Ceny mieszkań w kilku miastach poszły ostro w dół
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 25 Listopada 2020

W końcu się doczekaliśmy, jest spadek cen mieszkań. Runęła lawina ofert sprzedaży, jest rekord

Wydawało się, że to nigdy nie nastąpi, a jednak. Od początku pandemii w większości największych miast spadły ceny mieszkań. Największe spadki odnotowano w Katowicach i w Radomiu. Z rekordowymi cenami wciąż mamy do czynienia w Warszawie.

Ceny mieszkań idą w dół

Nie sądzililiśmy, że w najbliższej przyszłości przyjdzie nam przekazywać taką informacje, a jednak - ceny mieszkań idą w dół, choć oczywiście nie wszędzie.

Z raportu Expandera i Rentier.io, którego szczegóły podaje Business Insider Polska dowiadujemy się, że w poprzednim miesiącu padł rekord liczby internetowych ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań. W październiku dostępnych było prawie 66,5 tys. tego rodzaju ogłoszeń, blisko 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Autorzy raportu przekonują, że odkąd przygotowują zestawienie dotyczące sprzedaży mieszkań, nie spotkali się z taką dużą liczbą ogłoszeń.

PKO BP przekazał fatalne wiadomości. W sklepach niedługo się nie wypłacimyPKO BP przekazał fatalne wiadomości. W sklepach niedługo się nie wypłacimyCzytaj dalej

Zamieszczone w ogłoszeniach ceny mieszkań pokazują, że pandemia koronawirusa w większości największych polskich miast przyczyniła się do spadku stawek. W dziewięciu z 16 analizowanych miast ceny mieszkań spadły, zaś w pozostałych siedmiu wzrosły.

W porównaniu z marcem, ceny mieszkań w największym stopniu, bo o 6 proc. spadły w Katowicach. Z nieco mniejszym, bo 3 proc. spadkiem mamy do czynienia, jeśli porównamy obecne ceny do tych sprzed roku. Nieco mniejszy, bo 5 proc. w porównaniu z marcem spadek odnotowano w Radomiu. Tu jednak mamy aż 14 proc. wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem. O 4 proc. w porównaniu z początkiem pandemii spadły ceny mieszkań w Białymstoku. W stolicy Podlasia wzrost stawek w stosunku do ubiegłego roku nastąpił zaledwie o 1 proc.

Wyjdziesz tylko do kiosku i się mocno zdziwisz. Wycieczka do sklepu już nie będzie potrzebnaWyjdziesz tylko do kiosku i się mocno zdziwisz. Wycieczka do sklepu już nie będzie potrzebnaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis

Najdrożej wciąż w Warszawie

Raport nie przynosi optymistycznych informacji dla osób myślących o zakupie mieszkania w Warszawie i Krakowie. W obu miastach ceny mieszkań w porównaniu z marcem wzrosły o 3 proc., zaś w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku o ok. 10 proc. Stolica pozostaje najdroższym miastem, jeśli chodzi o oferty sprzedaży mieszkań. Cena za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie to średnio 10 945 zł. Nieco mniej, bo 9 315 zł trzeba zapłacić w Gdańsku, a 9 139 zł w Krakowie.

Dokładnie 1 grudnia dojdzie do przełomowej zmiany w polskim prawie. Za złamanie jednego przepisu kara 45 tys. złDokładnie 1 grudnia dojdzie do przełomowej zmiany w polskim prawie. Za złamanie jednego przepisu kara 45 tys. złCzytaj dalej

Cytowani przez Business Insider Polska analitycy zwracają uwagę, że w badanym okresie w większości miast (wyjątkiem jest tu Gdańsk) najdroższe mieszkania zdrożały najbardziej.

Najmniej za metr kwadratowy w analizowanych miastach zapłacimy w Sosnowcu (4216 zł), Radomiu (4931 zł) i w Częstochowie (niemal 5000 zł).

Twórcy raportu zwracają również uwagę, że w ogłoszeniach odnotowano wyraźny wzrost (aż o 49 proc.) ofert dotyczących używanych mieszkań, podczas gdy nowych było tylko o 13 proc. więcej. Analitycy podkreślają, że trudno przesądzić, jaka była tego przyczyna.

W swojej szufladzie możesz mieć prawdziwy skarb. Moneta z PRL warta nawet 20 tys. złW swojej szufladzie możesz mieć prawdziwy skarb. Moneta z PRL warta nawet 20 tys. złCzytaj dalej

- Być może do sprzedaży są wystawiane mieszkania kupione jeszcze przed pandemią jako inwestycja, czyli z zamiarem odsprzedaży po wyższej cenie. Inna możliwość jest taka, że z inwestycji wychodzi część osób, która kupiła mieszkania z myślą o zarabianiu o najmie, a które teraz nie mogą znaleźć najemców – podkreślają autorzy raportu cytowani przez Business Insider Polska.

Twórcy raportu wskazują, że na spadek cen mieszkań wpływ miały kłopoty na rynku wynajmu (które z kolei wpłynęły na znaczący wzrost ofert dotyczących sprzedaży mieszkań), ale też utrudnienia nakładane przez banki przy kredytach hipotecznych. Część banków stworzyło rezerwy na wzrost ryzyka związanego z pandemią i ryzyko to próbowano ograniczać, zaostrzając kryteria kredytowe. Luzowanie w tym zakresie nastąpiło dopiero w ostatnim czasie.

Seniorze, przygotuj się na poważną zmianę. Już od grudnia może cię spotkać niemiła niespodziankaSeniorze, przygotuj się na poważną zmianę. Już od grudnia może cię spotkać niemiła niespodziankaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimę
  4. Prohibicja w obostrzeniach na grudzień. Kaczyński wycofał, bo "wyborcy mogli nie wybaczyć"
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News