BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News n/z Budowa nowego budynku mieszkalnego.

East News, Arkadiusz Ziolek

Ceny mieszkań wystrzeliły. W Sosnowcu droższe nawet o 30 proc.

17 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Ceny mieszkań wcale nie odczuwają koronakryzysu, a wręcz przeciwnie. W Sosnowcu średnia cena mieszkania wzrosła, aż o 30 proc. Jak sytuacja wygląda w innych miastach i jakie mieszkania drożeją najbardziej?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak kształtują się ceny mieszkań w Polsce

  • Jakie mieszkania są najdroższe, a jakie najtańsze

  • Co wpływa na ceny mieszkań

Ceny mieszkań a pandemia

Jeszcze kilka miesięcy temu eksperci spekulowali, że ceny mieszkań będą spadać, jednakże nic z tego. Pandemia koronawirusa nie odbiła się na rynku nieruchomości, a wręcz przeciwnie, jeszcze go wzmocniła. Jednym z takich czynników są bardzo tanie kredyty hipoteczne i choć warunki proponowane przez banki są cięższe do spełnienia, Polacy wciąż chętnie podejmują decyzję o swoim "m".

"W drugim kwartale sprzedaż mieszkań i kredytów hipotecznych mocno spadła. Obniżyły się również ceny transakcyjne na rynku pierwotnym. Później jednak było coraz lepiej. Zaskakujące wyniki przyniósł szczególnie czwarty kwartał 2020 roku" - napisali autorzy raportu Expandera i Rentier.io cytowani przez TVN24. Eksperci dodają, że łącznie w styczniu w 16 miastach Polski w internecie znalazło się ponad 33 tys. ogłoszeń sprzedażowych dotyczących mieszkań.

Ceny mieszkań poszły w górę średnio o 8,4 proc. we wszystkich miastach Polski. Rekordzistą pod tym względem jest Sosnowiec, gdzie jak podaje Polsat News, ceny wzrosły, aż o 30 proc. A jak ceny kształtują się w pozostałych miastach?

Ceny mieszkań mocno wzrosły również w Częstochowie, bo aż o 14 proc. i w Łodzi - o 12 proc. Lublin zanotował skok o 11 proc., natomiast Toruń i Poznań zaledwie o 2 proc. Co ciekawe, w Warszawie, znanej z horrendalnych cen, wzrost odnotowano o 8 proc.

Ceny mieszkań idą w górę

Jednocześnie w stolicy zapłacimy średnio 12 575 zł za mkw. mieszkania. W Gdańsku (do niedawna najdroższym pod względem cen mieszkań) oraz Krakowie po 11 tys.

Drożeją również małe mieszkania - kawalerki do 35 mkw. Natomiast mieszkania powyżej 35 mkw., ale nieprzekraczające powierzchni 63 mkw. można kupić za okazjonalną kwotę.

Mimo tego, że w Sosnowcu odnotowaliśmy największy wzrost cen mieszkań, to nadal są one jednymi z najniższych w Polsce. Polsat News informuje, że tam oraz w Radomiu i Częstochowie cena za mkw. nie przekracza 5,5 tys.

Eksperci nie pominęli także wspomnianych wcześniej kredytów hipotecznych. Banki coraz częściej decydują się na obniżenie wymaganego wkładu własnego oraz akceptują dochody z działalności gospodarczej oraz umów cywilnoprawnych.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >