BiznesINFO.pl

East News

Ceny gazu w Europie spadają o 3-5 procent

1 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Ceny gazu w holenderskim hubie TTF spadają w granicach 3-5 proc. To m.in efekt zapowiedzi Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia wzrostów cen energii. 

Spadek cen gazu

Ceny gazu w holenderskim hubie TTF spadają w czwartek rano w granicach 3-5 proc. i są na poziomie 218-236 euro za MWh.

Ceny gazu z dostawą w październiku spadły w czwartek o ponad 3 proc., do 232 euro za MWh. W środę po południu były na poziomie 240 euro za MWh. Najdrożej w czwartek wyceniane są kontrakty listopadowe - na 236 euro za MWh, po spadku o 3,3 proc. W środę były wyceniane na prawie 245 euro za MWh. Kontrakty grudniowe staniały o 4,7 proc., do 233 euro za MWh. W środę zakończyły notowania na poziomie ponad 244 euro za MWh. Natomiast za dostawy w styczniu 2023 r. trzeba płacić niecałe 230 euro za MWh. Kontrakty te staniały w czwartek o 4,1 proc. (PAP).

Polskie magazyny gazu są pełne

Spadek cen gazu może być po części efektem coraz większego zatłoczenia europejskich magazynów gazu. Polskie magazyny gazu wypełnione są w 100 proc., z kolei niemieckie magazyny zostały napełnione gazem w 85 procentach, a więc znacznie szybciej, niż zwykle się to dzieje przed sezonem grzewczym, zaznacza Wprost.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała podjęcie kroków w celu obniżenia rosnących cen energii. Czechy, które w tym półroczu kierują pracami Unii Europejskiej, zwołały na 9 września nadzwyczajne spotkanie ministrów energii w sprawie rosnących cen gazu. Rozważane będzie wprowadzenie limitów na ceny prądu i gazu. 

Mimo ograniczenia dostaw gazu do Europy Gazprom był w stanie zwiększyć swoje przychody i zyski. Dyrektor finansowy Gazpromu Famil Sadygow oświadczył, że koncern zarobił w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku rekordowe 2,5 bln rubli (41,4 mld dol.). Połowa zysku miała zostać przeznaczona na dywidendy, jednak w czerwcu, Gazprom po raz pierwszy od 1998 roku odwołał wypłatę dywidendy. 

Tagi:

gaz

Podobne artykuły

Energetyka

Chcieli wyłudzić dodatek elektryczny. Teraz mogą mieć poważne kłopoty
Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen obniża ceny gazu. Skorzysta wybrana grupa klientów
Czytaj więcej >

Energetyka

Ustawa ograniczająca podwyżki cen ciepła. Zdaniem przedstawicieli spółdzielni jest nieskuteczna
Czytaj więcej >

Energetyka

Prace ruszyły. W Polsce powstaje najgłębszy taki odwiert na świecie
Czytaj więcej >

Finanse

Tak źle jeszcze nie było. Po 85 latach na rynku polskiej firmie grozi upadłość
Czytaj więcej >

Energetyka

Gaz będzie tańszy. Prezydent podpisał ważną ustawę
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]