BiznesINFO.pl
Google zapłaci francuskim mediom

Wikimedia/The Pancake of Heaven!, (CC BY-SA 4.0)

Google nie uniknie opłaty. Skończyło się darmowe wykorzystywanie francuskich mediów

21 Listopada 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Google będzie musiało zapłacić spore odszkodowanie za to, że naruszyło prawa autorskie francuskich grup mediowych, podaje francuski Le Monde. Wypracowany kompromis poprzedziły miesiące napiętych negocjacji.

Google zapłaci francuskim mediom

Google ogłosiło w czwartek (19.11), że podpisało umowy z francuskimi wydawcami, w którym zgadza się na uwzględnienie praw autorskich wydawców do ich publikacji internetowych z indeksacją w wyszukiwarce.

Do porozumienia doszło między Google a francuskimi dziennikami, takimi jak: Le Monde, Le Figaro, Liberation i czasopismami: L'Express, L'Obs i Courrier International.

Szef Google France, Sebastien Missoffe zakomunikował w oświadczeniu, że prowadzone są rozmowy z innymi grupami mediowymi, których celem jest osiągnięcie „porozumienia ramowego do końca roku”.

Oświadczenie Google zostało opublikowane zaraz po tym, jak w zeszłym miesiącu paryski sąd apelacyjny orzekł, że amerykańska firma ma kontynuować negocjacje z francuskimi wydawcami w związku z nową europejską ustawą dotyczącą “praw pokrewnych”, która narzuca wyszukiwarkom internetowym uiszczanie opłat za wyświetlanie treści wiadomości, podaje portal Gadgets.

Wydawcy od lat borykają się z problemami finansowymi wynikającymi ze stale malejącej subskrypcji wydań drukowanych. Fakt, że Google nie dzieli się milionami, które zarabia na wyświetlaniu reklam umieszczanych obok wyników wyszukiwań wiadomości, tylko zaognia negatywne nastroje grup mediowych.

Do złej sytuacji mediów przyczyniła się także obecna sytuacja epidemiczna, przez którą czołowe francuskie wydawnictwa ogłoszą jeszcze w tym roku ogromne straty.

Google buntowało się przeciwko unijnemu prawu autorskiemu

Google odmówiło przestrzegania unijnego prawa dotyczącego praw autorskich, które jako pierwsza uchwaliła Francja kilkakrotnie. Amerykański gigant tłumaczył, że zrobił wiele dla budowania krajobrazu francuskich mediów.

To nie pierwszy raz kiedy doszło do konfliktu w związku z niechęcią Google do płacenia grupom mediowym za wyświetlanie ich artykułów, filmów i wszystkich innych treści pokazywanych w wynikach wyszukiwania. Po spadku liczby subskrybentów gazet, dla wielu portali stało się to jedynym źródłem zysku.

Po tym, jak unijna ustawa o prawach pokrewnych weszła w życie, Google ostrzegł, że będzie pokazywał powiązane treści w wynikach wyszukiwania tylko wtedy, gdy portale zgodzą się na nieodpłatne korzystanie z nich przez Google.

Wydawcy oburzyli się na tę wiadomość, ponieważ taki zabieg wiązałby się z całkowitym obcięciem zasięgów artykułów w internecie. Google znalazł jednak na to sprytną odpowiedź. Przytoczył kontrargument, że zainwestowano miliony złotych na wsparcie grup medialnych, choćby w postaci awaryjnego finansowania podczas kryzysu spowodowanego światową epidemią.

Tagi:

Prawa autorskieGoogle

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Powrót niesławnego podatku. Pierwsze konsultacje już się odbyły

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rewolucyjna rakieta NASA przetransportuje ludzi na Marsa w zaledwie kilka tygodni

Czytaj więcej >
wojsko

Polska i Świat

Rekordowe wydatki Polski na obronność. Kwota, którą wydamy w 2023 r. robi wrażenie

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kobieta wyrzuca smieci do osiedlowego smietnika

Polska i Świat

Nie segregujesz śmieci, zapłacisz razem z sąsiadami. Spore kary za odpady

Czytaj więcej >
Elon Musk prześcignął Jeffa Bezosa

Polska i Świat

Amazon pod lupą UOKiK. Firmie grozi ogromna kara za nieuczciwe praktyki

Czytaj więcej >
Autobus, Karetka, wypadek, warszawa, zderzenie
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i Świat

Awaria biletomatu. Pasażerka bez biletu uniknęła kary

Czytaj więcej >