Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będzie wypłata zaległego 800 plus? Ekspert nie ma wątpliwości, chodzi o 2100 złotych
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 21.10.2023 09:40

Będzie wypłata zaległego 800 plus? Ekspert nie ma wątpliwości, chodzi o 2100 złotych

Donald Tusk, portfel, pieniądze
Donald Tusk - Wojciech Olkusnik/East News, portfel - Biznesinfo

Nadszedł bardzo emocjonujący okres w polskiej polityce, kiedy czekamy na utworzenie nowego rządu. To czas, gdy politycy przedstawiają plany na realizację konkretnych obietnic wyborczych. Obecnie w mediach krążą informacje na temat tego, czy Donald Tusk wypłaci polskim rodzinom zaległe 800 plus. Poniżej tłumaczymy, czy taki scenariusz jest możliwy.

800 plus. Politycy nie mieli jednakowego zdania

Wprowadzając pierwsze takie w Polsce świadczenie socjalne dla rodzin - 500 plus, Prawo i Sprawiedliwość na dobre zapisało się w historii polskiej polityki. Choć taka forma finansowego wsparcia rodzin ma swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników, nie ulega wątpliwości, że to właśnie ta propozycja pomogła partii Jarosława Kaczyńskiego wygrać wybory parlamentarne w 2015 r.

Kilka miesięcy temu PiS zapowiedziało podwyższenie tego popularnego zasiłku o 300 zł. Zgodnie z planami partii rządzącej, 800 plus miało zacząć obowiązywać od początku stycznia 2024 r. Dziennik przypomina, że Donald Tusk apelował, by więcej pieniędzy dla rodzin z dziećmi było wypłacane już od czerwca 2023 r. Co dalej z 800 plus? Czy rodziny z dziećmi mogą liczyć na wypłatę zaległych świadczeń?

Dodatkowe 1544,88 zł dla seniorów. “Wnioski wciąż spływają”

800 plus. Czy polskie rodziny dostaną zaległe 2100 zł na jedno dziecko?

Lider KO chciał, żeby 800 plus było wypłacane już od czerwca 2023 roku. Ostatecznie jednak PiS postanowiło, iż świadczenie zostanie zwaloryzowane dopiero na początku 2024 roku. Łatwo policzyć, że ta decyzja pozbawiła polskie rodziny dodatkowego zastrzyku gotówki w kwocie 2100 zł na jedno dziecko.

Teraz, gdy już poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów, wiemy, że partie opozycyjne - Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica, będą miały większość parlamentarną w nowym rządzie. Czy to znaczy, że po objęciu władzy politycy zwycięskich ugrupowań wypłacą “rekompensaty” za sześć miesięcy bez wyższych świadczeń?

Polacy mogą dostać nawet 1600 złotych jeszcze przed emeryturą. Niewielu z tego korzysta.

800 plus. Wyjaśnienia eksperta nie pozostawiają złudzeń

W tej sprawie "Super Express" postanowił zasięgnąć opinii ekonomisty Marka Zubera. Dziennik zapytał, czy „budżet uniesie ciężar wypłat rekompensat za 6 miesięcy bez 800 plus”. Zdaniem eksperta pieniądze na zrealizowanie świadczenia raczej by się znalazły, jednak realizacja takiego pomysłu mogłaby w dłuższej perspektywie czasu być niekorzystna dla Polaków.

“My nie mieliśmy ani jednego roku kiedy polski budżet byłby zbilansowany, albo pojawiła się nadwyżka. Udałoby się znaleźć na to pieniądze, ale oznaczałoby to zwiększenie długu” - powiedział ekspert.

Ekonomista zwrócił również uwagę na fakt, iż przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na „wyrównanie” świadczenia 800 plus, przyczyniłoby się wzrostu inflacji.

"Pytanie czy te pieniądze biorąc pod uwagę dłuższy okres, rzeczywiście byłyby tak pomocne polskim rodzinom, gdyż byłby to jeden z czynników, który hamowałby wzrost gospodarczy - powiedział w rozmowie z dziennikiem Marek Zuber.