Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Prawa Autorskie

Prawa Autorskie

Prawa autorskie - dziedzina związana z kwestiami praw do loga, tekstu, znaku towarowego i innych spraw objętych własnością intelektualną

Budweiser piwo
20.11.2022 14:29 Budweiser ze sklepu, to nie ten sam Budweiser co sponsoruje Mundial. Wyjaśniamy częstą pomyłkę

Katarska rodzina królewska na chwilę przed rozpoczęciem Mundialu zakazała sprzedaży piwa w obrębie stadionów, na których będą toczyły się rozgrywki, mające na celu wyłonić nowego mistrza świata w piłce nożnej. Budweiser, który jest jednym ze sponsorów imprezy, zapewne kojarzy się polskim kibicom z browarem pochodzącym z Czeskich Budziejowic. Nic bardziej mylnego, czeski browar kojarzony z polskich półek sklepowych, to nie to samo piwo, które sponsoruje katarski Mundial. Wyjaśniamy różnicę. Wokół rozpoczynającego się dzisiaj turnieju w Katarze już narosło wiele wątpliwości, a nawet skandali. Od nietypowej pory roku, w której rozgrywane będą tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022, poprzez stosunek władz Kataru do kobiet i mniejszości seksualnych, kończąc na wprowadzonym w piątek zakazie sprzedaży alkoholu na stadionach.

laptop-2838921 1920
22.03.2022 08:50 Prawo autorskie – komu przysługuje ochrona na jego gruncie

Prawa autorskie przysługują twórcy, czyli autorowi utworu. Wyróżniamy dwa rodzaje praw. Są to autorskie prawa majątkowe i prawa osobiste. Jaki jest czas trwania praw autorskich i co one obejmują. Przepisy o prawie autorskim określają dwa rodzaje praw, które przysługują twórcy. Są to autorskie prawa osobiste oraz prawa majątkowe. Warto wiedzieć, że każde z tych praw jest samodzielne i podlega odrębnej ochronie. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że rozróżnianie tych dwóch rodzajów praw często jest umowne. Przedmiotem prawa autorskiego są utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe), plastyczne, fotograficzne, wzornictwa przemysłowego, architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne, muzyczne i słowno-muzyczne, sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne, audiowizualne (w tym filmowe).