BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News n/z Budowa nowego budynku mieszkalnego.

East News, Arkadiusz Ziolek

Ceny mieszkań wystrzeliły. W Sosnowcu droższe nawet o 30 proc.

17 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Ceny mieszkań wcale nie odczuwają koronakryzysu, a wręcz przeciwnie. W Sosnowcu średnia cena mieszkania wzrosła, aż o 30 proc. Jak sytuacja wygląda w innych miastach i jakie mieszkania drożeją najbardziej?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak kształtują się ceny mieszkań w Polsce

  • Jakie mieszkania są najdroższe, a jakie najtańsze

  • Co wpływa na ceny mieszkań

Ceny mieszkań a pandemia

Jeszcze kilka miesięcy temu eksperci spekulowali, że ceny mieszkań będą spadać, jednakże nic z tego. Pandemia koronawirusa nie odbiła się na rynku nieruchomości, a wręcz przeciwnie, jeszcze go wzmocniła. Jednym z takich czynników są bardzo tanie kredyty hipoteczne i choć warunki proponowane przez banki są cięższe do spełnienia, Polacy wciąż chętnie podejmują decyzję o swoim "m".

"W drugim kwartale sprzedaż mieszkań i kredytów hipotecznych mocno spadła. Obniżyły się również ceny transakcyjne na rynku pierwotnym. Później jednak było coraz lepiej. Zaskakujące wyniki przyniósł szczególnie czwarty kwartał 2020 roku" - napisali autorzy raportu Expandera i Rentier.io cytowani przez TVN24. Eksperci dodają, że łącznie w styczniu w 16 miastach Polski w internecie znalazło się ponad 33 tys. ogłoszeń sprzedażowych dotyczących mieszkań.

Ceny mieszkań poszły w górę średnio o 8,4 proc. we wszystkich miastach Polski. Rekordzistą pod tym względem jest Sosnowiec, gdzie jak podaje Polsat News, ceny wzrosły, aż o 30 proc. A jak ceny kształtują się w pozostałych miastach?

Ceny mieszkań mocno wzrosły również w Częstochowie, bo aż o 14 proc. i w Łodzi - o 12 proc. Lublin zanotował skok o 11 proc., natomiast Toruń i Poznań zaledwie o 2 proc. Co ciekawe, w Warszawie, znanej z horrendalnych cen, wzrost odnotowano o 8 proc.

Ceny mieszkań idą w górę

Jednocześnie w stolicy zapłacimy średnio 12 575 zł za mkw. mieszkania. W Gdańsku (do niedawna najdroższym pod względem cen mieszkań) oraz Krakowie po 11 tys.

Drożeją również małe mieszkania - kawalerki do 35 mkw. Natomiast mieszkania powyżej 35 mkw., ale nieprzekraczające powierzchni 63 mkw. można kupić za okazjonalną kwotę.

Mimo tego, że w Sosnowcu odnotowaliśmy największy wzrost cen mieszkań, to nadal są one jednymi z najniższych w Polsce. Polsat News informuje, że tam oraz w Radomiu i Częstochowie cena za mkw. nie przekracza 5,5 tys.

Eksperci nie pominęli także wspomnianych wcześniej kredytów hipotecznych. Banki coraz częściej decydują się na obniżenie wymaganego wkładu własnego oraz akceptują dochody z działalności gospodarczej oraz umów cywilnoprawnych.

Podobne artykuły

Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.08.2018. n/z Portfel z kartami platniczymi i pieniedzmi.

Finanse

Banki rzuciły się na naszą kasę. Ściągną opłaty od kolejnych usług

Czytaj więcej >
Bank ING, karta visa, mastercard.

Finanse

Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy

Czytaj więcej >
sklep-pixabay-bettypalm

Finanse

Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco

Czytaj więcej >