BiznesINFO.pl
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

East News

Będą ważne zmiany w aktywności zawodowej. Bezrobotni muszą uważać

7 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zdrowia prowadzą rozmowy na temat projektu ustawy o aktywności zawodowej. Chodzi o zapis, który może spowodować wielkie kłopoty dla bezrobotnych w kontekście opieki zdrowotnej.

W rozmowach obu resortów chodzi o zapis, który zobowiązuje bezrobotnych do składania konkretnego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niemu ubezpieczenie zdrowotne uległoby odnowieniu.

Jak podaje portal Interia.pl, wniosek musiałby być składany co 180 dni - dwa razy do roku. Jednak najważniejszy jest fragment projektu mówiący o reperkusjach grożących za niezłożenie wniosku w terminie.

Spóźniłeś się z wnioskiem? Dożywotnio tracisz ubezpieczenie

Jeżeli bezrobotny nie złoży wniosku do 30 dni od wygaśnięcia obowiązującego ubezpieczenia zdrowotnego, utraci prawo do ubezpieczenia bez możliwości odwołania się od decyzji. Oznacza to utratę darmowej opieki zdrowotnej na zawsze.

Według Interii, celem zmian jest zmniejszenie ilości bezrobotnych nieinformujących o podjęciu pracy w okresie 7 dni czy o przekroczeniu danego progu przychodu. W tym gronie znalazła się również m.in. praca na czarno lub wyjazd za granicę do pracy bez umowy.

Projekt może być niezgodny z Konstytucją

Jak powiedział Interii Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, projekt jest niezgodny z Konstytucją. Ma on na myśli artykuł ustawy zasadniczej mówiący o równym dostępie do ochrony zdrowia.

Zdaniem Kozłowskiego, wejście ustawy w życie miałoby efekt odwrotny od zamierzonego. Urzędy zamiast mieć mniej pracy, miałyby jej znacznie więcej, gdyż przybyłoby ponad 1,5 mln dokumentów rocznie do sprawdzenia.

Natomiast z wypowiedzi wiceprzewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Sebastiana Koćwinia dla Interii, projekt jest zwyczajnie krzywdzący dla bezrobotnych. Nowe wymagania mogą spowodować jego zdaniem duże perturbacje, jeżeli bezrobotny nie ma dostępu do mediów. To z kolei tylko pogorszy warunki ich aktywizacji zawodowej.

Tagi:

ubezpieczenie zdrowotneubezpieczeniaBezrobocie

Paweł MakowiecAutor

Wydawca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Sztuczna inteligencja pozbawi pracy setki milionów osób w ciągu najbliższych kilku lat

Czytaj więcej >

Praca

Biedronka ogłasza kolejne podwyżki. Sieć jest obecnie największym pracodawcą w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >