BiznesINFO.pl

wikimedia/Dariusz Chmiel

Rząd przedłuży bon turystyczny? Mamy odpowiedź ministerstwa

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Pół roku temu wszedł w życie bon turystyczny

  • Ilu Polaków z niego skorzystało

  • Czy rząd rozważa przedłużenie terminu w którym będzie można z bonu skorzystać

Bon turystyczny zostanie przedłużony?

1 lutego minęło dokładnie pół roku od wejścia w życie bonu turystycznego. Świadczenie miało być hitem na miarę 500 plus, dziś niewielu o nim pamięta, bo też trudno pamiętać o czymś z czego nie za bardzo jest jak korzystać, o czym za chwilę.

Choć bon turystyczny pojawił się w ubiegłoroczne wakacje, to jego koncepcja narodziła się niemal rok wcześniej, tuż przede wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. Pomysłodawcą bonu było Ministerstwo Rozwoju i według wstępnych założeń miał on być wsparciem dla najuboższych, tak by mieli wsparcie finansowe na być może pierwsze w życiu wakacje, ale wskazywano też na chęć pomocy branży turystycznej.

Po wyborach słuch o bonie turystycznym zaginął, a o jego koncepcji przypomniała wiosną zeszłego roku ówczesna szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz, gdy dziennikarze zasypywali ją pytaniami o to, jak rząd zamierza pomóc poszkodowanej pandemicznymi obostrzeniami branży turystycznej.

Jasne zatem było, że koncepcja bonu wraca, by wspomóc branżę, pozostawało tylko pytanie kto konkretnie będzie mógł skorzystać z nowego rozwiązania. Po licznych perturbacjach zdecydowano, że będą to osoby, które są beneficjentami programu „Rodzina 500 plus”, tyle, że inaczej niż w przypadku sztandarowego programu rządu PiS, dostępny będzie bon o wartości 500 zł a nie żywa gotówka.

Bon turystyczny 500 plus jest, ale gdzie go teraz wykorzystać?

I tak oto narodził się bon turystyczny 500 plus, który należy się wszystkim rodzinom z minimum jednym dzieckiem do 18. roku życia. Na każde dziecko przysługuje jeden bon o wartości 500 zł, a w przypadku rodzin posiadających dziecko z orzeczeniom o niepełnosprawności, oferowane jest również dodatkowe świadczenie w formie bonu o wysokości 500 zł.

Bonem turystycznym można opłacać np. usługi hotelarskie, czy różnego rodzaju imprezy turystyczne, jedynie na terenie naszego kraju. Jak wspomniano, bon turystyczny wszedł w życie 1 sierpnia 2020 roku (dwa tygodnie wcześniej został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę , z którego inicjatywy bon przyznano rodzinom pobierającym 500 plus), czyli dokładnie na półmetku ostatnich wakacji.

Czasu na skorzystanie z bonu turystycznego było zatem niezbyt wiele, bo zaledwie miesiąc wakacji, a po ich zakończeniu, choć pogoda dopisywała, to w związku z dramatycznie rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem rząd zaczął przywracać część wiosennych obostrzeń, jak m.in. znaczące ograniczenie działalności hoteli.

Bon turystyczny także na ferie. Ale już nie na tegoroczne

W momencie wprowadzania bonu turystycznego wydawało się, że idealnym okresem na jego realizację – poza wakacjami – są ferie zimowe . Te, jak wiemy, również upłynęły pod znakiem obostrzeń do których tuż przed rozpoczęciem ferii dołączono zamknięcie stoków narciarskich.

Czas na wykorzystanie bonu turystycznego mija w marcu 2022 roku, a wiec po kolejnych wakacjach i feriach zimowych. Redakcja BiznesInfo zwróciła się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z pytaniem o to czy rozważa przedłużenie terminu, w którym będzie możliwość korzystania ze świadczenia.

- Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzi analizy dotyczące przedłużenia możliwości korzystania z bonu turystycznego – odpowiada biuro prasowe resortu na nasze pytanie.

Zwróciliśmy się do resortu rodziny, pracy i technologii również o dane dotyczące liczby osób, które skorzystały dotychczas z bonu turystycznego. - Jeżeli chodzi o skalę jego wykorzystania to informujemy, że na dzień 1 lutego br. liczba przyznanych bonów wyniosła 1,10 mln – informuje resort.

Ponad milion rodzin, które skorzystały dotąd z bonu to niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że - jak wynika z rządowych danych - uprawnionych do świadczenia jest ponad 6 mln dzieci.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]