BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Amerykanie biorą na cel Chomikuj.pl. Mają dość łamania praw autorskich

25 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Amerykańskie stowarzyszenie zajmujące się śledzeniem łamania praw autorskich w internecie ma zamiar prześwietlić chomikuj.pl. Ktoś w końcu dorwie popularnego "chomika"?

Właściciele serwisu interentowego chomikuj.pl mogą mieć niebawem nielada problemy. Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego ma dość łamania praw autorskich i chce dogłębnie przyjrzeć się tej stronie, jak donosi „Puls Biznesu”. 

Chomikuj.pl niechlubnym liderem

Według raportu Google, serwis chomikuj.pl znajduje się w czołowej piątce światowych serwisów z największa liczbą żądań o usunięcie treści ze względu na złamanie praw autorskich. W latach 2015-16 w niektórych miesiącach trafiały do właścicieli Chomika nawet miliony linków zgłoszonych do usunięcia.

RIAA żąda podania danych właścicieli Chomikuj.pl

Recording Industry Association of America (RIAA) to stowarzyszenie, które zrzesza amerykańskich wydawców muzyki i zajmuje się ochroną praw wydawców utworów muzycznych oraz śledzeniem naruszeń praw producentów muzycznych w internecie zwróciło się do sądu z prośbą o informacje dotyczące funkcjonowania polskiego serwisu chomikuj.pl. Chce podania danych właścicieli kont, ich numerów IP, danych płatniczych i historii kont.

Kto odpowie za “chomika”?

Serwis chomikuj.pl  oferujący hosting plików należało do braci Mariusza i Piotra Truszkowskich. Obecnie za tę domenę płaci firma Kelo Corporation z siedzibą w Belize.

Nie otrzymaliśmy pozwu ani żądań odszkodowania. Dostaliśmy prośbę dotyczącą usunięcia plików, na które powołuje się RIAA. Zablokowaliśmy dostęp do tych treści - zapewniają przedstawiciele strony internetowej w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Autorzy serwisu od lat osłaniają się twierdzeniem, że sami nie umieszczają w serwisie nielegalnych treści łamiących prawa autorskie, a tylko udostępniają stronę do swobodnego użytku internautów, którzy nie zawsze korzystają z niej we właściwy sposób.

Tagi:

Prawa autorskiecyberprzestępstwocyberbezpieczeństwo

Paulina MusianekAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Śmieciarka we Wrocławiu uprowadzona

Polska i Świat

Zmowa przetargowa firm wywożących śmieci. Zapłacą gigantyczną karę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka ledwo zipie. Nawet za Jelcyna dane nie były tak katastrofalne

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Prezes oraz pracownicy banku podejrzani o kradzież 55 mln zł

Czytaj więcej >
NFZ pod lupą

Polska i Świat

Afera wokół MamyGinekolog. Nfz żąda wyjaśnień od szpitala

Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKP Intercity wycofuje się z podwyżki cen biletów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Polska i Świat

Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce

Czytaj więcej >