arabia-saudyjska-pixabay-sofilayla
Obraz SofieLayla Thal z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 13 Maja 2020

Potrojenie podatku VAT i niewypłacanie zasiłków. Drastyczna walka ze skutkami pandemii jednego z państw

Arabia Saudyjska poinformowała, że stawka podatku VAT zostanie podniesiona z 5 do 15 proc. od 1 lipca. Oprócz tego rząd zdecydował o wstrzymaniu wypłat części zasiłków. W ten sposób Arabia Saudyjska chce walczyć z konsekwenjami pandemii i polityczną batalią na rynku ropy.

Arabia Saudyjska ma kłopot. I to bardzo kosztowny

Arabia Saudyjska budowała swoją potęgę i bogactwo na ropie naftowej, stając się hegemonem na tym rynku. Przez długie lata kraj bogacił się, głównie dzięki koncernom petrochemicznym, a finanse królestwa przypominały worek bez dna. Jednak teraz, w obliczu globalnego kryzysu ropa naftowa stała się problematyczna.

Popyt na ropę naftową drastycznie spadł, co było efektem światowego lockdownu. Wydobywanie ropy to niezwykle dochodowy interes, ale w tym momencie jest też problematyczny. Na pogorszenie sytuacji na rynku wpłynął też konflikt między członkami OPEC+, którzy nie mogli osiągnąć porozumienia w sprawie redukcji wydobycia ropy naftowej. Teraz Arabia Saudyjska musi podjąć drastyczne kroki, aby ratować gospodarkę.

Wiceminister wyznał przykrą prawdę dot. naszych finansów. Załamanie nadchodzi, możliwe obniżki pensjiWiceminister wyznał przykrą prawdę dot. naszych finansów. Załamanie nadchodzi, możliwe obniżki pensjiCzytaj dalej

Arabia Saudyjska potraja podatek VAT

Aby uniezależnić gtospodarkę od wydobycia i sprzedaży ropy naftowej Arabia Saudyjska zdecydowała o podniesieniu podatku VAT z 5 do 15 proc. Nowa stawka wejdzie w życie 1 lipca tego roku. “Wprost” zwraca uwagę, że Arabia Saudyjska wprowadziła podatek VAT dopiero dwa lata temu i była to pierwsza próba równoważenia gospodarki i uniezależnienia od ropy naftowej. Podjęto także decyzję o wstrzymaniu części zasiłków.

- Te kroki są bolesne, ale konieczne, aby zachować płynność finansową i gospodarczą w średnim i długim okresie. Pomogą także przezwyciężyć bezprecedensowy kryzys wywołany koronawirusem w sposób, który będzie jak najmniej bolesny dla gospodarki - mówił Mohammed al-Jadaan, minister finansów Arabii Saudyjskiej, cytowany przez “Wprost”.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Zwycięstwo Dudy już nie takie pewne? Wyrasta mu poważny przeciwnik, są wyniki sondażu

Arabia Saudyjska traci na ropie i zwiększa zadłużenie

Ogłoszenie nowych stawek podatkowych nastąpiło niedługo po tym, jak władze Arabii Saudyjskiej przekazały informację o zwiększeniu długu publicznego do 9 miliardów dolarów w pierwszych miesiącach tego roku. To konsekwencja drastycznej obniżki sprzedaży ropy, która spadła o 22 procent w pierwszym kwartale 2020 roku.

Tarcza antykryzysowa z pułapką. Za kilka miesięcy możesz oddać całą pomoc i to z odsetkamiTarcza antykryzysowa z pułapką. Za kilka miesięcy możesz oddać całą pomoc i to z odsetkamiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Otworzyli paczkę chipsów. Znaleziska w środku się nie spodziewali
  2. Smutne słowa Anny Dereszowskiej. Wraz z córka cierpi na tę samą nieuleczalną chorobę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Rzecznik rządu o trzecim etapie znoszenia obostrzeń. Podał termin, wielu się ucieszy
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News