BiznesINFO.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ważny komunikat dla dzieci i rodziców. Resort podał datę powrotu do szkoły

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy uczniowie będą mogli wrócić do szkół,

  • Od czego zależy powrót do szkół.

Powrót do szkoły już niedługo?

Sytuacja epidemiczna w kraju ulega poprawie. Podczas briefingu rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz stwierdził, że podejmowane przez rząd kroki przynoszą oczekiwane rezultaty.

- Liczymy, że poziom zakażeń będzie systematycznie spadał. Dzięki temu będziemy mogli odmrozić część służby zdrowia na potrzeby innych świadczeń - pacjentów, którzy na dziś nie zgłaszają się do lekarzy, bojąc się COVID-19, a powinni być diagnozowani i na bieżąco leczeni - powiedział Andrusiewicz cytowany przez PAP.

Według rzecznika wciąż duża liczba zgonów jest pokłosiem wielkiego wzrostu zachorowań, który miał miejsce na początku listopada. Powrót uczniów do szkół zależy według Andrusiewicza tylko od tego, czy Polacy zachowają się odpowiedzialnie w czasie ferii.

- Jeżeli będziemy się zachowywać odpowiedzialnie, tak jak do tej pory - tak jak to obserwujemy na polskich ulicach - to 18 stycznia może być tym dniem, w którym dzieci klas I-III pójdą do szkoły - powiedział.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Temat powrotu do szkół podjął także premier Mateusz Morawiecki. Pytania dotyczące tego, kiedy zakończy się nauczanie zdalne i uczniowie będą mogli zasiąść w szkolnych ławkach, powracają jak bumerang, podczas gdy rząd rozkłada tylko ręce.

Minister zdrowia i premier zgadzają się jednak co do tego, że wszystko zależy od tego jak będzie rozkładać się liczba zachorowań. To ten wskaźnik jest kluczowy w procesie odmrażania gospodarki i życia społecznego w Polsce.

Przypomnijmy, że uczniowie starszych klas szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studenci uczą się w trybie zdalnym już od października. Uczniowie młodszych klas przeszli na nauczanie zdalne w momencie, gdy liczba zachorowań w Polsce zaczęła gwałtownie rosnąć i wprowadzono dodatkowe obostrzenia, czyli od 9 listopada.

Mimo że nie znamy dokładnej daty powrotu do szkół, wiadomo, że zdalne nauczanie będzie trwało przynajmniej do 18 stycznia, do momentu zakończenia ferii zimowych. W tym roku dla wszystkich województw wypadają w tym samym terminie.

Premier ujawnił, co będzie miało kluczowy wpływ na decyzję

Premier Mateusz Morawiecki nie przekazał jednak zbyt optymistycznych informacji. Podczas spotkania na Facebooku, które odbyło się 2 grudnia, premier zdradził, co będzie miało wpływ na decyzję o powrocie do szkół.

- Przed decyzją o powrocie uczniów do szkół musimy wiedzieć, jaki będzie stan zakażeń i jaki będzie stan dystrybucji szczepionek, a to pokaże koniec grudnia i styczeń - powiedział premier cytowany przez portal gazeta.pl.

- Wytrzymajmy kilka miesięcy, mam nadzieję, że w lutym, dzięki szczepionkom sytuacja może się poprawić, a dla medyków może nawet wcześniej - apelował.

Tagi:

PolskaMinisterstwo Edukacji Narodowejminister zdrowia

Podobne artykuły

Finanse

Straż Graniczna załapała się na prezent wart 20 mln zł. Funkcjonariusze mają się z czego cieszyć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]