BiznesINFO.pl > Handel > Budweiser ze sklepu, to nie ten sam Budweiser co sponsoruje Mundial. Wyjaśniamy częstą pomyłkę
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 20.11.2022 14:29

Budweiser ze sklepu, to nie ten sam Budweiser co sponsoruje Mundial. Wyjaśniamy częstą pomyłkę

Budweiser piwo
domena publiczna

Katarska rodzina królewska na chwilę przed rozpoczęciem Mundialu zakazała sprzedaży piwa w obrębie stadionów, na których będą toczyły się rozgrywki, mające na celu wyłonić nowego mistrza świata w piłce nożnej. Budweiser, który jest jednym ze sponsorów imprezy, zapewne kojarzy się polskim kibicom z browarem pochodzącym z Czeskich Budziejowic. Nic bardziej mylnego, czeski browar kojarzony z polskich półek sklepowych, to nie to samo piwo, które sponsoruje katarski Mundial. Wyjaśniamy różnicę.

Wokół rozpoczynającego się dzisiaj turnieju w Katarze już narosło wiele wątpliwości, a nawet skandali. Od nietypowej pory roku, w której rozgrywane będą tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022, poprzez stosunek władz Kataru do kobiet i mniejszości seksualnych, kończąc na wprowadzonym w piątek zakazie sprzedaży alkoholu na stadionach.

Budweiser nie sprzeda piwa na stadionach

Marka Budweiser należąca do amerykańskiego koncernu Anheuser-Busch jest jednym z głównych sponsorów Mundialu i to jej piwo miało być na wyłączność sprzedawane na katarskich stadionach podczas turnieju.

Katar, jako kraj, gdzie dominującą religią jest islam (który spożycia alkoholu oficjalnie zakazuje swoim wyznawcom), postanowił zakazać w ostatni weekend spożycia piwa na stadionach, podczas rozgrywania Mundialu. Z powodu tej decyzji amerykański koncern może narazić się na olbrzymie straty finansowe, Czesi natomiast mogą zyskać większy rozgłos.

Budweiser Beer a Budweiser Budvar, to różne marki

Amerykańskie piwo Budweiser Beer, warzone od 1876 r. w Saint Louis swoją nazwę wywodzi od Browaru Mieszczańskiego zlokalizowanego w Czeskich Budziejowicach, z którego piwo docierało do amerykańskiego interioru. W inspiracji czeskim piwem Amerykanie stworzyli własny produkt piwowarski, właśnie o nazwie Budweiser.

Po prawej stronie: Budweiser amerykański, po lewej: Budweiser czeski. Źródło zdjęcia: wikimedia
undefined

Piwo kojarzone w Polsce pod nazwą Budweiser Budvar jest z kolei piwem czeskim, produkowanym od 1895 r. w Czeskich Budziejowicach. Nazwa ta ma sygnalizować różnicę pochodzenia piwa i zbudowana jest podobnie do nazwy "Pilsner", piwa produkowanego w czeskim Pilźnie i stamtąd się wywodzącego.

"Browar Budziejowicky Budvar, mający siedzibę w Czeskich Budziejowicach, do którego należy marka Budweiser Budvar nie jest w żaden sposób powiązana z firmą Anheuser – Busch InBev. Prosimy o nieidentyfikowanie marki Budweiser Budvar z amerykańskim browarem" - napisała na zapytanie redakcji biznesinfo.pl Kinga Domińczyk z firmy Martin, która jest przedstawicielem czeskiego browaru narodowego Budějovický Budvar.

Jeden z najdłuższych sporów międzynarodowych na świecie

Spór prawny o nazwę Budwieser pomiędzy Czechami a Amerykanami trwa od 1907 r., co czyni go jednym z najdłuższych sporów o prawa autorskie w historii świata.

Od tego czasu doszło do licznych ugód i "podziału" świata na korzystanie z nazwy Budweiser między browarem amerykańskim i czeskim. Przepisy jednak są nadal nieprecyzyjne, co rodzi nadal wiele wątpliwości.

Wątpliwości nie pozostawia natomiast fakt, że katarska rodzina królewska nie życzy sobie spożywania piwa na swoich stadionach. Zainwestowane w promocję pieniądze przez amerykański Budweiser mogą się nie zwrócić. Z kolei czeski Budweiser może zaliczyć niezłą reklamę, w zasadzie bez żadnych kosztów.