BiznesINFO.pl
Będą zachęty finansowe ws. szczepień?

Piotr Molecki/East News

Będą zachęty finansowe ws. szczepień? Minister zdrowia rozwiewa wątpliwości

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Rządzący mają świadomość, że proces szczepień z czasem wyhamuje i pozostanie spora grupa osób, która choć będzie miała możliwość, to nie przyjmie preparatu przeciw Covid-19. Czy w związku z tą sytuacją można spodziewać się wprowadzenia zachęt finansowych? Minister zdrowia Adam Niedzielski nie pozostawia w tej sprawie wątpliwości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rządzący mają świadomość, że lada moment zaszczepią się wszyscy chętni

  • Czy w celu przekonania pozostałych zostaną wprowadzone zachęty finansowe

  • Który kraj płaci 25 euro za zaszczepienie się

Będą zachęty finansowe ws. szczepień? Komentarz ministra

Nieczęsto polscy politycy pozwalają sobie na taką szczerość, zwłaszcza w dyskusji z internautami. 

Hitem sieci był w tym tygodniu dialog Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera, odpowiedzialnego za szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce z jedną z internautek. Użytkowniczka Twittera wyraziła obawy, że szczepienia w naszym kraju “staną gdzieś na 50 proc.”, co w jej ocenie jest efektem marnej informacji a zarazem potężnej dezinformacji. Co na to minister Dworczyk? “Jak zwykle celnie” - odpowiedział szef kancelarii premiera, podkreślając, że “nie jest to nieprawdopodobny scenariusz”.

Z danych przytoczonych przez Wirtualną Polskę wynika, że ok. 20 mln Polaków nie zarejestrowało się dotąd na szczepienia, choć miało ku temu możliwość. 

Wątek szczepień pojawił się podczas wczorajszego wywiadu, jakiego minister zdrowia Adam Niedzielski udzielił Krzysztofowi Ziemcowi w RMF FM. Szef resortu zdrowia przyznał, że nie jest zaskoczony poziomem szczepień w Polsce. Niedzielski przypomniał akcje szczepień przeciwko grypie, które jak stwierdził stawiały nas na “niechlubnym miejscu w Europie”.  Minister stwierdził, że ogólnie skłonność do szczepień wśród Polaków nie jest najwyższa. 

Minister zdrowia podkreślił, że zbliża się moment przesilenia, w którym wszyscy chętni zostaną zaszczepieni i to “szczepienie będzie czekało na pacjenta”. 

Na uwagę Krzysztofa Ziemca, że kampania zachęcająca do szczepień jest mało widoczna, szef resortu zdrowia przypomniał o akcji “Ostatnia prosta” i aktywności w sieci, a także plakatach i banerach poświęconych tej kwestii. Niedzielski zdradził, że rząd myśli o kampanii outbound'owej, czyli o “telefonach dzwoniących również przez Narodowy Fundusz Zdrowia i ewentualnie inne infolinie z nami współpracujące, tak aby one również zachęca pacjentów albo identyfikowały problemy, jakie oni mają z dostępnością”.

Pytany o to, czy rząd rozważa wprowadzenie zachęt finansowych ws. szczepień, minister zdrowia stwierdził: “Na tę chwilę nie rozważamy”. Niedzielski zastrzegł jednak, że sytuacja w tej sprawie jest dynamiczna i w interesie “nas wszystkich jest, aby te szczepienia szły jak najszerzej”.

Serbia płaci 25 euro

Przypomnijmy, że na początku maja informowaliśmy o przykładzie Serbii, gdzie zdecydowano się płacić osobom, które się zaszczepią. 

 Osoby, której przyjmą preparat przeciw Covid-19 otrzymają 3000 dinarów, czyli równowartość 25 euro, a zatem niespełna 115 zł. 

 Redakcja Biznes Info zwróciła się wówczas do resortu zdrowia z pytaniem, czy rozważane jest wprowadzenie podobnego rozwiązania w Polsce. Przedstawiciel ministerstwa w komentarzu dla naszej redakcji nie odniósł się do propozycji serbskich władz, przypomniał jedynie o benefitach na jakie mogą liczyć zaszczepieni nad Wisłą. 

 - Osoby zaszczepione mogą bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, nie są uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich i nie muszą odbywać kwarantanny w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem - podkreślił w komentarzu dla Biznes Info Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >