Google zapłaci francuskim mediom
Wikimedia/The Pancake of Heaven!, (CC BY-SA 4.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 21 Listopada 2020

Google nie uniknie opłaty. Skończyło się darmowe wykorzystywanie francuskich mediów

Google będzie musiało zapłacić spore odszkodowanie za to, że naruszyło prawa autorskie francuskich grup mediowych, podaje francuski Le Monde. Wypracowany kompromis poprzedziły miesiące napiętych negocjacji.

Google zapłaci francuskim mediom

Google ogłosiło w czwartek (19.11), że podpisało umowy z francuskimi wydawcami, w którym zgadza się na uwzględnienie praw autorskich wydawców do ich publikacji internetowych z indeksacją w wyszukiwarce.

Niemcy ostrzegają już teraz, po pandemii koronawirusa przyjdzie kolejna. Żadne państwo się nie wywinieNiemcy ostrzegają już teraz, po pandemii koronawirusa przyjdzie kolejna. Żadne państwo się nie wywinieCzytaj dalej

Do porozumienia doszło między Google a francuskimi dziennikami, takimi jak: Le Monde, Le Figaro, Liberation i czasopismami: L'Express, L'Obs i Courrier International.

Szef Google France, Sebastien Missoffe zakomunikował w oświadczeniu, że prowadzone są rozmowy z innymi grupami mediowymi, których celem jest osiągnięcie „porozumienia ramowego do końca roku”.

Oświadczenie Google zostało opublikowane zaraz po tym, jak w zeszłym miesiącu paryski sąd apelacyjny orzekł, że amerykańska firma ma kontynuować negocjacje z francuskimi wydawcami w związku z nową europejską ustawą dotyczącą “praw pokrewnych”, która narzuca wyszukiwarkom internetowym uiszczanie opłat za wyświetlanie treści wiadomości, podaje portal Gadgets.

Listy już są rozsyłane. Właściciele aż czterech marek samochodów muszą pilnie zgłosić się do serwisówListy już są rozsyłane. Właściciele aż czterech marek samochodów muszą pilnie zgłosić się do serwisówCzytaj dalej

Wydawcy od lat borykają się z problemami finansowymi wynikającymi ze stale malejącej subskrypcji wydań drukowanych. Fakt, że Google nie dzieli się milionami, które zarabia na wyświetlaniu reklam umieszczanych obok wyników wyszukiwań wiadomości, tylko zaognia negatywne nastroje grup mediowych.

Do złej sytuacji mediów przyczyniła się także obecna sytuacja epidemiczna, przez którą czołowe francuskie wydawnictwa ogłoszą jeszcze w tym roku ogromne straty.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Nikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w górę
  2. Niewiarygodne, w jakich warunkach Czarnecki odebrał połączenie od Polsatu. Internet nie zapomni
  3. Sejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantami

Google buntowało się przeciwko unijnemu prawu autorskiemu

Google odmówiło przestrzegania unijnego prawa dotyczącego praw autorskich, które jako pierwsza uchwaliła Francja kilkakrotnie. Amerykański gigant tłumaczył, że zrobił wiele dla budowania krajobrazu francuskich mediów.

Soros w mocnych słowach o budżetowym pacie w UE. Zaleca twardą politykę wobec Polski i WęgierSoros w mocnych słowach o budżetowym pacie w UE. Zaleca twardą politykę wobec Polski i WęgierCzytaj dalej

To nie pierwszy raz kiedy doszło do konfliktu w związku z niechęcią Google do płacenia grupom mediowym za wyświetlanie ich artykułów, filmów i wszystkich innych treści pokazywanych w wynikach wyszukiwania. Po spadku liczby subskrybentów gazet, dla wielu portali stało się to jedynym źródłem zysku.

Po tym, jak unijna ustawa o prawach pokrewnych weszła w życie, Google ostrzegł, że będzie pokazywał powiązane treści w wynikach wyszukiwania tylko wtedy, gdy portale zgodzą się na nieodpłatne korzystanie z nich przez Google.

Wydawcy oburzyli się na tę wiadomość, ponieważ taki zabieg wiązałby się z całkowitym obcięciem zasięgów artykułów w internecie. Google znalazł jednak na to sprytną odpowiedź. Przytoczył kontrargument, że zainwestowano miliony złotych na wsparcie grup medialnych, choćby w postaci awaryjnego finansowania podczas kryzysu spowodowanego światową epidemią.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. WHO: lockdowny nie byłyby potrzebne. Pod warunkiem zastosowania się do jednego wymogu
  5. 500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankę
  6. Anna Lewandowska ofiarą hejtu. Wszystko przez nagranie, pojawiły się słowa o "babie sprzedajającej spocony sweter"
  7. Lepsze niż chipsy i frytki razem wzięte. Doskonały przepis na chrupiące pieczone ziemniaki
W Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćW Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News