BiznesINFO.pl
pieniądze kalendarz-banknoty-iberion

Biznes info

Do Sejmu weszła nowa ustawa. Pozwoli zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy kredytobiorcom na wpisie do księgi wieczystej

7 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, który zobowiąże banki do zwrotu środków kredytobiorcom, które są pobierane za zwłokę sądów przy wpisie nieruchomości do ksiąg wieczystych. Z wyliczeń przedstawionych przez wnioskodawcę wynika, że średnio kredytobiorcy czekającemu na wpis hipoteki zamiana pozwoli odzyskać 2190,65 zł.

Jeżeli kupujemy nieruchomość na kredyt bez księgi wieczystej, np. mieszkanie spółdzielcze własnościowe i wpis do księgi wieczystej jest zasadny ze względu na uregulowaną sytuację prawną nieruchomości, a sąd zwleka z jej założeniem, to bank do kosztów kredytów dolicza opłaty za czas, w którym proces jest w toku.

Założenie księgi wieczystej lokalu potrafi przeciągać się miesiącami, czasem nawet latami, co generuje dodatkowe koszty dla kredytobiorców. Sprawa dotyczy także już istniejących ksiąg wieczystych, w których sądy muszą dokonać właściwych zmian. Nowa ustawa ma to zmienić.

Zwrot kosztów za oczekiwanie na wpis

"Celem projektu jest wprowadzenie zmiany, która zapobiegnie pobieraniu przez banki
wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki
zabezpieczającej kredyt zaciągany na zakup nieruchomości, wówczas gdy wniosek o wpis był
zasadny", brzmi treść projektu ustawy.

Projekt ustawy zgłoszony przez Radę Ministrów ma na celu wsparcie gospodarki i polskich rodzin, czytamy w uzasadnieniu: "Projekt ustawy będzie miał bezpośredni wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość oraz sytuację ekonomiczną i społeczną rodziny, a także osób niepełnosprawnych oraz osób starszych."

Jak podkreśla jednak wnioskodawca, zwrotowi podlegać ma jedynie opłata pobierana za czas oczekiwania na wpis, nie zaś koszt samego wpisu wyznaczony przez sąd: "Dodatkowy koszt został zdefiniowany w projektowanej regulacji jako >>dodatkowy koszt kredytu ponoszony przez konsumenta do czasu dokonania wpisu hipoteki<<, co oznacza, że zaliczeniu lub zwrotowi będzie podlegała podwyższona marża, natomiast, co oczywiste, już nie koszty ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego. Zaś przez dokonanie wpisu rozumie się wpis prawomocny."

Ile zyskają kredytobiorcy?

Z danych umieszczonych w projekcie ustawy wynika, że z ubiegłego roku na wpis do ksiąg wieczystych czekają jeszcze 1 602 252 sprawy.

Wnioskodawca założył, że skoro średni czas oczekiwania na wpis to 8 miesięcy, a średnio opłata za wpis dodaje do kredytu 273,83 zł, to po wejściu ustawy kredytobiorca będzie mógł zaoszczędzić nawet 2190,65 zł.

Jeżeli weźmiemy więc pod uwagę wszystkich oczekujących na wpis, może się okazać, że Polacy zaoszczędzą łącznie około 440 mln zł.

Tagi:

kredyty hipotecznekredyt hipotecznykredyt

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Finanse

ZUS: ubiegły rok był jednym z najlepszych w historii Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Czytaj więcej >

Finanse

Złóż ten dokument, a otrzymasz pensję wyższą o 300 zł

Czytaj więcej >

Finanse

Sejm przyjął ustawę budżetową na 2023 rok. Jak zostaną wydane nasze pieniądze

Czytaj więcej >

Finanse

Już za trzy lata najniższa krajowa w Polsce może przekroczyć 5000 zł

Czytaj więcej >

Finanse

Kontrolerzy Poczty Polskiej weryfikują płacenie abonamentu. Kara za zaniedbanie obowiązku jest dotkliwa

Czytaj więcej >
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Finanse

Rzecznik rządu zapowiedział termin uruchomienia programu „Pierwsze mieszkanie”

Czytaj więcej >