Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Cashback - na czym polega i jak z niego skorzystać
Szulga Jędrzej
Szulga Jędrzej 07.06.2021 02:00

Cashback - na czym polega i jak z niego skorzystać

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Wiosenne zakupy na stolecznym bazarze, warzywa i owoce prosto od rolnika, z wlasnego gospodarstwa, nowalijki
https://pixabay.com/pl/photos/ceny-karty-kieszeń-pojęcie-idea-256281/

Wygodne rozwiązanie, gdy nagle potrzeba zapłaty gotówką. Szybko, bez stresu i zawsze pod ręką, bo z tej opcji, którą umożliwia nam bank, możemy skorzystać w wielu ogólnodostępnych miejscach. W dzisiejszym świecie gotówka odchodzi do lamusa, jednak wciąż są miejsca, gdzie będzie niezbędna. Dlatego warto wiedzieć, czym jest cashback, a także kto może z niego skorzystać i na jakich warunkach.

W jaki sposób korzysta się z cashbacku?

Teoretycznie korzystanie z cashbacku – wiedza, na czym polega i jak z niego skorzystać – jest proste i ogólnodostępne. W praktyce nie każdy o nim wie, co z kolei sprawia, że wciąż, nie mając gotówki potrzebnej do zapłacenia, nerwowo szukamy bankomatu. Tymczasem będąc w mieście, można bardzo łatwo uzyskać wypłatę gotówki właśnie za pośrednictwem tego systemu – usługi, która oferowana jest przez większość dużych banków w Polsce.

Jak to działa? Z cashbacku można korzystać już po aktywacji karty. Gdy następuje pobranie kwoty, zmniejsza się limit bezgotówkowy na karcie. Każda karta Visa lub MasterCard ma w sobie taką funkcję i nie ma potrzeby włączania dodatkowej usługi na stronie banku czy w jego aplikacji mobilnej. Zarówno zakupy, jak i wypłata, są realizowane w jednej transakcji, co sprawia, że rozlicza się je jedną sumą obciążającą rachunek.

Chodzi więc o to, by przy płaceniu za jakieś zakupy, np. butelkę wody w sklepie, móc wypłacić gotówkę. Co istotne, zgodnie z prawem możemy wypłacić dowolną sumę, która mieści się w limitach i umowach z bankiem, niezależnie od tego, jak wysoka jest suma zakupów. Można więc wydać złotówkę, by wypłacić 200 złotych. Wystarczy podejść do kasy z danym produktem i poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania z cashbacku.

Które podmioty realizują usługę?

Czy jednak wszystkie sklepy w Polsce, które mają terminal płatniczy, mogą skorzystać z okazji i pozwolą na wypłatę? Cashback – to na czym polega i jak z niego skorzystać – jednoznacznie określa, że nie. Oczywiście lista punktów usługowych jest niezwykle długa, sięga kilkudziesięciu tysięcy i ciągle się rozwija, jednak nie oznacza to, że każdy sklep napotkany na drodze będzie dawał taką możliwość.

Jak rozpoznać miejsce odpowiednie do wypłaty pieniędzy przy płaceniu za zakupy? Przede wszystkim w punktach handlowo-usługowych widnieje umieszczone logo Visa czy MasterCard cashback. Najczęściej na oknie sklepu, przy drzwiach lub przy kasie. Zawsze można się dopytać o możliwość wypłaty gotówki, ale na pewno z cashbacku skorzystasz w Żabkach, salonach Empik i wielu innych supermarketach czy dyskontach.

Jak duże są limity przy korzystaniu z cashbacku?

Wiemy już, jak skorzystać z cashbacku i na czym polega. Czas więc przybliżyć limity transakcyjne, które w takiej usłudze zwykle występują. Oczywiście zależy to od banku, więc przede wszystkim musisz sprawdzić, co oferuje Twój. Jednak przyjmuje się, że użytkownicy standardowo jednorazowo mogą wypłacić 300 złotych. A więc przy jednej płatności limit obowiązuje, jednak z usługi można korzystać kilkukrotnie, więc w praktyce wypłata niemalże w jednym momencie może być wyższa.

Co jednak istotne, na wysokość wypłaconych pieniędzy wpływa także limit ustanowiony dla karty, z której rozliczane są transakcje. Dlatego ostateczna kwota, którą dziennie można wyciągnąć z konta za pomocą zakupów i wypłaty może się różnić u każdego klienta danej bankowości. Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak dużo chcesz wyciągnąć, sprawdź, na jakim poziomie wyznaczone są limity Twojej karty.

Cashback – korzyści dla korzystającego

Opłata za cashback nie obowiązuje. Wiesz już więc, na czym polega i jak z niego skorzystać, a także, że nie wszystko zależy od banku. Na szczęście nie ma dodatkowych kosztów, które miałyby wpływ na ostateczną decyzję, choć oczywiście jeśli Twoim celem jest tylko wypłata gotówki, to zakup czegoś w sklepie będzie w jakimś sensie dodatkowym kosztem całej transakcji. Nie da się jednak ukryć, że jest to rozwiązanie awaryjne, które świetnie sprawdza się w sytuacjach podbramkowych. Dlatego dowiedz się, gdzie i jak możesz wykorzystać cashback w swoim banku.