Maj 2021 - wypłata trzynastek. Każdy, kto pobiera emeryturę lub rentę otrzyma na swoje konto dodatkowe środki. Będzie to kwota około 1300 złotych bruttoListopad/Grudzień 2021 - to na koniec roku planowana jest wypłata czternastek. Najubożsi emerycie i renciści dostaną z państwowej kasy dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury. Im większe świadczenie pobieramy, tym mniej dodatkowych pieniędzy znajdzie się na naszych kontach.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >