Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > EKF Sopot 2024. Wyzwania sektora finansowego
Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany 18.06.2024 12:23

EKF Sopot 2024. Wyzwania sektora finansowego

EKF
Fot. materiały prasowe

Europejski Kongres Finansowy to niezwykle ważne wydarzenie dla polskiego świata finansów. Tematyka kolejnych paneli obejmowała wszystkie istotne wyzwania, z którymi musi mierzyć się sektor finansowy. Omówiono zarówno szanse, jak i zagrożenia, jakie niesie sztuczna inteligencja, trwająca wojna w Ukrainie czy też zmiany na rynku pracy i rosnące problemy w pozyskiwaniu talentów.

Sztuczna inteligencja w organizacjach

Dzięki sztucznej inteligencji część procesów jest zautomatyzowana, co pozwala na rozwiązywanie sporej części problemów. Należy jednak pamiętać, że nie jest w stanie w pełni zastąpić ludzi. Jak na razie, 70 proc. organizacji już wdraża AI, a 22 proc. przygotowuje się do tego.

Sztuczna inteligencja daje wiele możliwości. Technologia jest niesamowita, ale również niesie ryzyka. Bardzo ważne jest, by użytkownicy zachowali czujność. Okazuje się bowiem, że wciąż wiele osób za bardzo ufa efektom pracy sztucznej inteligencji. Należy korzystać z możliwości technologii, ale jednocześnie pamiętać o ryzykach.

Zielone paliwa szansą dla energetyki wiatrowej
i polskiej gospodarki

Zmiany w polskim sektorze finansowym

Podejście Polaków do pracy na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniło. Dla kogoś, kto zaczynał karierę zawodową w latach 90-tych, stosunek do pracy młodszego pokolenia jest niewyobrażalny. Warto wspomnieć, że zmiany od zawsze były ważną częścią DNA polskiego sektora finansowego.

Okazuje się, że ESG wielu osobom nie kojarzy się dobrze. Na początku ludzie obawiają się obowiązków, ale takie rozwiązanie musi być wdrażane i warto wykorzystać szansę, jaką tworzy ten proces. To niezwykle istotne, by wszystkie literki znalazły swoje miejsce w strategiach firm, zwłaszcza, że obowiązek raportowania wymusi współpracę z dostawcami i partnerami.

Cyberbezpieczeństwo

Podczas ostatniego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego najważniejszy był okrągły stół, w którym wzięli udział prezesi zarządów kluczowych banków w Polsce. W trakcie debaty poruszono tematy związane z wdrażaniem nowych technologii, takich jak AI i ich wpływu na codzienny biznes.

Mówiono także o cyberbezpieczeństwie banków oraz ich klientów. Perspektywa sektora finansowego na tę kwestię uległa zmianie przez trwającą wojnę w Ukrainie i codzienne ataki na systemy informatyczne. Przedstawiciele banków przyznali, że niektóre obszary są przeregulowane, ale doceniają nowe dyrektywy, takie jak DORA i NIS2, które podnoszą bezpieczeństwo.