Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Drożeją izby wytrzeźwień. Noc niczym w hotelu
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 24.11.2023 14:30

Drożeją izby wytrzeźwień. Noc niczym w hotelu

Banknoty w portfelu
Iberion

Rosnące ceny dotykają nie tylko żywności czy elektroniki. Absolutnym zaskoczeniem może być jednak wzrost kosztów za pobyt w izbach wytrzeźwień. Podwyżka sprawi, że dorównają one cenowo luksusowym hotelom, a w niektórych wypadkach nawet je prześcigną.

Drożeją izby wytrzeźwień

O podwyżkach za pobyt w izbie wytrzeźwień w przypadku Torunia donosi portal se.pl. Początkowym bodźcem zmian było opublikowanie przez Ministra Zdrowia obwieszczenia dotyczącego kwot za pobyt, w którym górny limit został podniesiony.

Ponieważ jednak to od samorządu zależy, ile konkretnie będzie wynosiła opłata za pobyt, ostateczną decyzję musieli podjąć toruńscy radni. Tak się właśnie stało - podwyżka wyniesie 50 zł w przypadku jednej osoby.

Te seniorki mogą dostać wyższą emeryturę. Niektóre muszą jednak złożyć wniosek

Koszty rosną

Dlaczego jednak pobyt na izbie wytrzeźwień staje się droższy? Według cytowanych przez se.pl słów Małgorzaty Skibickiej z Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej w Toruniu, mówiąc najkrócej, rosną koszty utrzymania izby.

Według szczegółów ujawnionych przez Skibicką, w górę poszło zarówno minimalne wynagrodzenie, jak i opłaty za prąd. Dodatkowo brakuje lekarzy, którzy na izbie są zwyczajnie nie do zastąpienia.

Drożej niż w hotelu

Efekt tych zmian jest taki, iż noc na toruńskiej izbie wytrzeźwień będzie kosztować 390 zł (było 340 zł). Oznacza to, że kwota przebija oferty niektórych znanych hoteli w Toruniu.

Według dostępnych statystyk, najczęściej na izbę wytrzeźwień w Toruniu trafiają bezdomni i emeryci oraz renciści. Sama izba jest zadłużona na kwotę 1,8 mln zł.

źródło: se.pl