BiznesINFO.pl

BiznesInfo

W końcu się doczekaliśmy, jest spadek cen mieszkań. Runęła lawina ofert sprzedaży, jest rekord

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Ceny mieszkań idą w dół

Nie sądzililiśmy, że w najbliższej przyszłości przyjdzie nam przekazywać taką informacje, a jednak - ceny mieszkań idą w dół, choć oczywiście nie wszędzie.

Z raportu Expandera i Rentier.io, którego szczegóły podaje Business Insider Polska dowiadujemy się, że w poprzednim miesiącu padł rekord liczby internetowych ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań. W październiku dostępnych było prawie 66,5 tys. tego rodzaju ogłoszeń, blisko 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Autorzy raportu przekonują, że odkąd przygotowują zestawienie dotyczące sprzedaży mieszkań, nie spotkali się z taką dużą liczbą ogłoszeń.

Zamieszczone w ogłoszeniach ceny mieszkań pokazują, że pandemia koronawirusa w większości największych polskich miast przyczyniła się do spadku stawek. W dziewięciu z 16 analizowanych miast ceny mieszkań spadły, zaś w pozostałych siedmiu wzrosły.

W porównaniu z marcem, ceny mieszkań w największym stopniu, bo o 6 proc. spadły w Katowicach. Z nieco mniejszym, bo 3 proc. spadkiem mamy do czynienia, jeśli porównamy obecne ceny do tych sprzed roku. Nieco mniejszy, bo 5 proc. w porównaniu z marcem spadek odnotowano w Radomiu. Tu jednak mamy aż 14 proc. wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem. O 4 proc. w porównaniu z początkiem pandemii spadły ceny mieszkań w Białymstoku. W stolicy Podlasia wzrost stawek w stosunku do ubiegłego roku nastąpił zaledwie o 1 proc.

Najdrożej wciąż w Warszawie

Raport nie przynosi optymistycznych informacji dla osób myślących o zakupie mieszkania w Warszawie i Krakowie. W obu miastach ceny mieszkań w porównaniu z marcem wzrosły o 3 proc., zaś w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku o ok. 10 proc. Stolica pozostaje najdroższym miastem, jeśli chodzi o oferty sprzedaży mieszkań. Cena za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie to średnio 10 945 zł. Nieco mniej, bo 9 315 zł trzeba zapłacić w Gdańsku, a 9 139 zł w Krakowie.

Cytowani przez Business Insider Polska analitycy zwracają uwagę, że w badanym okresie w większości miast (wyjątkiem jest tu Gdańsk) najdroższe mieszkania zdrożały najbardziej.

Najmniej za metr kwadratowy w analizowanych miastach zapłacimy w Sosnowcu (4216 zł), Radomiu (4931 zł) i w Częstochowie (niemal 5000 zł).

Twórcy raportu zwracają również uwagę, że w ogłoszeniach odnotowano wyraźny wzrost (aż o 49 proc.) ofert dotyczących używanych mieszkań, podczas gdy nowych było tylko o 13 proc. więcej. Analitycy podkreślają, że trudno przesądzić, jaka była tego przyczyna.

- Być może do sprzedaży są wystawiane mieszkania kupione jeszcze przed pandemią jako inwestycja, czyli z zamiarem odsprzedaży po wyższej cenie. Inna możliwość jest taka, że z inwestycji wychodzi część osób, która kupiła mieszkania z myślą o zarabianiu o najmie, a które teraz nie mogą znaleźć najemców – podkreślają autorzy raportu cytowani przez Business Insider Polska.

Twórcy raportu wskazują, że na spadek cen mieszkań wpływ miały kłopoty na rynku wynajmu (które z kolei wpłynęły na znaczący wzrost ofert dotyczących sprzedaży mieszkań), ale też utrudnienia nakładane przez banki przy kredytach hipotecznych. Część banków stworzyło rezerwy na wzrost ryzyka związanego z pandemią i ryzyko to próbowano ograniczać, zaostrzając kryteria kredytowe. Luzowanie w tym zakresie nastąpiło dopiero w ostatnim czasie.

Tagi:

ceny mieszkań

Podobne artykuły

Finanse

Dziś mija termin składania ważnych wniosków do ZUS. Co w przypadku niezłożenia oświadczenia?
Czytaj więcej >

Finanse

Bardzo dobre wieści dla milionów seniorów. Chodzi o emerytury
Czytaj więcej >

Finanse

Podwyżka świadczeń dla bezrobotnych. Jest rekordowa
Czytaj więcej >

Finanse

Można dostać 650 zł. Kto skorzysta ze świadczenia
Czytaj więcej >

Finanse

Nowy dodatek dla seniorów. Wejdzie w życie już od lipca
Czytaj więcej >

Finanse

Miliony złotych zablokowane na rachunkach bankowych
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Patryk Solarczyk

Rząd się nie szczypie. Każdy kto pracuje w Polsce, zarobi nie mniej niż 4250 zł
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Wykryto gigantyczną piramidę finansową. Mnóstwo Polaków straci pieniądze
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Został milionerem dzięki Lotto. Teraz musi oddać ponad milion wygranej
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Są informacje na temat powrotu bonu turystycznego. Wiceminister wyjawił zamiary
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Coraz więcej emerytów dostaje ponad 7 tys. zł miesięcznie. Wysoka inflacja najbardziej zaszkodziła tym, którzy mają najmniej
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Chcą ukraść wszystko, co masz na koncie
Czytaj więcej >