BiznesINFO.pl

Unsplash/Marcel Walter

Ferie zimowe 2021 będą nietypowe. Pomimo pandemii w wielu miejscach czekają specjalne atrakcje

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zasady obowiązujące w trakcie ferii zimowych 2021

  • Z jakich zorganizowanych atrakcji można skorzystać

  • Jak spożytkować czas spędzony w domu

Ferie zimowe 2021 bez stoków i lodowisk

Ferie zimowe 2021 zostały skumulowane dla wszystkich województw w jednym terminie. Wakacyjna przerwa od nauki potrwa od 4 do 17 stycznia. W ten sposób rząd chce zminimalizować ryzyko nadejścia trzeciej fali pandemii, która może być rezultatem wzmożonej interakcji społecznej w trakcie świąt Bożego Narodzenia.

Jednak ubiegły rok udowodnił, że zalecenia nie zawsze są wystarczające. Dlatego też po długiej debacie władza postanowiła wyłączyć z użytku miejsca, które mogłyby gromadzić tłumy w trakcie ferii zimowych 2021. Stoki narciarskie i lodowiska są zamknięte, a hotele nieczynne. To zdecydowanie ogranicza możliwości spędzenia wolnego czasu w trakcie zimowych wakacji.

W ferie zimowe 2021 można skorzystać tylko z dwóch form zorganizowanego wypoczynku - półkolonii i obozów szkoleniowych. Pierwsza atrakcja jest przeznaczona dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej. Natomiast w obozach mogą uczestniczyć tylko uczniowie szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

Serwis dziendobry.tvn.pl podaje, że organizatorem wypoczynku w trakcie ferii zimowych 2021 mogą być tylko szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące szkoły lub placówki oraz stowarzyszenia i inne organizacje (zwłaszcza organizacje harcerskie), których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej oraz innowacyjnej szkoły lub placówki. Wszelkie inne atrakcje wyjazdowe, nawet wyspecjalizowane (artystyczne, taneczne itp.), organizowane przez prywatne spółki są zabronione.

Warto także pamiętać o rządowym ograniczeniu w przemieszczaniu się w ferie zimowe, które dotyczy osób poniżej 16. roku życia. W dalszym ciągu obowiązuje zasada, zgodnie z którą dzieci i młodzież nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania bez opieki w godzinach 8-16 (poniedziałek-piątek). Od tej reguły wprowadzono kilka wyjątków:

  • dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej,

  • dotarcie do miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego,

  • dotarcie do miejsca realizacji tej nauki, powrót z nich do miejsca zamieszkania (w przypadku małoletnich realizujących praktyczną naukę zawodu),

  • przemieszczanie się w ramach obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego oraz uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego,

  • przemieszczanie się w ramach półkolonii.

Według najnowszych informacji przekazanych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w trakcie konferencji prasowej to obostrzenie ma zostać usunięte z katalogu restrykcji obowiązujących w trakcie ferii zimowych. Ta decyzja ma być związana z licznymi wnioskami napływającymi do resortu.

Ferie zimowe 2021 w zgodzie z obostrzeniami. Jak wykorzystać ten czas?

Mimo wielu ograniczeń ferie zimowe 2021 wcale nie muszą być nudne. Portal dzieckowpodrozy.pl podaje, że na dzieci czekają zajęcia edukacyjne, plastyczne, sportowe i kulturalne w 108 warszawskich szkołach (w tym w 8 placówkach specjalnych). Opłatę za opiekę w czasie półkolonii wyznacza regulamin danego oddziału. Warto odnotować, że dzieci zwolnione z konieczności płacenia za obiady w trakcie roku szkolnego mogą skorzystać z tego przywileju również w trakcie ferii zimowych 2021. Wystarczy przedłożyć zaświadczenie ze szkoły macierzystej.

Poza półkoloniami stolica przygotowała cały szereg atrakcji. Ferie zimowe 2021 można wykorzystać na zdobycie nowych umiejętności w Studiu Gwiaździsta 5 na Żoliborzu. Zajęcia łączą w sobie naukę gry w golfa z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi i motorycznymi. Na miłośników sztuki czekają warsztaty w pracowni artystycznej Kontrastownia. Kurs jest przeznaczony zarówno dla początkujących, jak i bardziej wprawionych rysowników.

Część atrakcji jest organizowana również w formule online. Muzeum Narodowe we Wrocławiu organizuje bezpłatne warsztaty na platformie ZOOM, dzięki którym można poznać historie Skarbu Średzkiego i „Madonny pod jodłami” L. Cranacha. Ciekawe atrakcje proponuje także Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. W mediach społecznościowych i na oficjalnej stronie MOB będzie można znaleźć tutoriale dotyczące DIY.

Na pokazy filmów i kart prac z pomysłami konstrukcyjno-artystycznymi zdecydował się Młyn Wiedzy w Toruniu. Portal edziecko.pl donosi, że zajęcia online przygotowało również Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Na podopiecznych czeka wiele słuchowisk i zagadek. Niepowtarzalne wydarzenie dla młodych adeptów techniki przygotowała Planeta Robotów w Krakowie. W ciągu dnia dzieci mogą uczestniczyć m.in. w warsztatach z LEGO robotyki, programowania Minecraft, kreatywnym budowaniu z klocków czy eksperymentach naukowych. Ferie zimowe 2021 „Okiem kosmity” organizuje natomiast Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży.

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Straż Graniczna załapała się na prezent wart 20 mln zł. Funkcjonariusze mają się z czego cieszyć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]