Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Dystrybucja węgla przez samorządy. Większość gmin zgłosiło chęć udziału w programie
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 17.11.2022 11:07

Dystrybucja węgla przez samorządy. Większość gmin zgłosiło chęć udziału w programie

Czy Morawiecki i Sasin pośpieszyli się z dystrybucją węgla przez samorządy?
East News

Większość gmin w Polsce zgłosiło chęć do udziału w programie dystrybucji węgla. Po dopełnieniu wszystkich formalności samorządy będą mogły przystąpić do odbioru i sprzedaży węgla.

Większość gmin zarejestrowana na portalu cieplo.gov.pl

Na portalu cieplo.gov.pl zarejestrowało się ok. 2300 z ok. 2600 istniejących gmin w Polsce, powiedział Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych. Z kolei zapotrzebowanie zgłosiło ok. 1500 gmin

Jak czytamy na stronie gov.pl, do gmin trafiają wszystkie potrzebne dokumenty, aby gminy mogły jak najszybciej zająć się sprzedażą węgla dla mieszkańców. Wiceminister dodaje, że po dopełnieniu wszystkich formalności gminy będą mogły przystąpić do odbioru, a następnie dystrybucji węgla.

Do tej pory do Polski zostało sprowadzonych ok. 10 mln ton węgla. Państwo jest odpowiedzialne za dostarczenie surowca z portów lub kopalni do punktów odbioru, natomiast gminy zajmą się odbiorem i dystrybucją węgla wśród mieszkańców. 

 Dystrybucja węgla przez samorządy

Aby wziąć udział w programie, gminy musiały do 8 listopada umieścić w swoim BIP informację, że zamierza kupić węgiel dla gospodarstw domowych. W tym celu musiała wypełnić specjalny formularz na stronie cieplo.gov.pl. Na mocy ustawy gminy będą mogły kupować węgiel za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę, a potem sprzedawać go mieszkańcom po cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

 W październiku, podczas spotkania w Puławach, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewniał, że węgla nie zabraknie. Podkreślał również, że w aspekcie rozprowadzania węgla rola samorządów jest kluczowa. Zdaniem prezesa, samorządy są częścią władczy państwowej, dlatego udział w dystrybucji węgla jest ich obowiązkiem. 

Zgodnie z ustawą udział gmin w programie jest dobrowolny. Rządzący przewidywali jednak, że gminy i tak zaangażują się w sprzedaż węgla. 

Tagi: węgiel