Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 12.06.2021 02:00

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Biznes Info
Biznes Info

Tym razem oszuści ponownie atakują wizerunek Poczty Polskiej i wykorzystują go do wyłudzenia danych i pieniędzy od swoich ofiar. Stracić można nawet oszczędności życia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega nowe oszustwo na Pocztę Polską

  • Jak się przed nim chronić i na co zwrócić uwagę

Poczta Polska w ogniu oszustw

Niedawno Poczta Polska przestrzegała przed oszustami wykorzystującymi nową matrycę VAT do wyłudzania danych osobowych i pieniędzy. Wówczas wysyłano wiadomości mail z zawirusowanymi załącznikami.

Tym razem o oszustwie na Pocztę Polską informuje firma CyberRescue. Oszuści wysyłają do ludzi SMS-y nakazujące zapłatę kilkunastu złotych w celu odebrania swojej paczki z zamówieniem online.

Jak się okazuje, Poczta Polska to jeden z wielu podmiotów, który znalazł się na celowniku oszustów. Niedawno do wielu osób przychodziły wiadomości z informacjami o konieczności dopłaty za paczki dostarczane przez kuriera lub pozostawianych w paczkomatach InPost.

Poczta Polska znów na celowniku

W wiadomości otrzymujemy link przenoszący nas na fałszywą stronę płatności. System może poprosić nas o zapłacenie owej kwoty poprzez zalogowanie się do systemu płatności internetowych.

Dzięki temu oszuści otrzymają dane do naszego konta bankowego i prawdopodobnie zabiorą wszystkie nasze pieniądze, a nawet wezmą kredyt. Policja apeluje, aby w takich sytuacjach pamiętać o natychmiastowym zgłoszeniu się na policję. Te w przypadku dochodzenia swoich praw może okazać się kluczowe nawet dla banku umarzającego zobowiązanie.

Pamiętajmy także o tym, że firmy kurierskie nigdy nie proszą o dopłaty do zamówień i odbiorów. Kwota, na którą się decydujemy ustalana jest przy zamówieniu produktów, a jeśli występują jakieś nieprawidłowości, sklep najprawdopodobniej umorzy całe zamówienie przed wysyłką.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]