Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Czarne chmury nad Pocztą Polską. To on zdecyduje o jej losie
Michał Górecki
Michał Górecki 14.05.2024 13:11

Czarne chmury nad Pocztą Polską. To on zdecyduje o jej losie

Poczta Polska
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jakub Jaworowski, nowy minister aktywów państwowych, został zaprzysiężony w poniedziałek 13 maja w Pałacu Prezydenckim, zastępując miejsce Borysa Budki po pierwszej rekonstrukcji nowego rządu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że to on zdecyduje o losie Poczty Polskiej, której pracownicy są już gotowi do strajku ostrzegawczego.

Koniec Poczty Polskiej? Ministerstwo Aktywów Państwowych zdecyduje

Poczta Polska od kwietnia br. nie schodzi z nagłówków, stając się - jak się okazało niedługo później - jednym z przykładów spółek skarbu państwa, które po zmianie rządu mogą nie odbić się już od dna. Jak ustala “Dziennik Gazeta Prawna” na kilka dni przed zapowiedzianym przez związkowców z Poczty Polskiej strajkiem ostrzegawczym (czwartek, 16 maja), decyzja o przyszłości instytucji ma zapaść podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki. Jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, a precyzyjniej Ministerstwo Aktywów Państwowych. Na tym stanowisku kilka dni temu doszło do zmiany, Borys Budka przekazał stanowisko Jakubowi Jaworskiemu.

Nie przegap: Poczta Polska nie jest jedyna. PKP punktuje rządy PiS i wycofuje umowy partnerskie

Linie lotnicze pod okiem kontrolerów. UE tropi "ekościemę". Kto oszukuje?

Czy Poczta Polska przestanie istnieć?

DGP, konfrontując ustalenia o walnym zgromadzeniu, powołuje się na anonimowych rozmówców, którzy podnoszą, że celem organu spółki akcyjnej (czyli zgromadzenia) ma być “podjęcie uchwały o dalszym istnieniu narodowego operatora pocztowego”. Konieczność takiego przedsięwzięcia wynika z zapisów prawa Kodeksu spółek handlowych, któremu Poczta Polska podlega. Mogłoby to oznaczać, że Poczta Polska jako organ przestanie istnieć - co swoją drogą było postulowano już wielokrotnie. Przypomnijmy, że od 2013 r. Poczta Polska nie ma już monopolu na dostarczanie listów do 50 gr., a rachunki płacimy online. Nie istnieje zatem kompetencja, której nie mógłby przejąć rynek (pewnym wyjątkiem może tu pozostać system e-Doręczeń, który wciąż jest jeszcze wdrażany).

Strajk na poczcie

Przypomnijmy, że nowy zarząd, który przejął zwierzchnictwo nad Pocztą Polską po zmianie władzy punktuje, podobnie jak w przypadku PKP Cargo, że problemy finansowe wynikają w dużej mierze z niekompetencji poprzedniego zarządu. Tymczasem związkowcy z NSZZ Listonoszy Poczty Polskiej szykują strajk ostrzegawczy na 16 maja (czwartek), koordynując akcję w mediach społecznościowych. Postulaty dotyczą podniesienia stawek płacowych.