Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Bardzo dobre wieści dla milionów seniorów. Chodzi o emerytury
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 05.06.2023 19:14

Bardzo dobre wieści dla milionów seniorów. Chodzi o emerytury

pieniądze
Domena publiczna

Kilka dni temu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy wprowadzającej dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów. Jej celem jest ustanowienie czternastej emerytury jako stałego świadczenia. 

14 emerytura

Zgodnie z planami, świadczenie będzie przyznane około 8,3 milionom emerytów i rencistów, a łączna kwota wypłat wyniesie blisko 12 miliardów złotych.

"Czternasta emerytura pozostanie z naszymi seniorami na stałe – powiedziała w Sejmie prezentująca projekt ustawy minister Marlena Maląg.

Czternasta emerytura w pełnej wysokości trafi do osób pobierających świadczenie nie wyższe niż 2 900 zł brutto. 6,8 mln emerytów otrzyma ją w pełnej wysokości, a 1,5 mln osób – pomniejszoną na zasadzie „złotówka za złotówkę” - informuje Ministerstwo Finansów.

Nie trzeba martwić się o formalności

Czternasta emerytura zostanie przyznana automatycznie, bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku. Minister Maląg poinformowała, że wysokość tego świadczenia będzie wynosić co najmniej tyle ile emerytura minimalna. 

“To świadczenie ma poprawić sytuację tej grupy osób, którzy mają najniższe świadczenia, najniższe emerytury i renty” – wyjaśniała minister.

Kiedy pieniądze będą wypłacane

“Z pełną odpowiedzialnością prosimy państwa zarówno z PiS, jak i opozycji, o poparcie tej ustawy, bo ona przede wszystkim wspiera politykę senioralną opartą na wsparciu drugiego człowieka w ramach solidarności międzypokoleniowej” - zaapelowała minister podczas posiedzenia komisji sejmowej.

Dodała, że w ustawie rząd przewiduje, że świadczenie będzie wypłacane każdego roku oraz będzie wynosiło co najmniej wysokość minimalnej emerytury

“Rada Ministrów w rozporządzeniu będzie podejmowała decyzję, że może to być świadczenie ewentualnie wyższe, jeżeli nastąpiłaby taka sytuacja w kraju, że należałoby te osoby wesprzeć”

 

MF