BiznesINFO.pl
Czternasta emerytura nie dla wszystkich i tylko raz

EastNews/Zofia i Marek Bazak

Czternasta emerytura nie dla wszystkich i tylko raz. Seniorzy mają dostać tylko raz

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Poprzedni miesiąc szczególnie dobrze będą wspominać seniorzy, gdyż oprócz tradycyjnej emerytury otrzymali dodatek w postaci tzw. trzynastej emerytury. Za pół roku grupa ta będzie mogła liczyć na jeszcze jeden finansowy bonus. Tzw. czternasta emerytura pod pewnymi względami będzie się jednak różnić od kwietniowego świadczenia. Nie są to korzystne dla seniorów różnice. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym różnić się będzie czternasta emerytura od "trzynastki"

  • Dlaczego nie są to korzystne dla seniorów różnice

  • Kiedy zostanie wypłacona "czternastka" i kto dostanie ją z opóźnieniem

Czternasta emerytura już za pół roku

W kwietniu seniorzy otrzymali tzw. trzynastą emeryturę, czyli rządowy dodatek finansowy (w kwocie minimalnej emerytury) do regularnie otrzymywanych świadczeń. W tym roku grupa ta będzie mogła liczyć na jeszcze jeden pieniężny bonus. Chodzi o czternastą emeryturę, która zostanie wypłacona pod koniec tego roku. “Czternastka” (jej wysokość również będzie równa wysokości minimalnej emerytury) pod pewnymi względami będzie się jednak różnić od wiosennego świadczenia.

Najważniejsza różnica polega na tym, że w odróżnieniu od “trzynastki” czternasta emerytura nie zostanie wypłacona wszystkim, o czym informowało redakcję Biznes Info już na kilka tygodni przed przyjęciem projektu przez parlament Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

- Zgodnie z projektem ustawy pełną czternastą emeryturę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają  emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto – podkreślało w komentarzu dla naszej redakcji biuro prasowe resortu rodziny i polityki społecznej.

Nie oznacza to, że osoby z wyższą emeryturą nie otrzymają czternastej emerytury. Obowiązywać ma bowiem zasada “złotówka za złotówkę”, co oznacza, że świadczenie będzie pomniejszane o kwotę przekroczenia wspomnianej kwoty 2900 zł brutto.

Jak to wszystko będzie wyglądało w praktyce? Czternastą emeryturę w pełnej wysokości, czyli 1022,30 zł na rękę otrzymają ci, których świadczenia nie przekraczają 2416 zł netto. Jeśli ktoś pobiera emeryturę o 100 zł wyższą, wówczas wysokość jego “czternastki” będzie o taką właśnie kwotę pomniejszona.

Jak łatwo wyliczyć na “czternastą emeryturę” - mówiąc kolokwialnie - nie załapią się seniorzy z wyższą emeryturą, a dokładniej taką, która przekracza 4150,88 zł brutto. Z wyliczeń przedstawionych przez “Super Express” wynika, że nowego rządowego dodatku nie dostaną osoby ze świadczeniem na poziomie 3438 zł na rękę (netto). 

Jednorazowy dodatek

Niekorzystnych dla seniorów różnić z “trzynastką” jest niestety więcej. W odróżnieniu od kwietniowego świadczenia czternasta emerytura ma być bowiem jedynie jednorazowym dodatkiem. 

Jak zauważa tabloid, potwierdza to przedstawiony Komisji Europejskiej przez rząd Wieloletni Plan Finansowy na lata 2021-2024, w którym zabrakło wzmianki o dalszych planach kontynuowania wypłat “czternastki”. Potwierdza to w rozmowie z gazetą wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. 

Czternasta emerytura po raz pierwszy i jak się okazuje ostatni ma zostać wypłacona w listopadzie, choć część seniorów - jak informowało naszą redakcję Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - otrzyma świadczenie z opóźnieniem. 

- W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku oraz w styczniu 2022 roku – podał resort rodziny i polityki społecznej. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

Czternasta emeryturaemeryturaświadczenia socjalne

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >