Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowy dodatek dla seniorów. Wejdzie w życie już od lipca
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 05.06.2023 16:25

Nowy dodatek dla seniorów. Wejdzie w życie już od lipca

pieniądze
Domena publiczna

Już za kilka tygodni w życie wejdzie nowy dodatek dla seniorów. 300 zł miesięcznie otrzymają te osoby, które są lub były sołtysami. Trzeba jednak spełnić w tym celu kilka warunków.

300 plus dla seniorów

Specjalne świadczenie dla sołtysów, zwane również “300 plus” lub “Sołtys plus”, uchwalono kilka tygodni temu. Do jego wejścia w życie pozostało niewiele czasu - stanie się to bowiem już 1 lipca.

Jak podaje portal rodzice.pl, w celu uzyskania pieniędzy trzeba będzie złożyć wniosek. Wszystkie dokumenty w tym zakresie przetwarza KRUS, zatem z wnioskiem trzeba się kierować tam.

Nie wszyscy się kwalifikują

Do otrzymania dodatku dla sołtysów kwalifikują się te osoby, które przekroczyły już wiek emerytalny. Wniosek mogą więc złożyć kobiety powyżej 60 r.ż. oraz mężczyźni powyżej 65 r.ż.

Sam fakt sprawowania funkcji sołtysa nie gwarantuje otrzymania pieniędzy. Jak informuje portal rodzice.pl, problem polega na tym, że 300 zł należy się tym sołtysom, którzy pełnili funkcję przez dwie kadencje i co najmniej 8 lat.

Potrzebne są załączniki

Do samego wniosku trzeba również załączyć dodatkowe dokumenty. Z informacji portalu rodzice.pl wynika, że konieczne jest dołączenie oświadczenia o niekaralności za przestępstwa związane z funkcją sołtysa. Dodatkowo potrzebne będzie zaświadczenie od głowy samorządu lokalnego dowodzące okresu pełnienia funkcji.

Po złożeniu wniosku w oddziale terenowym lub regionalnym, KRUS będzie miał 60 dni na jego rozpatrzenie. Cała machina, razem ze składaniem wniosków, ma ruszyć 1 lipca - jak podaje portal rodzice.pl, ustawa czeka na podpis Prezydenta RP.

Tagi: KRUS