Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będą dodatkowe pieniądze dla emerytów. Świetne wiadomości od ZUS
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 27.09.2023 20:28

Będą dodatkowe pieniądze dla emerytów. Świetne wiadomości od ZUS

pieniądze
BiznesInfo

Osoby pobierające emeryturę mogą angażować się w aktywność zawodową i tym samym osiągać dodatkowe dochody. Jednakże, zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi, w sytuacji, gdy dochody z tych dodatkowych zajęć są spore, sytuacja taka może wpłynąć na wysokość przyznawanych im świadczeń emerytalnych. 

W kieszeniach emerytów zostaną większe pieniądze

Dobra wiadomość jest taka, że nowe przepisy pozwolą na dorobienie większych kwot, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej wysokości otrzymywanych emerytur.

Dzięki najnowszym zmianom legislacyjnym, które weszły w życie w czerwcu, przewidziane limity dochodów zostaną zwiększone. To ważna informacja, ponieważ pozwoli to emerytom zatrzymać większą część zarobków, co z pewnością wpłynie na ich sytuację finansową.

Nieprzyjemne konsekwencje przekroczenia progu

"Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia, dlatego powinni je śledzić emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści" – przekazał rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski, nawiązując do kwestii limitów.

Warto zaznaczyć, że progi te zmieniane są często, bo co 90 dni.

O ile więcej można dorobić

Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), przekazał w czerwcu, że potencjalne dochody z tytułu dodatkowej pracy będą zależały od dwóch istotnych progów. W zależności od tego, czy emeryci przekroczyli pierwszy czy drugi próg limitu, mogą liczyć na wzrost dochodu o około 168 złotych lub 312 złotych.

Aby nie narazić się na obniżenie świadczenia ze strony ZUS, nasze dochody nie powinny przekroczyć 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju, które w czerwcu wynosiło 4364,70 złotych brutto.

Paweł Żebrowski dodał, że aby uniknąć zawieszenia wypłaty świadczenia, dodatkowe miesięczne przychody nie mogą przekraczać 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, co w efekcie daje 8105,80 złotych brutto (dane na czerwiec 2023 r). 

W sytuacji, gdy dochody mieszczą się w zakresie od 4364,70 złotych brutto do 8105,80 złotych brutto, ZUS może zmniejszyć wypłacane świadczenie o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Tagi: Emeryci