BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Brexit: Polacy szturmują konsulaty, aby wyrobić paszporty

2 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Polskie placówki dyplomatyczne na terenie Wielkiej Brytanii zostały zalane wnioskami o wyrobienie paszportów przez Polaków mieszkających i pracujących na Wyspach. Pracownicy konsulatów winią za te zawirowania brexit, który wciąż jednak nie jest pewny.

Planowany przez Brytyjczyków brexit przyczynia się do wielu kłopotów natury formalno-prawnych, nie tylko dla zwykłych obywateli, ale również dla władz z Londynu i Brukseli. Nic więc dziwnego, że dla wielu naszych rodaków widmo opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię bez żadnych regulacji prawnych spędza sen z powiek i determinuje do wyrobienia aktualnego paszportu, który umożliwi im wizyty w Polsce bez groźby braku możliwości ponownego powrotu na teren Zjednoczonego Królestwa.  

Twardy Brexit odpowiedzialny za kolejki w konsulatach 

Negocjacje na linii Londyn - Bruksela trwają już od ponad roku. Odkąd doszło do głosowania w czerwcu 2016 r. nad wystąpieniem Wielkiej Brytanii z unijnych struktur, trwa próba praktycznego zrealizowania wyboru społeczeństwa Zjednoczonego Królestwa. 

Póki co, londyński parlament nie jest w stanie podjąć decyzji w jaki sposób Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską, a to niestety grozi tzw. twardym brexitem, czyli opuszczeniem Wspólnoty bez stosownych umów i zabezpieczeń, chociażby takich, które określają przepływ ludzi i kapitału na linii Wieka Brytania - Unia Europejska. 

Polacy, którzy pracują i mieszkają na Wyspach Brytyjskich mają więc obawy o swoją przyszłość, gdyby Londyn nie dogadał się z Brukselą. Obecnie mieszkający w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej Polacy mogą swobodnie przebywać i pracować w wymienionych krajach na mocy prawa wspólnotowego, które zapewnia możlwiość podejmowania pracy jak i osiedlania się w innym niż macierzysty, kraju członkowskim.

Lepiej wyrobić dokumenty w Polsce, albo poczekać 

Przeładowane ilością wniosków polskie placówki dyplomatyczne, kierują poprzez informacje umieszczane w internecie do urzędów. Urzędnicy konsularni próbują zachęcić naszych rodaków do składania wniosków w polskich urzędach, nie tylko dlatego, że jest to tańsze, ale także z powodu zbyt długiego okresu oczekiwania na dokument, który będzie wyrabiany przez konsulat. Koszt wyrobienia paszportu za granicą wynosi 88 funtów, a okres oczekiwania wydłużył się do kilku miesięcy - podaje portal Money.pl. 

W Wielkiej Brytanii znajdują się następujące placówki dyplomatyczne: Ambasada w Londynie; Konsulaty Generalne: Londyn, Edynburg, Belfast.

Warto jednak pamiętać, że Polacy, którzy pracują w Wyspach już więcej niż 10 lat są pełnoprawnymi beneficjentami brytyjskiego systemu emerytalnego na mocy prawa krajowego WB i w przypadku wystąpienia Londynu ze struktur UE, nie grozi im utrata zgromadzonych na emeryturę środków. Również władzę Zjednocznego Królestwa w wypowiedziach medialnych uspokajają pracowników z innych krajów unijnych, że nawet ewentualny twardy brexit nie znaczy, że będę musieli opuścić Wyspy. Mimo wszystko, nie ma się jednak co dziwić ludziom, którzy decydują się na wyrobienie paszportu w obawie, że dowód osobisty może być już dokumentem niewystarczającym do normalnego funkcjonowania na obszarze UK. 

undefined

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >