Kiedy planowany jest powrót do szkół?
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 11 Grudnia 2020

Ważny komunikat dla dzieci i rodziców. Resort podał datę powrotu do szkoły

Powrót do szkoły jest coraz bardziej możliwy. Zdaniem rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza, jeśli będziemy zachowywać się odpowiedzialnie, to po feriach dzieci klas I-III będą mogły wrócić do szkoły.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy uczniowie będą mogli wrócić do szkół,
  • Od czego zależy powrót do szkół.

Powrót do szkoły już niedługo?

Sytuacja epidemiczna w kraju ulega poprawie. Podczas briefingu rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz stwierdził, że podejmowane przez rząd kroki przynoszą oczekiwane rezultaty.

- Liczymy, że poziom zakażeń będzie systematycznie spadał. Dzięki temu będziemy mogli odmrozić część służby zdrowia na potrzeby innych świadczeń - pacjentów, którzy na dziś nie zgłaszają się do lekarzy, bojąc się COVID-19, a powinni być diagnozowani i na bieżąco leczeni - powiedział Andrusiewicz cytowany przez PAP.

Według rzecznika wciąż duża liczba zgonów jest pokłosiem wielkiego wzrostu zachorowań, który miał miejsce na początku listopada. Powrót uczniów do szkół zależy według Andrusiewicza tylko od tego, czy Polacy zachowają się odpowiedzialnie w czasie ferii.

- Jeżeli będziemy się zachowywać odpowiedzialnie, tak jak do tej pory - tak jak to obserwujemy na polskich ulicach - to 18 stycznia może być tym dniem, w którym dzieci klas I-III pójdą do szkoły - powiedział.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Temat powrotu do szkół podjął także premier Mateusz Morawiecki. Pytania dotyczące tego, kiedy zakończy się nauczanie zdalne i uczniowie będą mogli zasiąść w szkolnych ławkach, powracają jak bumerang, podczas gdy rząd rozkłada tylko ręce.

Minister zdrowia i premier zgadzają się jednak co do tego, że wszystko zależy od tego jak będzie rozkładać się liczba zachorowań. To ten wskaźnik jest kluczowy w procesie odmrażania gospodarki i życia społecznego w Polsce.

Przypomnijmy, że uczniowie starszych klas szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studenci uczą się w trybie zdalnym już od października. Uczniowie młodszych klas przeszli na nauczanie zdalne w momencie, gdy liczba zachorowań w Polsce zaczęła gwałtownie rosnąć i wprowadzono dodatkowe obostrzenia, czyli od 9 listopada.

Mimo że nie znamy dokładnej daty powrotu do szkół, wiadomo, że zdalne nauczanie będzie trwało przynajmniej do 18 stycznia, do momentu zakończenia ferii zimowych. W tym roku dla wszystkich województw wypadają w tym samym terminie.

Premier ujawnił, co będzie miało kluczowy wpływ na decyzję

Premier Mateusz Morawiecki nie przekazał jednak zbyt optymistycznych informacji. Podczas spotkania na Facebooku, które odbyło się 2 grudnia, premier zdradził, co będzie miało wpływ na decyzję o powrocie do szkół.

- Przed decyzją o powrocie uczniów do szkół musimy wiedzieć, jaki będzie stan zakażeń i jaki będzie stan dystrybucji szczepionek, a to pokaże koniec grudnia i styczeń - powiedział premier cytowany przez portal gazeta.pl.

- Wytrzymajmy kilka miesięcy, mam nadzieję, że w lutym, dzięki szczepionkom sytuacja może się poprawić, a dla medyków może nawet wcześniej - apelował.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Horror pod Warszawą. Porwał kobietę i zmuszał ją do prostytucji
  2. Mistrz Świata w Wiśle Kraków? Niemieckie media podają pilną informację
  3. Masz stary samochód? Niebawem do miasta już nie wjedziesz

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News