BiznesINFO.pl
ceny kurczaka fot Zofia Marek Bazak / EAST NEWS

Marek BAZAK/East News

Ceny kurczaka eksplodowały w ciągu 5 miesięcy. A to jeszcze nie koniec podwyżek

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

65 proc. – o tyle w ciągu ostatnich pięciu miesięcy wzrosły ceny kurczaków. Czy w najbliższym czasie można spodziewać się poprawy? Niestety nic nie wskazuje na to, że podwyżki odejdą do przeszłości. Eksperci ostrzegają wręcz przed utratą nawet 30 proc. mięsa drobiowego.

  • Ceny kurczaków w ciągu ostatnich 5 miesięcy zdrożały o ponad 60 proc.

  • Dlaczego czeka nas problem z dostępnością drobiu

  • Gdzie występują największe problemy


Ceny kurczaków eksplodowały

Taki a nie inny poziom inflacji tworzy wrażenie, że niemal wszystkie dostępne w sklepach produkty zdrożały. W przypadku kurczaków mamy do czynienia jednak z dość radykalnym wzrostem, gdyż jak zauważa Money.pl, od listopada zeszłego roku, ich ceny poszybowały aż o 65 proc.

Czy można spodziewać się poprawy? Wprost przeciwnie. Jak ostrzegają w rozmowie z portalem eksperci, problemem będzie już nie tyle cena, co dostępność produktu. Powodem tego stanu rzeczy jest dziesiątkująca polskie stada grypa ptaków (mylnie nazywana ptasią grypą).

- Nie jesteśmy w stanie zastąpić czymkolwiek innym około 30 proc. spadku uboju - nie ma takich ilości obecnie w Europie, które mogłyby nam pomóc – tłumaczy w rozmowie z Money.pl Marcin Świąc, prezes SuperDrob, przedsiębiorstwa specjalizującego się w sprzedaży i produkcji produktów drobiowych.

Świąc zwraca uwagę, że najczęstsze przypadki grypy występują w okolicach Żuromina i Mławy, czyli obszarze największej koncentracji żywca. Każdego dnia dochodzi tam do wykrycia kolejnych ognisk grypy.

Jakie są powody jej występowania? Powód pierwszy to jak zauważa portal, fakt, iż mamy do czynienia z zagłębiem przemysłu drobiarskiego, co prowadzi do szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa grypy. Drugi powód wiąże się z chłodniejszym niż zwykle kwietniem. Gdyby temperatury były wysokie i wróciło słońce, wówczas wyeliminowanie wirusa byłoby dużo prostsze.

Choć rok temu na początku wiosny zawitał do Polski koronawirus, to sama pogoda nas rozpieszczała – o śniegu wszyscy zapomnieli, były za to dodatnie temperatury i słoneczne dni (inna sprawa, że za sprawą takiej pogody wprowadzone przez rząd obostrzenia były trudne do zaakceptowania).

Z przywołanych przez portal danych wynika, że do połowy kwietnia zeszłego roku stwierdzono niecałe 20 przypadków grypy ptaków. Tymczasem w tym roku jest ich ok. 170, czyli prawie 9 razy więcej, z czego dziennie pojawia się nawet 20 nowych przypadków, czyli tyle ile wyryto rok temu do połowy kwietnia.  

Stada ptaków, w których stwierdzono obecność wirusa, są wybijane, a następnie utylizowane. Już teraz zaszła konieczność wybicia kilku milionów sztuk drobiu.

Z danych przytoczonych przez Money.pl wynika, że w Polsce hoduje się rocznie ponad 1,3 mld sztuk kurcząt brojlerów. SuperDrob podaje z kolei, że stracił ok. 1-1,3 mln sztuk drobiu w stadach zarodowych, co powoduje, że tylko w skali miesiąca wykluwa się o 30 mln piskląt mniej niż zazwyczaj. Tymczasem miesięcznie wykluwa się w naszym kraju ok. 100 mln kurcząt. Łatwo policzyć zatem, że w ciągu miesiąca na rynku może zabraknąć jednej trzeciej mięsa drobiowego.

Cytowani przez portal eksperci zwracają uwagę, że powyższe dane są dla Polski szczególnie bolesne, gdyż ponad połowa produkcji jest eksportowana, a nasz kraj jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej.

Kiedy problem z wirusem może zniknąć? Prof. Piotr Szeleszczuk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prognozuje, że jego aktywność ulegnie osłabieniu na początku maja.

Mateusz Morawiecki

Premier wyjawił datę powrotu do normalności. Jest związana ze szczepieniami

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Biedronka wycofuje szkodliwy ser

Handel

Popularny ser wycofany z Biedronki. Spożycie może wywołać u ciebie chorobę

Czytaj więcej >
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461

Handel

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

Czytaj więcej >
Niedziela handlowa

Handel

Jutro zrobisz zakupy, ale jednak nie wszędzie. Do konkretnych sklepów wybierz się lepiej dzisiaj

Czytaj więcej >
Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?

Handel

Zakaz handlu w niedzielę już nie taki pewny. Rząd może nie mieć wyjścia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >