Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Chodzą od drzwi do drzwi albo dzwonią. Już 3500 Polaków padło ich ofiarami
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.12.2023 12:59

Chodzą od drzwi do drzwi albo dzwonią. Już 3500 Polaków padło ich ofiarami

Seniorka rozmawiająca przez telefon
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Coraz więcej Polaków pada ofiarą oszustw na telefon. Stało się to już prawdziwą plagą, a najwięcej poszkodowanych jest wśród seniorów. Straty finansowe, które ponoszą w skutek tych oszustw są ogromne. 

Plaga oszustw telefonicznych

W dzisiejszych czasach coraz częstszym zjawiskiem są oszustwa telefoniczne. Państwowy Instytut Badawczy NASK wraz z Centralnym Biurem Zwalczania Przestępczości i Warszawskim Instytutem Bankowości rozpoczął kampanię edukacyjną skierowaną do seniorów. To właśnie oni bowiem często nie zdają sobie sprawy, że mogą paść ofiarą cyberoszustów.

Zobacz także: Wielka wygrana w Lotto. Szczęśliwiec będzie miał bajeczne życie, nie będzie musiał już pracować

Tyle wyniesie emerytura minimalna w 2024 r. Duży wzrost świadczenia, mamy wyliczenia

Większość ofiar oszustw na telefon to seniorzy

Instytut przekazał, że to właśnie osoby powyżej 65 roku życia najczęściej padają ofiarami oszustw przeprowadzonych metodami na tzw. wnuczka czy urzędnika. Jak się okazuje liczba oszukanych emerytów jest naprawdę spora, bowiem wynosi aż 3,5 tysiąca. 

Złodzieje głównie posługują się phishingiem, czyli wyłudzaniem danych, ale też podszywają się pod zaufane podmioty, co określane jest jako spoofing. Przy okazji stosują także techniki manipulacyjne.

Ogromne straty finansowe

Z danych przekazanych przez PIB NASK wynika, że straty wynikające z tych oszustw wynoszą aż ponad 141 milionów złotych. Podkreślono, że niezwykle istotne jest zachęcanie starszych osób do wzięcia udziału w wydarzeniach, podczas których mogą dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznego korzystania z Internetu i ochrony przed cyberoszustami.

- Seniorzy bardzo potrzebują takich spotkań, zwłaszcza tych stacjonarnych. Potrzebują bezpiecznej przestrzeni, w której mogą zadawać pytania oraz dzielić się swoimi obawami dotyczącymi przestępstw internetowych - przekazała Beata Frankiewicz, koordynatorka kampanii dla seniorów.