Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Browary podwyższają wysokość kaucji za butelki. Piwo będzie droższe
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 18.01.2023 20:52

Browary podwyższają wysokość kaucji za butelki. Piwo będzie droższe

Podatek cukrowy przynosi inny efekt. Miało być zdrowie, a jest alkoholizm.
Domena publiczna

Grupa Żywiec oraz Kompania Piwowarska zdecydowały się na podwyższenie kaucji za szklane butelki. Zdaniem browarów, klienci nie zapłacą więcej ze względu na możliwość oddania butelki do sklepu. 

Podwyżki mają wejść w życie wraz z początkiem lutego. Kaucja Kompanii Piwowarskiej, zgodnie z informacjami portalu Interia.pl, wzrośnie o 40 gr, tj. do stawki 81 gr.

Jest to kolejny browar, który podjął taką decyzję. Wcześniej podwyżki ogłosiła Grupa Żywiec, która podnosi kaucję do 1 zł. Dotychczas była to połowa tej kwoty - 50 gr za butelkę.

Koszty rosną, więc ceny piwa też

Co stoi za takimi decyzjami? Browary jednoznacznie przyznają, że są to rosnące koszty. W wypowiedzi dla Interii dyrektorka ds. korporacyjnych Kompanii Piwowarskiej Iwona Jacaszek-Pruś przekazała, że 41-groszowa kaucja nie pokrywa kosztu odtworzenia butelek, które wyrzucają klienci.

Natomiast Grupa Żywiec poinformowała, że w ostatnich trzech kwartałach zauważono wzrost kosztów działalności. Podwyżka kaucji ma częściowo zrekompensować te straty.

Oba browary przyznają, że znacznie wzrosły również koszta produkcyjne. Przykładowo, z informacji uzyskanych przez Interię wynika, że Kompania Piwowarska odnotowała 100 proc. wzrost kosztów zakupu jednej szklanej butelki.

Sposób na “uniknięcie” podwyżki? Zwrot butelki

Dodatkowo rosną również ceny gazu i prądu. Jak powiedziała w rozmowie z Interią Agata Koppa z Carlsberg Polska, swoje dołożyła również podwyżka akcyzy o 5 proc.

Producenci wskazują jednak, że wyższa kaucja nie oznacza wzrostu cen produktów - i to pomimo faktu, że tak się jednak stanie. Powodem ma być możliwość zwrotu butelki w punkcie zakupu i odzyskanie kaucji.

Jak wskazuje Interia, sprawę mógłby polepszyć system kaucyjny, który powinien być wdrożony już od 1,5 roku. Jednakże cały czas znajduje się on na etapie konsultacji, a Ministerstwo Środowiska i Klimatu nie podaje daty wejścia ustawy w życie.

Tagi: Akcyza