Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było. Sosnowiec będzie pierwszy
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 18.10.2023 07:45

Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było. Sosnowiec będzie pierwszy

sosnowiec-miasto
Krzysztof Popławski, CC BY-SA 4.0.

Położony w województwie śląskim Sosnowiec to największe pod względem ludności miasto Zagłębia Dąbrowskiego, zamieszkiwane jeszcze dwa lata temu przez ponad 190 tys. osób. Miasto zielone, z ciekawą architekturą i rozwiniętym przemysłem niektórym może być znane z kąśliwych żartów wypowiadanych właśnie pod adresem Sosnowca. Tymczasem to właśnie tu powstanie coś, czego nie znajdziemy w żadnym innym miejscu w naszym kraju.

Sosnowiec polskim Mediolanem?

W Sosnowcu powstanie jedyne w naszym kraju Centrum Mody wpisane do systemu edukacji. Marzy mi się stworzenie czegoś niepowtarzalnego, w rodzaju Mediolanu – przekonuje w rozmowie z wyborcza.biz Elżbieta Czernik, dyrektorka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Z ośrodka będą mogli korzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy, pracownicy branży i dzięki temu uzyskać lub uzupełnić wiedzę w zakresie mody, bądź zmienić swoje kwalifikacje zawodowe. Szkoła powstanie w ​​Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego budynku przy ul. Warneńczyka 9.

Blisko 6 mln zł zostanie przeznaczone na adaptację budynku, w tym na nowoczesne pomieszczenia i wyposażenie. Już teraz CKZiU jest znane w Polsce z corocznej organizacji pokazy mody. Co ważne wszystkie stroje szyte są przez uczniów placówki przekazał w swoich mediach społecznościowych Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zrzut ekranu 2023-10-18 o 07.51.29.png

Zrzut ekranu 2023-10-18 o 07.52.32.pngFot. Facebook Arkadiusza Chęcińskiego

Znamy ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych. Już wszystko jasne Rekompensaty dla posiadaczy pewnych książeczek z PRL-u. Oto najnowsze stawki

Co nas czeka w środku?

W wielkim skrócie: wszystko, co niezbędne dla przyszłych pasjonatów mody. Będzie krojownia automatyczna, czyli urządzenie przyspieszające prace przy rozkroju tkanin i innych materiałów, będą laboratoria: techniczno–technologiczne, technik komputerowych oraz konstrukcji, projektowania i modelowania. Znajdzie się też oczywiście miejsce na kreatywne studio mody i stylizacji. Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wykonawcą inwestycji jest firma Mariusz MUC Maximus.

Centrum będzie gotowe w maju 2024 roku, a całkowite dofinansowanie przedsięwzięcia wynosi dokładnie 10 695 687,94 zł. 4,6 mln zł z tej kwoty zostanie przeznaczone na rozwój umiejętności zawodowych uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich oraz innych osób dorosłych w dziedzinie „Moda” w ramach szkoleń zawodowych.

Odpowiedź na potrzeby rynku pracy

Zdaniem Elżbiety Czernik w Polsce brakowało do tej pory takiego miejsca, w którym absolwenci techników czy szkół zawodowych zdobędą konkretne umiejętności, a nie tylko wiedzę ogólną. Projekt zapewni większy dostęp do edukacji, również dla osób z niepełnosprawnościami i wpłynie na lepsze dopasowanie oferty kształcenia do potrzeb mieszkańców i potrzeb gospodarki regionu, co w sposób bezpośredni przełoży się na spadek bezrobocia – zapewnił prezydent Arkadiusz Chęciński (cyt: portal 24zaglebie.pl).