Ferie zimowe 2021
Unsplash/Marcel Walter
Autor Maria Glinka - 4 Stycznia 2021

Ferie zimowe 2021 będą nietypowe. Pomimo pandemii w wielu miejscach czekają specjalne atrakcje

Ferie zimowe 2021 upłyną pod znakiem ograniczonych aktywności. Mimo że cała Polska pogrążyła się w kwarantannie narodowej to na najmłodszych czekają atrakcje przygotowane specjalnie na ten trudny okres. Podpowiadamy, jak zagospodarować wolny czas w trakcie zimowych wakacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są zasady obowiązujące w trakcie ferii zimowych 2021
 • Z jakich zorganizowanych atrakcji można skorzystać
 • Jak spożytkować czas spędzony w domu

Ferie zimowe 2021 bez stoków i lodowisk

Ferie zimowe 2021 zostały skumulowane dla wszystkich województw w jednym terminie. Wakacyjna przerwa od nauki potrwa od 4 do 17 stycznia. W ten sposób rząd chce zminimalizować ryzyko nadejścia trzeciej fali pandemii, która może być rezultatem wzmożonej interakcji społecznej w trakcie świąt Bożego Narodzenia.

Jednak ubiegły rok udowodnił, że zalecenia nie zawsze są wystarczające. Dlatego też po długiej debacie władza postanowiła wyłączyć z użytku miejsca, które mogłyby gromadzić tłumy w trakcie ferii zimowych 2021. Stoki narciarskie i lodowiska są zamknięte, a hotele nieczynne. To zdecydowanie ogranicza możliwości spędzenia wolnego czasu w trakcie zimowych wakacji.

W ferie zimowe 2021 można skorzystać tylko z dwóch form zorganizowanego wypoczynku - półkolonii i obozów szkoleniowych. Pierwsza atrakcja jest przeznaczona dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej. Natomiast w obozach mogą uczestniczyć tylko uczniowie szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

Serwis dziendobry.tvn.pl podaje, że organizatorem wypoczynku w trakcie ferii zimowych 2021 mogą być tylko szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące szkoły lub placówki oraz stowarzyszenia i inne organizacje (zwłaszcza organizacje harcerskie), których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej oraz innowacyjnej szkoły lub placówki. Wszelkie inne atrakcje wyjazdowe, nawet wyspecjalizowane (artystyczne, taneczne itp.), organizowane przez prywatne spółki są zabronione.

14. emerytura coraz bliżej wypłaty. Świadczenie otrzymają miliony Polaków14. emerytura coraz bliżej wypłaty. Świadczenie otrzymają miliony PolakówCzytaj dalej

Warto także pamiętać o rządowym ograniczeniu w przemieszczaniu się w ferie zimowe, które dotyczy osób poniżej 16. roku życia. W dalszym ciągu obowiązuje zasada, zgodnie z którą dzieci i młodzież nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania bez opieki w godzinach 8-16 (poniedziałek-piątek). Od tej reguły wprowadzono kilka wyjątków:

 • dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej,
 • dotarcie do miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego,
 • dotarcie do miejsca realizacji tej nauki, powrót z nich do miejsca zamieszkania (w przypadku małoletnich realizujących praktyczną naukę zawodu),
 • przemieszczanie się w ramach obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego oraz uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego,
 • przemieszczanie się w ramach półkolonii.

Według najnowszych informacji przekazanych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w trakcie konferencji prasowej to obostrzenie ma zostać usunięte z katalogu restrykcji obowiązujących w trakcie ferii zimowych. Ta decyzja ma być związana z licznymi wnioskami napływającymi do resortu.

Ferie zimowe 2021 w zgodzie z obostrzeniami. Jak wykorzystać ten czas?

Mimo wielu ograniczeń ferie zimowe 2021 wcale nie muszą być nudne. Portal dzieckowpodrozy.pl podaje, że na dzieci czekają zajęcia edukacyjne, plastyczne, sportowe i kulturalne w 108 warszawskich szkołach (w tym w 8 placówkach specjalnych). Opłatę za opiekę w czasie półkolonii wyznacza regulamin danego oddziału. Warto odnotować, że dzieci zwolnione z konieczności płacenia za obiady w trakcie roku szkolnego mogą skorzystać z tego przywileju również w trakcie ferii zimowych 2021. Wystarczy przedłożyć zaświadczenie ze szkoły macierzystej.

Poza półkoloniami stolica przygotowała cały szereg atrakcji. Ferie zimowe 2021 można wykorzystać na zdobycie nowych umiejętności w Studiu Gwiaździsta 5 na Żoliborzu. Zajęcia łączą w sobie naukę gry w golfa z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi i motorycznymi. Na miłośników sztuki czekają warsztaty w pracowni artystycznej Kontrastownia. Kurs jest przeznaczony zarówno dla początkujących, jak i bardziej wprawionych rysowników.

Część atrakcji jest organizowana również w formule online. Muzeum Narodowe we Wrocławiu organizuje bezpłatne warsztaty na platformie ZOOM, dzięki którym można poznać historie Skarbu Średzkiego i „Madonny pod jodłami” L. Cranacha. Ciekawe atrakcje proponuje także Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. W mediach społecznościowych i na oficjalnej stronie MOB będzie można znaleźć tutoriale dotyczące DIY.

Na pokazy filmów i kart prac z pomysłami konstrukcyjno-artystycznymi zdecydował się Młyn Wiedzy w Toruniu. Portal edziecko.pl donosi, że zajęcia online przygotowało również Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Na podopiecznych czeka wiele słuchowisk i zagadek. Niepowtarzalne wydarzenie dla młodych adeptów techniki przygotowała Planeta Robotów w Krakowie. W ciągu dnia dzieci mogą uczestniczyć m.in. w warsztatach z LEGO robotyki, programowania Minecraft, kreatywnym budowaniu z klocków czy eksperymentach naukowych. Ferie zimowe 2021 „Okiem kosmity” organizuje natomiast Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

 1. Najbogatszy kraj na świecie? Dużo zależy od definicji bogactwa
 2. Kolosalne zmiany w segregacji śmieci w Polsce. Zapomnij o pięciu frakcjach
 3. Brytyjczycy ostrzegają w kwestii szczepionek. Niewłaściwe ich połączenie może spowodować problemy

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News