Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ci emeryci dostaną w grudniu dwa przelewy. Wszystko z jednego powodu
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 24.11.2023 22:56

Ci emeryci dostaną w grudniu dwa przelewy. Wszystko z jednego powodu

pieniadze-emeryci-seniorzy-liczenie
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

10 lat temu w Polsce żyło prawie 5 mln emerytów otrzymujących swoje świadczenie z ZUS-u. W 2022 roku liczba ta wzrosła już do ponad 6 mln. Aktualnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury w sześciu różnych terminach. Interia Biznes zwraca uwagę, że w grudniu część seniorów otrzyma aż dwa przelewy. Dlaczego?

W jakich terminach ZUS wysyła emerytury?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesyła pieniądze na konta emerytów w następujących terminach: pierwszego, szóstego, dziesiątego, piętnastego, dwudziestego i dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca. Jednakże, jeśli zdarza się tak, że dzień przelewu przypada wtedy, gdy jest wolne/święto, to ZUS dokonuje przelewu wcześniej.

“Paragony grozy” na świątecznym jarmarku. Prezydent miasta radzi zrobić sobie kanapki ZUS przypomina, nowy obowiązek dotyczy wielu. Na formalności masz tylko 14 dni

Ci emeryci dostaną w grudniu dwa przelewy

Właśnie taka sytuacja będzie miała miejsce w najbliższym miesiącu. W rezultacie seniorzy, którzy otrzymują swoje emerytury 1. dnia miesiąca, otrzymają styczniowe świadczenie z końcem grudnia, najprawdopodobniej do 29.12. Taka informacja nie jest niczym rewolucyjnym – w tym roku podobnie było z listopadowymi przelewami realizowanymi z końcem października i majowymi wysłanymi w ostatnie dni kwietnia.

Co dalej z trzynastkami i czternastkami?

Wysyłka dodatkowych tegorocznych świadczeń dla seniorów jest już za nami. Każdy, który trzynastkę lub czternastkę otrzymał, dostał też od ZUS-u list z informacją o przyznanej kwocie. Z rządowych danych wynika, że wypłata obu tych świadczeń kosztowała 35 mld zł.

Interia Biznes zwraca uwagę, że przyszłość obu rozwiązań dla seniorów wciąż nie jest rozstrzygnięta. Chodzi tu o fakt, iż dotychczasowy rząd przewidział w przyszłorocznym budżecie na ten cel 30 mld zł. Tymczasem w marcu czeka nas waloryzacja świadczeń, a więc wydatki w zakresie 13. i 14. emerytur teoretycznie powinny być wyższe. Pytanie, jak będzie wyglądał nowy polski rząd i jakie podejmie decyzje w zakresie pomocy finansowej dla starszych Polaków.