BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Banki zaczynają zwracać pieniądze. Nie potrzeba żadnego wniosku

31 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej wiąże się z dodatkowymi opłatami. Od wdrożenia zmian w ustawie o kredycie hipotecznym minęły 4 miesiące, jednak banki dopiero teraz zaczęły zwracać klientom rzeczone dodatkowe koszty.

Dodatkowe koszty, ponoszone przez osoby oczekujące na wpis hipoteki do księgi wieczystej, są zabezpieczeniem spłaty zobowiązania dla banku. Im dłuższy proces, tym większe opłaty dla banku - a średnia długość takiego postępowania wieczystoksięgowego to kilka miesięcy.

Zwrot ubezpieczenia pomostowego

Jak mówił Gazecie.pl Sebastian Juszczak, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich, do czasu wpisania hipoteki do księgi wieczystej, bank podnosi oprocentowanie kredytu hipotecznego. Konkretnie chodzi o ubezpieczenie pomostowe, które podnosi ratę kredytu o 20 proc.

Wprowadzona w życie we wrześniu ub. roku reforma ustawy o kredycie hipotecznym zmieniła postępowanie banków. Nadal wprowadzają one ubezpieczenie pomostowe, jednak po dokonaniu wpisu kredytobiorca otrzymuje dwie możliwości.

Z informacji Gazety.pl wynika, że klient może wybrać zwrot całej kwoty ubezpieczenia przez bank na wskazane konto - i na razie jest to najczęściej wybierana opcja. Drugim wyjściem jest zaliczenie ubezpieczenia jako spłaty zaciągniętego kredytu.

Które banki już zwracają pieniądze?

Banki, które miały już dokonać zwrotów, według informacji TVN24 to PKO Bank Polski, Alior Bank i Credit Agricole. Żaden nie wymaga jakichkolwiek wniosków do zwrotu środków, aczkolwiek Alior Bank poinformował, że w przypadku braku wskazania rachunku przez klienta środki zostaną przekazane Pocztą Polską.

Jak mówiło Ministerstwo Finansów w zeszłym roku, celem reformy ustawy o kredycie hipotecznym było rozwiązanie długotrwałych procesów wpisu nieruchomości do księgi wieczystej. Według pierwotnych planów, pierwsze zwroty miały nastąpić dopiero w marcu.

Tagi:

kredyty hipoteczne

Podobne artykuły

Praca

ZUS przypomina przedsiębiorcom: czas na złożenie konkretnego dokumentu upływa 31 marca
Czytaj więcej >

Finanse

Jedna z największych mleczarni w Polsce bliska upadku
Czytaj więcej >

Finanse

Oszuści w natarciu. Wystarczyło kilka chwil, żeby poznanianie stracili setki tysięcy złotych
Czytaj więcej >

Finanse

Kolejna instytucja finansowa z poważnymi problemami
Czytaj więcej >

Finanse

Pracownicy Biedronki otrzymają rekordowe premie. Na dodatkowe pieniądze załapie się wiele osób
Czytaj więcej >

Finanse

Kolejny bank ma duże problemy. Nie widać końca upadków i bankructw
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]