Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Egzamin maturalny i komisja wojskowa w jednym dniu. Internauci zastanawiają się, co jest ważniejsze
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 20.04.2023 13:29

Egzamin maturalny i komisja wojskowa w jednym dniu. Internauci zastanawiają się, co jest ważniejsze

uczniowie na maturze
East News

Młodzi mężczyźni otrzymali wezwania na obowiązkową komisję wojskową. Niektórzy mają się stawić w dniu matur. Wyznaczony termin można zmienić. 
 

Komisja wojskowa w dniu matury

Jedne z użytkowników na stronie reddit.com zamieścił wpis, w którym poruszył temat wezwań na komisję wojskową.

“Jestem w klasie maturalnej, dostałem wezwanie na komisję, tak jak kilku moich kolegów. W czym problem? A no w tym, że wymyślili sobie że mamy się stawić w dniach kiedy mamy matury” - pisze użytkownik czarnyhumorasty.  

 Młodzi będą wzywani na komisje wojskowe między 17 kwietnia a 21 lipca. Pod postem pojawiło się dużo komentarzy, w tym pytanie, co jest ważniejsze - matura czy komisja wojskowa. 

Termin można zmienić

Co ciekawe, tegoroczna kwalifikacja miała się zacząć od 3 kwietnia, ale przesunięto ją na 17 kwietnia 2023 roku, jak podaje i.pl, Ministerstwo Obrony Narodowej przychyliło się do wniosków wojewodów, którzy chcieli przesunąć termin ze względu na tegoroczne matury.

Zgodnie z przepisami wezwania powinny być doręczone co najmniej siedem dni przed wyznaczonym terminem komisji. 

Jak czytamy na stronie MSWiA, termin można zmienić -  „jeżeli osoba wzywana, nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, jest obowiązana zawiadomić o tym fakcie właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji wojskowej i wyjaśnić przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się w wyznaczonym terminie”.

Osoba ta otrzyma wtedy nowy termin.

Obowiązek stawienia się na komisję wojskową

Stawienie się na komisji wojskowej jest obowiązkowe dla wszystkich mężczyzn, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat. 

Osoba wzywana na komisję otrzymuje pismo w tej sprawie wraz z terminem stawienia się na komisji. 

Tagi: Polska