Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Bon gastronomiczny już niebawem. Szczegóły nowego wsparcia jeszcze w tym tygodniu
Radosław Święcki
Radosław Święcki 30.03.2021 02:00

Bon gastronomiczny już niebawem. Szczegóły nowego wsparcia jeszcze w tym tygodniu

Bon gastronomiczny wejdzie już niebawem w życie?
pixabay/distelAPPArath

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rząd planuje wprowadzenie bonu gastronomicznego

  • Na jakich zasadach ma on funkcjonować

  • Jaki inny ważny element m.in. dla branży gastronomicznej może zostać wprowadzony w ramach tarczy antykryzysowej

Bon gastronomiczny. Szczegóły rozwiązania już niebawem

W połowie marca RMF FM poinformowało, że rząd rozważa wprowadzenie bonu gastronomicznego, mającego wesprzeć branżę gastronomiczną. 24 marca minęło dokładnie pięć miesięcy od momentu, gdy wszedł w życie zakaz przyjmowania przez lokale gości. Od tamtego czasu mogą one prowadzić jedynie sprzedaż na wynos lub z dowozem, co w oczywisty sposób ogranicza ich możliwości zarobkowania.

Beneficjentami bonu gastronomicznego miałyby być osoby zamawiające jedzenie w miejscu pracy. Otrzymywaliby je od swoich przełożonych, a państwo miałoby dopłacać cześć kwoty.

W praktyce, jak podaje rozgłośnia wyglądałoby to następująco: szef danej firmy za przykładowo 100 zł, będzie mógł wykupić swoim pracownikom bon gastronomiczny o wartości 200 zł. Dokładne kwoty mają być jednak ustalane. Wiadomo, że bony mogłyby zostać wykorzystane w dowolnym lokalu gastronomicznym.

Kilka dni po informacji rozgłośni o planach wprowadzenia przez rząd bonu gastronomicznego, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys stwierdził w TOK FM, że mamy do czynienia bardziej z „faktem medialnym niż realnym zobowiązaniem”. Jednak dodał, że rząd zastanawia się nad wsparciem branży gastronomicznej.

Tymczasem jak poinformowało dziś RMF FM, rząd jest zgodny, co do uruchomienia bonu gastronomicznego. Szczegóły mają zostać przedstawione podczas konferencji prasowej w drugiej połowie tego tygodnia.

Póki co wiadomo jedynie, że bon gastronomiczny ma być jednym z elementów nowej tarczy antykryzysowej. W pakiecie wsparcia dla przedsiębiorstw poszkodowanych obostrzeniami znaleźć ma się również przedłużenie obowiązujących obecnie programów ratunkowych.

Niewykluczone, że najnowsza tarcza zostanie wzbogacona o dopłaty do czynszów dla przedsiębiorstw, które nie mogą funkcjonować. O takie wsparcie apelował we wspomnianym wywiadzie prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, zwracając uwagę, że powinien być to priorytet w pomocy m.in. dla branży gastronomicznej.

Rząd przedłuży bon turystyczny?

Jeśli bon gastronomiczny wejdzie w życie, będzie to kolejny rządowy bon wprowadzony w ostatnim czasie. Latem zeszłego roku głośno było o bonie turystycznym, mającym wesprzeć pogrążoną w kryzysie wskutek obostrzeń branżę turystyczna. Po wielu perturbacjach zdecydowano, że jego beneficjentami będą rodziny korzystające z programu 500 plus, tyle, że nowe świadczenie nie będzie przyznawane w gotówce, a właśnie w bonie o wartości 500 zł. Bonem można opłacić np. noclegi czy wycieczki turystyczne na terenie Polski.

Z danych przekazanych Biznes Info przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że dotychczas z bonu skorzystało nieco ponad milion dzieci na ok. 6 mln uprawnionych. To niewiele, ale trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę fakt, że było mało czasu na jego skorzystanie, bo zaledwie jeden miesiąc wakacji (bon wszedł w życie na początku sierpnia zeszłego roku). Późniejszy okres to już czas przywracania obostrzeń, które przypadły również na okres ferii zimowych.

Czas na wykorzystanie bonu turystycznego mija w marcu 2022 roku, a wiec po kolejnych wakacjach i feriach zimowych. Nasza redakcja zwróciła się kilka tygodni temu do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z pytaniem o to, czy resort rozważa przedłużenie terminu, w którym będzie możliwość korzystania ze świadczenia.

- Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzi analizy dotyczące przedłużenia możliwości korzystania z bonu turystycznego – odpowiedziało biuro prasowe resortu rozwoju, pracy i technologii.