BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Benzyna znowu jest droższa od disela. Ceny paliw podskoczyły do góry

23 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ceny benzyny poszły mocno do góry, mimo że Polska jest pod tym względem wciąż jednym z najtańszych krajów w Unii Europejskiej, to paliwo stało się najdroższe od 2014 roku.

Od początku marca benzyna zdrożała o 47 gr za litr. To cena, która może zszokować. BM Reflex podało, że w ciągu ostatniego tygodnia paliwa zdrożały do 5,20 zł/1l. Mimo wszystko w Polsce płacimy na stacjach benzynowych wciąż mniej niż w większości UE. Lepiej od nas pod tym względem mają tylko mieszkańcy Rumunii i Bułgarii. 

Stacje benzynowe jednak stosunkowo od niedawna zaczęły przerzucać ceny na kierowców. Paliwa w rafineriach już bowiem nie drożeją, zaczęły za to nagle drożeć na stacjach. Fakt, iż marże na benzyne bezołowią urosły dwukrotnie więcej niż na olej napędowy doporwadził do sytuacji, że to klasyczne Pb95 jest znowu droższe niż diesel

Zmowa OPEC? 

Kszysztof Kolany, główny analityk portalu Bankier.pl łączy z ceny przy dystrybutorach paliw z polityką grupy państw eksportujących ropę naftową czyli OPEC + Rosja. Ropa typu Brent ma bowiem cenę 71 USD za baryłkę, co jest wynikiem niewątpliwie dużym, tymczasem kraje OPEC tną znacząco wydobycie. Dopóki gospodarka nie zacznie notować spowolnienia ze względu na ceny paliw, organizacja może nadal pośrednio utrzymywać wysokie ceny surowca. Snuje się jednak podejrzenia, że ze zmowy cenowej prawdopodobnie wyłamie się Rosja, która nie chce utracić udziałów w rynku. Tak więc Moskwie mało opłaca się stosowanie polityki zmowy cenowej. 

Polityka wobec Iranu może podnieść ceny jeszcze bardziej 

Ważna w tym przypadku jest również kwestia ropy pochodzącej z Iranu. Waszyngton musi podjąć konkretne decyzje względem sankcji wobec krajów, które importują ropę naftową od Teheranu. Jeżeli w tym momencie więc dodatkowo embargo na irańskie paliwa kopalniane zostanie w pełni stosowane przez rząd amerykański i kraje, którym USA udzieliło tymczasowej amnestii będą musiały znaleźć nowe źródło pochodzenia surowca, cena ropy naftowej będzie wzrastać jeszcze bardziej.

Tagi:

ropa naftowaceny paliw

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >