BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Amerykanie biorą na cel Chomikuj.pl. Mają dość łamania praw autorskich

25 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Amerykańskie stowarzyszenie zajmujące się śledzeniem łamania praw autorskich w internecie ma zamiar prześwietlić chomikuj.pl. Ktoś w końcu dorwie popularnego "chomika"?

Właściciele serwisu interentowego chomikuj.pl mogą mieć niebawem nielada problemy. Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego ma dość łamania praw autorskich i chce dogłębnie przyjrzeć się tej stronie, jak donosi „Puls Biznesu”. 

Chomikuj.pl niechlubnym liderem

Według raportu Google, serwis chomikuj.pl znajduje się w czołowej piątce światowych serwisów z największa liczbą żądań o usunięcie treści ze względu na złamanie praw autorskich. W latach 2015-16 w niektórych miesiącach trafiały do właścicieli Chomika nawet miliony linków zgłoszonych do usunięcia.

RIAA żąda podania danych właścicieli Chomikuj.pl

Recording Industry Association of America (RIAA) to stowarzyszenie, które zrzesza amerykańskich wydawców muzyki i zajmuje się ochroną praw wydawców utworów muzycznych oraz śledzeniem naruszeń praw producentów muzycznych w internecie zwróciło się do sądu z prośbą o informacje dotyczące funkcjonowania polskiego serwisu chomikuj.pl. Chce podania danych właścicieli kont, ich numerów IP, danych płatniczych i historii kont.

Kto odpowie za “chomika”?

Serwis chomikuj.pl  oferujący hosting plików należało do braci Mariusza i Piotra Truszkowskich. Obecnie za tę domenę płaci firma Kelo Corporation z siedzibą w Belize.

Nie otrzymaliśmy pozwu ani żądań odszkodowania. Dostaliśmy prośbę dotyczącą usunięcia plików, na które powołuje się RIAA. Zablokowaliśmy dostęp do tych treści - zapewniają przedstawiciele strony internetowej w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Autorzy serwisu od lat osłaniają się twierdzeniem, że sami nie umieszczają w serwisie nielegalnych treści łamiących prawa autorskie, a tylko udostępniają stronę do swobodnego użytku internautów, którzy nie zawsze korzystają z niej we właściwy sposób.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >